Şekerbank Kredi Kartı İptali

ŞEKERBANK KREDİ HESAPLAMA

Günümüzde birçok farklı ihtiyacı karşılayabilmek adına bankalar tarafından çıkartılmış olan çeşitli kredi kartları mevcuttur. Kredi kartları günümüzde genciyle, yaşlısıyla ve hatta bazen henüz 18 yaşını doldurmamış olmasına rağmen ailesi tarafından çıkartılmış olan bir ek kart ile bu kişiler dahi bir şekilde kredi kartları ile haşır neşir olabiliyorlar. Üstelik birçok kişinin de birden fazla kredi kartına sahip olduğunu görüyoruz. Kredi kartları ihtiyaçlarını gidermek ve bu ihtiyaçları giderirken aynı zamanda çeşitli fırsat ve kampanyalardan yararlanabilmek adına oldukça kullanışlı olsalar da birçok kişinin hemen hemen her gün özellikle de televizyon üzerinden duyduğu gibi kredi kartı borcu altına giren de birçok kişi bulunuyor. İşte bu sebeple de özellikle birden fazla kredi kartına sahip olan kişiler bir süre sonra bu kredi kartlarını iptal etmek isteyebiliyorlar. Bir başka sebep ise kredi kartının çalınması ya da kaybolması olabiliyor. Bugün ise Şekerbank müşterisi olan kişiler için Şekerbank Kredi Kartı İptali konusu hakkında sizlere çeşitli bilgiler verecek ve dikkat etmeniz noktalardan bahsedeceğiz.

Şekerbank Kredi Kartı İptal Etmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı iptal etmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken çeşitli noktalar bulunuyor. Şimdi sizlere bu noktalardan adım adım bahsedelim.

  • İnternet üzerinden alışveriş yapan kişiler, bazı alışveriş sitelerinin yalnızca kredi kartı kabul etmesi sebebi ile alışveriş yapamama sorunu ile karşılaşması muhtemeldir. Havale ya da EFT gibi işlemler ile yapılacak olan alışverişler de birçok gereksiz masrafa yol açacaktır. Üstelik yurt dışı merkezli bir alışveriş sitesinden alışveriş yapmak istiyorsanız kredi kartı kullanmaktan başka çareniz yoktur.
  • Yurt dışına sıklıkla çıkan ya da çıkmayı düşünen birisi kredi kartlarının üzerinde yer alan VISA ve Master Card’ın uluslararası geçerliliğe sahip olması sayesinde yurt dışında gidecekleri herhangi restoran, market, eğlence merkezi, alışveriş merkezi ya da mağaza gibi yerlerde bu kartlar ile kolay bir şekilde alışveriş yapabilir. Kredi kartları sayesinde yurt dışında yapılacak olan işlemlerde yabancı paralar ile uğraşmanıza da gerek kalmaz. Kredi kartı yurt dışında geçireceğiniz günleri kesinlikle kolaylaştırır.
  • Nakit kullanarak alışveriş yapmaktan hoşlanmayan ya da bir anda çok fazla para harcamayı sevmediği için taksitlendirme yoluna gitmek isteyen ya da henüz parası olmamasına rağmen gerçekten de ihtiyacı olduğu bir şeyi almak isteyen ve bu sebeple de erteleme özelliğini kullanmak isteyen kişilerin bir adet kredi kartına sahip olması onu tüm bu sıkıntılı durumlardan kurtaracaktır. Kredi kartları sayesinde ödemelerinizi çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Böylelikle nakde sıkışık olduğunuz zamanları çok daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.
  • Kredi kartları sayesinde harcamalarınız kontrol altına alınmış olur. Zira her ayın sonunda inceleyebileceğiniz kredi kartı ekstresi ile bir ay içinde neler yaptığınızı nelere harcama yaptığınızı kontrol edebilirsiniz.
  • Neredeyse tüm kredi kartları nakde sıkışık olduğunuz zamanlarda sizlere nakit avans seçeneği sunar. Bu avanslar kredi kartından kredi kartına göre değişiklik gösteren faiz oranları ile geri ödeme yapılmak üzere sizlere verilir. Kimi kredi kartları nakit avansı taksitli olarak da verebilir.
  • Son olarak kredi kartlarının belki de bu kadar çok kullanılıyor olmasının ardından yatan sebep kredi kartlarına özel olarak sunulan fırsat ve kampanyalardır. Günlük hayatta ne tür bir alışveriş yapıyor olursanız olun kredi kartları sizlere çeşitli fırsatlar sunar. Sinemadan, akaryakıta, kıyafetten restorana oldukça geniş bir yelpazede kullanabileceğiniz yüzlerce fırsat bulunur.

Şekerbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartı iptal işlemlerine geçmeden önce ilk olarak kredi kartınıza ait borcun bulunmaması gerekir. Bu borç ne geriye ne de ileriye dönük olmalıdır. Kredi kartı borcu olan kişilerin kredi kartını iptal ettirmesi mümkün değildir. Borçlarını kapatamayacak olan kişilerin kredi başvurusunda bulunması da bir seçenektir. Aynı zamanda bir başka kredi kartına borcunuzu aktardıktan sonra kredi kartı iptal etme işlemlerine geçiş yapabilmeniz de mümkündür. Ayrıca tüm bu işlemlerin üstesinden gelmiş olsanız dahi kredi kartı iptal etme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin karşınıza banka engeli çıkacaktır. Karşınıza kredi kartının iptal edilemediğini dahi söyleyebilecek olan müşteri temsilcileri çıkabilir. Zira bankalar kredi kartı alma işlemlerinde sağladıkları kolaylığın aksine kredi kartı iptal ettirme işlemlerinde işi her daim yokuşa sürerler. Bu sebeple kredi kartınızı iptal ettirmek için her türlü hakka sahip olduğunuzu unutmamanız gerekiyor.

Şekerbank kredi kartı iptali işlemleri için Şekerbank Telefon Bankacılığı numaraları olan 0850 222 78 78 ya da 444 78 78 numaralarını arayabilir ve kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Kredi kartı iptal ettirme konusunda banka sizlere yardımcı olmuyorsa dilerseniz kredi kartınızın kaybolduğun söyleyebilirsiniz. Bu sebeple iptal ettirmeniz halinde banka size yüksek ihtimalle yeni bir kredi kartı gönderecektir. Tek yapmanız gereken şey bu kredi kartını teslim almamak ve kurye ile geri iade etmektir. Kurye tarafından gönderilmiş olan kredi kartını kabul etmediğiniz sürece bir sorun çıkmayacaktır. Teslim alınmayan kredi kartları genellikle iptal ediliyor olsa da banka ile iletişime geçerek bu durumu teyit etmeniz daha sonra ortaya çıkabilecek olan sorunların önüne geçmek için atılabilecek en doğru adım olacaktır.

Bununla birlikte kredi kartı iptali işlemlerinde kullanabileceğiniz bir diğer yöntem doğrudan banka şubesine gitmek ve bir dilekçe ile birlikte kredi kartı iptal talebinde bulunmak olacaktır. Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte belirtildiği üzere bankalar kredi kartı iptal taleplerinizi yedi gün içinde gerçekleştirmek ile yükümlüdür. Telefon Bankacılığı işlemleri sırasında kimliğiniz tanımlandığı sürece artık banka bu işten kaçamaz. Dilerseniz işleri lehinize tamamen çevirebilmek adına bu yönetmelik hakkında konuşarak ses kayıtlarında bir avantaja sahip olabilirsiniz. Eğer bu aşamada kredi kartı iptali talebiniz gerçekleşmediyse BDDK’ya konu ile ilgili bir faks çekebilir ve konu hakkında detaylı bir şekilde bilgi vererek hakkınızı arayabilirsiniz.

Şekerbank kredi kartı iptali için aşağıda yer alan dilekçeyi kullanmanız da mümkündür.

…………………….. Bankası Genel Müdürlüğü’ne

 

Tarih; …./…/2017

 

Konu: Kredi kartımın iptal edilmesi.

Bankanız ………………………………………….. nolu kredi kartı müşterisiyim. Gördüğüm lüzuma binaen kredi kartımın iptal edilmesini ve iptal işleminin yapıldığına dair bilginin tarafıma yazılı olarak verilmesini istiyorum.

Gereği hususunu dilerim.

Scroll to Top