Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Konut Kredisi

Peşinatsız ev kredisi veren bankalardan bahsetmeden önce peşinat verilmeden ev sahibi nasıl olunur ondan bahsedelim. Bildiğiniz üzre bugün tüm bankalar kolay ödeme koşulları ve uygun faizler ile ev kredisi veriyor. Ev sahibi olmak isteyen insanlar da kendilerine en uygun ödeme planı çerçevesinde kısa vadeden uzun vadeye bir çok seçenek üzerinden istedikleri evin sahipleri olabiliyorlar.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun belirlediği kurala göre kişi, evin değeri ne olursa olsun sadece %75’i kadarını kredi olarak çekilebilmektedir bankalardan. Kalan %25’lik kısım da mevcut birikiminiz ile peşin olarak ödenmek zorundadır. Fakat iki yüz bin liralık bir ev için elli bin lira peşinatı herkes bir çırpıda ödeyemeyebilir, bu durumda da tek çare peşinatsız ev kredisi veren bir banka bulmak oluyor.

Daha önceleri alınacak evin değeri kadar yani %100’ü kadarını kredi olarak çekmek daha kolaydı; bir şekilde evin değeri yüksek gösterilip peşinatınız olmadan da ev değerinin kredisini kullanabiliyordu insanlar. Fakat son düzenlemeler ile BDDK bu uygulamayı bankalardan alıp özel ekspertiz şirketlerine devretmiştir.

Peşinatsız kredi çekmeyi isteyen birçok müşteri, kredi vermeyi isteyen birçok ta banka olunca kendi içerisinde bir B planı oluşturan bankacılık sistemi ipotek kavramını daha da ön plana çıkarmıştır. Bu sayede banka da müşteri de kendilerine en uygun seçeneği seçebilmektedir.

Evin Değerini Yüksek Göstermeden Peşinatsız Ev Kredisi Alınabilir mi?

Evet alınabilir fakat başka bir taşınmazınız varsa. İşte bu durumda ipotek kavramını devreye sokuyoruz. İpotek kavramı hala önemini koruyan bir bankacılık uygulamasıdır. Güvence gösterebileceğiniz bir malınızın olması size peşinatsız ev kredisi seçeneği sunabileceği gibi diğer kredi türlerini de almanıza kolayca zemin hazırlayacaktır. Fakat riskli bir uygulamadır ipotek yöntemi; çünkü hem çektiğiniz kredinin iptali ve geri ödemesi durumu hemde ipotek altına alınmış eviniz veya arsanızın satışı söz konusu olabilir.

İpotek edilen ev veya arazinin sizin olup olmaması önemli değildir. Bir tanıdığınızın da evi veya arazisi ipotek olarak gösterilebilinir, çünkü banka için önemli olan güvence sunulması gereken bir değerdir.

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Garanti BankasıYapı Kredi Bankası, Denizbank, QNB Finansbank, AkbankHSBC gibi Türkiye’nin önde gelen özel girişimcilik bankaları başta olmak üzere bugün çoğu yerli ve yabancı ortaklı faaliyet gösteren banka ev kredisi almak isteyen müşterilerine %100’e kadar kredi imkanı sağlayabilmektedir. Değer biçilecek ev veya araziyi gösterdiğiniz takdirde, ipotek malı sizin olsun veya olmasın hiç önemli değil, herhangi bir peşinat ödemeden uygun ödeme koşulları ve taksitlendirmeler ile ev sahibi olabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey geliriniz doğrultusunda size en uygun ödeme planı sunan banka ile anlaşıp en az faizle ev kredinizi almanız ve ipotek malı üzerinden de kalan peşinat kısmına yönelik ikinci bir ihtiyaç kredisi çekmeniz olacaktır.

Ev Kredisi Çektikten Sonra Herhangi Bir Dosya Masrafı Çıkar mı?

Birkaç yıl önce alsanız evet çıkardı. Binlerce liralık kredi tahsislerinin yüksek rakamlarda dosya masrafları birçok kişinin hoşlanmadığı ama zaruri durumlardı. Yapılan son düzenlemeler ve tüketici mahkemelerinin aldığı kararlar ile dosya masrafı tarzı birçok ara masraf ve bürokratik ücretler kaldırılmıştır. Hatta daha önceden alınan ücret ve rakamların da iadesi konusunda adımlar atılmıştır.

Fakat yine de hatırlatalım, kredi notunuz düşük ise çekeceğiniz krediler düşük de olabilir belki de hiç kredi çıkmayabilir. Bu yüzden kredi notunuzun yüksek olmasına da dikkat etmeniz de fayda var. Bu durumda ipotek üzerinden kredi çekmek çok daha kolay gelebilir size, haklısınız da fakat düzenli ödemeler yaparak kapatacağınız kredi borcunuz, B planı olan ipotek üzerinden ödemenin yapılması fikrinden kat ve kat karlıdır.

Scroll to Top