Ticari Kredi Kartı Kimler Alabilir?

Ticari Kredi Kartını Kimler Alabilir?

Bireylerin nakit para taşımayı azaltmaları ve her geçen gün kredi kartı kullanım avantajlarının farkedilmesiyle birlikte, ticari sıfatı taşıyan şirketler de kredi kartlarına yönelmişlerdir. Bankaların da birbirleriyle var olan rekabetleri ticari kredi kartlarında da her bir bankanın ayrı ayrı avantajlar oluşturmasına sebep olmuştur. Peki tam anlamıyla Ticari Kredi Kartı ve Avantajları Nelerdir? Ticari Kredi Kartı Kimler Alabilir? İşte bütün bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Ticari Kredi Kartı Nedir?

Ticari kredi kartları, birbirleriyle rekabet içerisinde olan bankalar tarafından ticari kimlik sahibi işletmeler, kurum ve kişiler için ayrıcalıklı olarak üretilmiş kredi kartlarıdır. Ticari kredi kartları sayesinde kişisel harcamalar ve şirket harcamalarınızın takibini kolayca yapabildiğiniz gibi nakit akışınızı da rahatlıkla takip etme fırsatına sahip olmanız mümkün olacaktır.

Ticari Kredi Kartının Avantajları

 • Ticari kredi kartları şirketlerin nakit avans uygulamalarına çözüm sağlar. Ödemeler her gün değil, belirli tarihler arasında olacağından şirketlerin fonlama maliyetleri düşer.
 • Detaylı raporlarla şirket adına yapılan temsil, ağırlama, toplu alımlar ve diğer bütün harcamalar ile ilgili giderlerin kontrol altına alınmasını sağlayan yine ticari kredi kartlarıdır.
 • Kapsamlı sigortalar ile seyahat eden bütün şirket çalışanlarının sorunlarına hızlı çözümler üretilir.
 • Şirketinize ait hesaplarınızın kişisel hesaplarınız ile birbirine karışmasını önleyebileceğinizden harcamalarınızın kim tarafından ve ne için kullanıldığını görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede şirket bütçesinde rahatlıkla tasarrufa gidebilmeniz mümkün olmaktadır.
 • Otamatik sistem aracılığı ile işçilerinize ödemelerini zamanında yapabildiğiniz gibi mal alımı yaptığınız şirketlere de ödemelerinizi kolaylıkla gerçekleştirerek zaman kaybını en aza indirmeniz ticari kredi kartı ayrıcalığıyla sağlanmaktadır.
 • Nakit para akışınızda oluşan problemlerde ticari kredi kartı sahipleri 40 güne kadar faizsiz geri ödeme imkanına sahiptirler. Böylece nakit para akışınızda oluşan problemleri en aza indirerek bütçenizin zorlanmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Rahatlıkla satın alım işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Ticari kredi kartları yurt dışında yer alan birçok ülkede geçerlidir.
 • Ticari kredi kartı sahipleri yüksek miktarda kredi ihtiyaçlarını düşük faiz imkanları ile alabilirler.
 • Bireysel kartlardan ayrılan en önemli özelliklerinden bir tanesi daha fazla sayıda vade/taksit imkanına sahip olmanızdır.
 • Birbirinden farklı bankalar borcunuzu bir süre erteletme ve dondurma fırsatı, ticari kredi kartı kullanıcılarına sunulmaktadır.
 • Nakit para taşımaktan daha güvenli olması da büyük bir avantajdır.
 • Ayrıca ülkemizde bireysel ticari kartlarına cep telefonu alımlarında taksit yapılmadığı bilinmektedir. Eğer ticari kart sahibiyseniz sahip olmak istediğiniz cep telefonunu vb. elektronik eşyaları taksitli bir şekilde ticari kredi kartınız ile alabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartını Kimler Alabilir?

Bütün bireyler tarafından ticari kredi kartı sağladığı avantajlar sebebiyle alınmak istense de her bireysel kredi kartı kullanıcısı ticari kredi kartına sahip olamaz. Eğer ticari kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız gerekli koşulları sağlıyor olmalısınız.

Bu karta sahip olabilmek için; bankaların herhangi birisinde ticari bir hesaba sahip olmanız gerekmektedir. Bu hesaba sahip olmak veya açtırabilmek için ise bir işletmenizin olması ve bunun belgelendirilmiş olması gerekmektedir. Bankalarda ki kredi notu geçmişinize de bakılarak uygun bulunduğunuz takdirde ticari kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Ticari kredi kartınızın limiti ise sahip olduğunuz işletmenin bankalarda ki işlem hareketliliğine göre belirlenmektedir. Bu sebeple ticari kredi kartlarının limitleri bireysel kredi kartlarınızın limitlerine göre çok daha fazla olmaktadır.

Ayrıca ticari kredi kartlarınızı Mastercard ya da Visa olarak alabilmeniz mümkündür. Bu iki kart türü arasında bulunan tek fark üye iş yerleridir.

Ticari Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ticari kredi kartı başvurusu için şirket sahibinin gerekli evraklar ile bankaya giderek ilgili ticari kredi kartı formunu doldurması gerekmektedir. Banka bu işlemlerin arkasından gerekli incelemeleri yapacak ve şirketin ticari kredi kartı almaya uygun olduğunu belirttiği takdirde kişi ticari kredi kartını alabilecektir.

Ticari Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Eğer bir işletmeniz var ise ve bunu belgelendirebiliyorsanız bütün bankalardan ticari kredi kartı alınabilmesi mümkündür. Ticari kredi kartı alabilmek için banka tarafından bir ön değerlendirmeden geçeceğinizi unutmamalısınız.

Scroll to Top