TEB Makine Ekipman Kredisi

Tarımsal yatırım kredilerinin aslında çiftçiye tarımsal üretimini yaparken maddi anlamda karşısına çıkan zorluklar için bir finansman sağlayarak üretim verimliliğin sürdürülebilir olmasını sağlamak. Yani aslında tarımsal yatırım kredilerinin en temel amacı tarımsal üretimi arttırmak. Çünkü günümüzde köyden kente doğru bir akış var. Kırsalda iş yok, çiftçinin tarlası olsa dahi yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı yapmak istemiyor. Ancak ülkemizin verimli toprakları da ekilip biçilmek durumunda. Tarımsal üretimi desteklemek amacıyla çiftçinin köyünde ve tarlasını kalmasını sağlamak için belirli yöntemler belirlenmiş durumda. Bankaların çitçiye verdiği destek de bunlardan bir tanesi. Çiftçiye üretim aşamasında maddi olanaksızlıklara yönelik ne kadar çok çözüm alternatifi sunulursa çiftçi o kadar çok üretim yapar ve tarım sektörü yeniden canlandırılır.

TEB Tarım Kredileri

Türkiye Ekonomi Bankası çiftçinin çeşitli ihtiyaçları için finansman sağlayan en önemli kaynaklardan biri. Tarım sektörüyle uğraşmak hem maddi hem manevi olarak ciddi bir güç gerektiriyor. Üretimin tamamen doğal faktörlere bağlı olması bir yana ürünü etkileyecek dış zararlara karşı korumanın zor ve pahalı olması, makine ekipmanların bu kadar pahalı olması, tarımda çalışan insan sayısının azalması gibi problemlerle baş başa kalıyorlar. Çiftçi olmanın manevi zorluğunun yanında maddi zorluğu da göz ardı edilemez. Kimi zaman bir sel geliyor o yılın emeği heba oluyor kimi zaman yağmur yağmıyor ve tüm ürünler kuruyor. Bu da maddi sıkıntı yaratıyor elbette. Çiftçiyi desteklemek amacıyla Türkiye Ekonomi Bankası’nın geliştirdiği bir takım yöntemler var. Çiftçinin tarımsal üretim yaparken yaşadığı tüm bu zorlukları bilen ve o zorlukları minimum zararla atlatmasına yardımcı olan bir banka olan Türkiye Ekonomi Bankası çiftçinin  her türlü ihtiyacını gidermeye ve sorununu çözmeye yönelik düşük faiz oranlı ve uygun vade fırsatıyla krediler sunuyor. Makine ekipman kredisi de bunlardan bir tanesi. Bu yazımızda Türkiye Ekonomi Bankasının geliştirmiş olduğu makine ekipman kredisi hakkında ayrıntılı bilgiler yer alacak.

TEB Makine Ekipman Kredisi Nedir?

Günümüzde tarım makineleri oldukça pahalı çiftçinin durumu ise ortada. Aslında teoride makinesiz çalışmanın pek çok avantajı var gibi görünse de gerçek hayatta makinesiz üretim yapmak çiftçiye hem zaman hem güç hem de uzun vadede üretim verimliliği kaybettirir. Örneğin bir makinenin bir günde yapacağı işi bir çiftçi kol gücüyle 10 günde yapıyor olabilir. Kaldı ki bir insanın bu iş için oluşturulmuş makineden daha hızlı olması mümkün değildir. Tarım makine ve ekipmanları bir çiftçinin eli ayağı gibidir.

Peki makine almak isteyip de alamayan veya eskiyen makinesini değiştirmek isteyip de yeterli maddi gücü olmayan çiftçi ne yapacak? İşte bu sorunların ortaya çıktığı noktada Türkiye Ekonomi Bankasının çıkardığı tarımsal yatırım kredileri kapsamındaki makine ekipman kredisi devreye giriyor. Makine ekipman kredisi adı üstünde çiftçinin tarımsal ihtiyaçlarına yönelik her türlü makine ve ekipman satın alımlarında çitçiye maddi destek sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir kredi türüdür. Makine ekipman kredisinin amacı çiftçinin omzundaki yükü azaltıp makineler aracılığıyla üretim verimliliğini arttırmaktır. Böylece çiftçi hem zamanda tasarruf edecek hem de kendisi yorulmadan ürününü üretebilecek. Makine ekipman kredisi çiftçiye yalnızca maddi destek sağlıyor ancak maddi rahatlama ile birlikte manevi rahatlamayı da beraberinde getiriyor.

Makine ekipman kredisi özellikle büyük dönümlü tarlalara sahip olup da bir kaç tane makine kullanmak zorunda olan çiftçiler için biçilmiş kaftan. Çünkü makinelerin de belirli bir ömrü var. Bir çiftçi elindeki makineler eskidiğinde hepsini değiştirip yeni makineler almak istese oldukça zorlanır. Ancak makine ekipman kredisi aracılığıyla bu külfetin altından kolaylıkla kalkabilir. Veya yine büyük dönümlü tarla sahibi olanlar makine ekipman kredisiyle yeni makineler alıp tarlalarında üretim hızını arttırabilirler.

TEB Makine Ekipman Kredisi Başvurusu ve Koşulları

Eğer siz de makine ekipman kredisini kullanmak isterseniz yapmanız gereken tek şey gerekli belgeleri hazırlayarak En yakın Türkiye Ekonomi Bankasın Şubesine gitmek olacak.

Çiftçi için özel olarak oluşturulmuş bu krediyi kullanmak isterseniz 48  ay vade fırsatı ile ödeme yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda makine ekipman kredisi esnek ödemeli bir kredi türüdür. Yani geri ödemelerini ayda, üç ayda, altı ayda, on iki ayda ve yılda bir yapma imkanı sağlıyor. Makine ekipman kredisini kullanmak isterseniz çevrenizde bulunan size en yakın Türkiye Ekonomi Bankası şubesine gidip talebinizi belirterek başvuruda bulunabilirsiniz.

TEB Makine Ekipman Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Makine ekipman kredi başvurusu için gerekli belgeler; nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah senedi, tapu fotokopileri ve proforma veya kesin faturadır. Eğer bu belgeler eksik, yanlış veya sahte olursa kredi başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır ve makine ekipman kredisi başvurusu sırasında tüm bu belgelerin aynı anda yanınızda bulunmasına dikkat edin.

Eğer size en yakın TEB şubesi nerede bilmiyorsanız, Türkiye ekonomi bankasının internet şubesine girip en yakın TEB şubesinin nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda makine ekipman kredisi hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz 0850 200 0 666 numaralı TEB telefon şubesini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Scroll to Top