Tekstilbank (ICBC) Bireysel Emeklilik

ıcbc logo 1200x638

Eskilerden bu yana insanlar duruma göre kendilerini veya ailesini geçindirmek için, hayatlarını belirli bir standartta devam ettirebilmek için gençlik dönemlerinden itibaren çalışmaya başlarlar. Bu çalışma süreci hayatlarının bir parçası olur. Fakat her şeyin bir sonu olduğu gibi çalışmak kavramının da sonu vardır, insanlar uzun yıllar çalışmalarının sonucunda emekli olmak isteyebilirler. Uzun yıllar çalışmış insanlar yaşları gelince ve emekli olunca çalışmasalar bile bir emeklilik maaşı alırlar ve bu sayesinde emeklilik dönemlerini maddi olarak bir nebze rahat geçirirler. Buradan anlaşılacağı üzere emeklilik kavramını cazip kılan şeylerden bir tanesi kişinin kendini garantiye almasıdır. Fakat emeklilik maaşı alan kişiler çalıştıkları süreçteki kazançlarından daha az maddiyata sahip olabilmektedir. Bu sebeple de mevcut emeklilik maaşları emeklilik hayatları süresince belirli standartları yerine getirmek adına yetmeyebilir. Kişiler emeklilik zamanlarında rahat etmek, çalıştıkları süreçlerin yorgunluğunu yaşlarının verdikleri durumdan da kaynaklı istirahata çekilmek isteyebilir. Bu isteklerini gerçekleştirebilmek için de maddiyatın önemli bir yere sahip olduğu bir gerçektir. Emekli olan bir kişi emeklilik zamanında maddi olarak sıkıntıya düştüklerinde ya zorluğa dayanırlar ya da tekrar çalışmaya başlarlar. Bu da bahsi geçen emeklilik dönemi için uygun olmayan senaryolardır. Emeklilik dönemlerinde mevcut maaşlarına bir destek gerekebilir. Bireysel Emeklilik kavramı ortaya çıkaran kavramlardan bir tanesi budur. Aynen emeklilik kavramında olduğu gibi Bireysel Emeklilik’te de kişinin kendini maddi olarak garantiye alması, ileride düzenli olarak maaş almasına dayanır.

Bu yazıda bireysel emeklilik sistemi ve özellikleri nedir, Tekstilbank isim değişikliği, Tekstilbank Bireysel Emeklilik ve özellikleri, nasıl başvuruda bulunabileceği gibi konular hakkın bilgilendirme yapılacaktır.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik yukarıda da bahsi geçtiği gibi kişilerin belirli ödemeler ile yaptıkları bir yatırımdır. Bu yatırımlar için belirli şartlar vardır. 10 sene bu sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmuş kişiler bireysel emeklilik için hak kazanmış olurlar. Bu sistem çeşitli bankaların müşterilerine sunmuş olduğu bir hizmettir. Bireysel Emeklilik sistemi güvenli bir sistemdir. Sistem Sermaye Piyasası tarafından denetlenmekte ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafında günlük faaliyetler kontrol edilmektedir. Bu sebeple kişilerin sistemin güvenli olup olmaması konusunda kafalarında soru işaretleri olmasına gerek yoktur. Bireysel emekliliğe devlet destek vermektedir. Sisteme ödenen tutarların %25’i devlet tarafından hesaba yansıtılır. Artık yeni düzenleme ile Bireysel Emeklilik çalışanlardan %3 kadarıyla otomatik olarak kesilecek. Bu sisteme Zorunlu Bireysel Emeklilik denmektedir. Kısaca Bireysel Emeklilik’in hayatımızda bir yeri vardır ve devlet tarafında da desteklenmekte ve yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Tekstilbank (ICBC) Bireysel Emeklilik Nedir?

Başlıktan anlaşılacağı üzere, Tekstilbank 2015 yılında hisse devirleri sonucu ismi ICBC olarak değiştirilmiştir. Tekstilbank, yeni adıyla ICBC, sunmuş olduğu hizmetlerle müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefler. Birçok banka bireysel emeklilik hizmeti sunmaktadır ve Tekstilbank (ICBC) de bunlarıdan birisidir. Tekstilbank (ICBC) bireysel emeklilik hizmetini acentalık yöntemi ile vermektedir. Yani Tekstilbank (ICBC) bir sigorta şirketinin acentasıdır. Tekstilbank (ICBC) bir Vakıf Emeklilik acentasıdır.

Tekstilbank (ICBC) Bireysel Emeklilik’e 18 yaşını doldurmuş her birey başvurabilir. Kişilerin mevcut sigortalarının olması bireysel emeklilik için bir engel teşkil etmemektedir. Bireysel emekliliğe ödenmesi gereken payı müşteri bütçesine göre kendi belirler. Belirledikleri katkı payını ödeme seçenekleri de müşteriye sağlanır. Müşteri ister aylık ödeme yapabilir, ister 3 aylık periyotlarla ödeme yapabilir veya 6 aylık toplu ödemeler yapabilir. Burada seçim müşteriye aittir ve kendisi için hangi ödeme planı daha uygun ise onu seçmesi beklenmektedir. Her bireysel emeklilikte olduğu gibi Tekstilbank (ICBC) Bireysel Emeklilik’te de müşteriler emekli olabilmek için sistemde 10 sene kalması gerekmektedir ve 56 yaşını doldurmaları gerekmektedir. Bu şartları sağlayan müşteriler sistemden emekli olmaya hak kazanırlar. Müşteriler istedikleri zaman sistemden ayrılma hakkına ve ödedikleri paranın kesintisi yansıtılmak şartı ile alabilme hakkına sahiptirler. Kesinti konusu bankadan bankaya değişebilmekte olup detaylı bilgiyi bankalardan almakta fayda vardır. Tekstilbank (ICBC) Bireysel Emeklilik’te 3 farklı senaryo mevcuttur. Müşteri 10 yıl sistemde kalıp 56 yaşını doldurmuşsa ödediği para üzerinden %5 stopaj payı kesilir ve geri ödenir. Müşteri 10 yıl sistemde kalmış fakat 56 yaşını doldurmamış ise %10 stopaj kesimi yapılır ve para geri ödenir. Eğer müşteri hem 10 yıl sistemde kalmamış hem de 56 yaşını doldurmamış ise ödediği paranın %15’i stopaj payı olarak kesilir ve geri ödenir.

Bireysel emeklilikte geçilen yeni dönem sayesinde müşterilerin ödedikleri tutarın %25’i devlet katkısı olarak eklenmektedir. Bu sayede örneğin 200 TL ödeyen bir kişinin katkı payı 250 TL olarak yansımakta, 50 TL devlet desteği olmaktadır. Bu sayede müşteriler yıllar içinde bireysel emekliliğe daha fazla para yatırabilme şansına sahip olmaktadır.

Tekstilbank (ICBC) Bireysel Emeklilik Başvurusu

Yukarıda da bahsi geçtiği gibi Tekstilbank (ICBC) bir Vakıf Katılım acentasıdır ve bu şekilde bireysel emeklilik hizmetleri vermektedir. Gideceğiniz bir Tekstilbank (ICBC) şubesi sayesinde detaylı bilgi alabilir, kafanızda oluşan sistem ile ilgili farklı soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Size En Yakın Tekstilbank (ICBC) Şubesini Öğrenmek için TIKLAYINIZ!

 

Scroll to Top