Türkiye İş Bankası Otomatik Fon Alımı Nedir?

images 2

Türkiye’nin ilk bankası olma unvanına yakışır bir şekilde her zaman ilklerin zirvesinde yer alan Türkiye İş Bankası, otomatik fon alma ve biriktirme hizmeti ile müşterilerine zahmetsiz ve güvenilir bir şekilde birikim yapma imkânı sunmaktadır. Bu hizmet sayesinde tek bir talimat ile fon alım işleminizi kolayca gerçekleştirebileceksiniz.

İş Bankası fonlarını otomatik olarak nasıl alacağınızı açıklamadan önce genel anlamda yatırım fonlarından kısaca bahsedelim.

Fon, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş olan kurumların, şirketlerin yatırımcılardan toplamış olduğu ve birikimlerle riski dağıtmak amacıyla değerli maden ya da faiz getirili değerli kâğıtlardan oluşan farklı portföy toplamları şeklinde tanımlanabilmektedir. Fon kapsamında; hisse senedi, devlet tahvili, döviz, altın gibi fayda sağlayan değerler örnek olarak verilebilir.

Yatırım fonları da halktan toplanmış olan paralar karşılığı hisse senedi, tahvil/bono, özel sektör borçlanma araçları, ters repo gibi sermaye piyasası araçlarından ve altın ile kıymetli madenlerden oluşan portföyleri yönetmektedir. Burada fon sahibi bir yatırımcı, sahip olduğu portföyün bir kısmını temsil eden katılma payını satın alarak fona katılım sağlayabilir.

Türkiye İş Bankası Otomatik Fon Alım Talimatları Hangileridir?

Türkiye İş Bankası’nın para piyasası, altın, kumbara karma, sosyal sorumluluk odaklı fonlar gibi sunmuş olduğu fonlardan bazılarıdır. İş Bankası’nda müşterilere sunulan bu fon çeşitlerinin şimdi kolay bir şekilde otomatik fon talimatı ile alımını yapabilmekte ve biriktirebilmektesiniz. Otomatik fon alımı, İş Bankası’ndaki hesabınızdan veya İş Bankası kredi kartınızla fon biriktiren talimat vererek, küçük tasarruflarınızı zamanla büyük birikimlere dönüştürmenizi sağlamaktadır.

İster kendi yatırım hesaplarınıza, isterseniz de yakınlarınızın hesaplarına ya da İş Bankası’na ait şahsi kredi kartınızı kullanarak düzenli bir şekilde olmak üzere fon alım talimatı verebilmektesiniz. Bu fon alım talimatları aşağıdaki şekilde detaylandırılmıştır.

1. Kredi Kartı ile Fon Biriktiren Talimat

İş Bankası kredi kartı ile fon biriktiren talimat uygulaması ile yatırım fonlarına düzenli bir şekilde yatırım yaparken aynı zamanda kredi kartınızı kullanmanıza devam edebilmektesiniz. Fon biriktiren talimat uygulamasından yararlanabilmek için bir İş Bankası kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir. Otomatik fon alım talimatı verdiğiniz takdirde kredi kartınızın hesap kesim tarihinde eğer kartınızın limiti müsait ise kredi kartınıza düzenli alım tutarı miktarına göre borç kaydedilecek ve fonlar otomatik olarak kredi kartınızın son ödeme gününde veya son ödeme gününü takip eden iş gününde (İleri fiyatlama uygulamasına dâhil olan fonlar için) yatırım hesabına aktarılacaktır.

2. Hesaptan Fon Biriktiren Talimat

Hesaptan fon biriktiren talimat verebilmeniz için de yine İş Bankası’nda vadesiz bir hesabınızın ve talimat vereceğiniz hesaba ait bir yatırım hesabının olması gereklidir. Düzenli olarak, her ay belirlemiş olduğunuz talimat gününde hesabınızdan talimat tutarı kadar miktar tahsil edilecek ve fonlar otomatik olarak talimat gününde veya talimat gününü takip eden iş gününde (Eğer talimat günü hafta sonu veya resmi tatil gününe denk geliyorsa ve fonlarınız ileri fiyatlama uygulamasına dâhil ise) yatırım hesabınıza aktarılmış olacaktır.

Türkiye İş Bankası Otomatik Fon Alım Çeşitleri Nelerdir?

İş Bankası’nda bulunan hesabınızdan veya kredi kartınızdan fon biriktirerek talimat verebileceğiniz fon çeşitleri aşağıdaki gibidir:

  • Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu
  • Para Piyasası Fonu
  • Kumbara Karma Fon
  • Privia Hisse Fon
  • Privia Değişken Fon
  • TEMA Çevre Değişken Fon
  • Maximum Kart Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu (Hesaptan talimat verilme kapsamına girmemektedir)

Türkiye İş Bankası’nın müşterilerine sunmuş olduğu bu eşsiz hizmetten faydalanabilmek için ​size en yakın banka şubesinden ya da internet şubesinden fon biriktiren otomatik talimatınızı kolay ve hızlı bir şekilde verebilirsiniz.

Scroll to Top