İş Bankası İban Sorgulama

IBAN (International Bank Account Number), bankalarda mevcut olan müşteri hesaplarının yerine kullanılacak olan ve para transferlerinin hatasız, hızlı ve az maliyetle gerçekleştirilmesi amacını taşıyan belirli bir standarda göre oluşturulan uluslararası banka hesap numarasıdır. Artık günümüzde uluslararası banka hesap numarasının kullanımı uluslararası para transferlerinde zorunlu hale getirilmiştir. Türkiyede’ ki yönetmeliğe göre havale yani aynı banka içinde yapılan para transferleri dışında tüm işlemlerde iban zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak iban numarasını bilmiyor isek ve temin edemiyor isek bunu bildirerek Türkiye içindeki diğer başka bankalara iban olmadan para gönderebiliriz.

Bir tanıdığımıza para göndereceğiz lakin tanıdığımız kişi bize sadece iş bankası şube kodu ve hesap numarasını iletti ve IBAN numarasını iletmedi. Böyle bir durumda İş Bankası iban sorgulama işlemi yaparak ilgili hesabın iban numarasını öğrenebiliriz. Bu işlemi gerçekleştirmek oldukça kolay bir iştir. İş Bankası’ nda bulunan hesabımızın  iban numarasını öğrenmek için şubeye gitmemiz şart değildir. Bu yazımızda İş bankası iban sorgulama  işleminin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız.

İlk olarak İş Bankası hesabımıza ait IBAN numaramızı bankanın internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde öğrenebiliriz. Bunun için bankanın resmi internet sitesine giriş yapmamız gerekmektedir. Bu noktada bankanın resmi internet sitesinde olduğumuza dikkat etmeliyiz. Bu güvenliğimiz için önemli bir noktadır.

İş Bankası İban Sorgulama için TIKLAYINIZ!

Açılan sayfadaki bilgileri istenilen boşluklara doldurmamızın ardından ekranda sağ altta kalan hesapla butonuna tıklarsak bizim için belirlenmiş olan İban numarasını öğrenebiliriz. Böylece biz de tüm hesaplar arası bankacılık işlemlerimizi daha kaliteli ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir ve İban uygulamasının sağladığı avantajlardan faydalanabilme imkanına sahip olabiliriz. Hesaplama işlemini gerçekleştirmemiz için aşağıdaki bilgilere gereksinim duyacağız:

  • Hesap Tipi
  • Banka Şube Kodu
  • Banka Hesap Numarası

Hesap Tipi; seçeneğinde Vadesiz TL ya da Vadesiz DTH seçeneklerinden bize uygun birisi seçilmelidir. Böylece hesaplama için gerekli bilgilerden birini vermiş oluruz. Vadesiz TL seçeneği ile Türk Lirası cinsinden hesabımıza ait IBAN numarasını öğrenebilme imkanına sahip oluruz. Eğer döviz işlemleri için IBAN numarası öğrenmek istiyor isek Vadesiz DTH’yi seçmeliyiz. Vadesiz DTH nedir diye soracak olursak bunun açıklaması DTH yani döviz tevdiat hesabı anlamına gelmektedir.

Şube Kodu ; İş Bankası hesabımızın olduğu şubenin şube kodunu sisteme girmemiz gerekir. İş Bankası Şube Kodları bilgilerini sitemizden temin edebilirsiniz.

Hesap Numarası; işlem yapmak istediğimiz yani iban numarası öğrenmek istediğimiz İş Bankası hesabımızın hesap numarasını ifade etmektedir. Hesabımız TL ya da döviz türünden herhangi biri olabilir.

Bankanın resmi internet sitesinde bizden istenen bu bilgileri doğru biçimde sisteme girdikten sonra sağ tarafta yer alan hesapla butonuna basarak kısa zamanda ve kolay bir şekilde İş Bankası hesabımızın IBAN numarasını öğrenmiş oluruz. Daha fazla destek almak için İş Bankası resmi web sitesini ziyaret edebiliriz ya da 0 850 724 0 724 telefon şubesini arayarak sorunlarımızı bildirebiliriz.

Bir diğer alternatif de mobil bankacılığın gün geçtikçe geliştiği ülkemizde cep telefonu uygulamalarında ya da internet şubelerinde işlemler doğrudan İban numarası ile yapılabilmektedir. Ülkemizde kullandığımız İban standardı ise 24 rakam ve 2 harften oluşmaktadır. Bankamızın bize atadığı İban kodunu öğrenmek için yapabileceklerimiz oldukça kolaydır, özellikle de ülkemizin en eski ve en yenilikçi bankalarından olan Türkiye İş Bankası mevzumuz ise. İşte İş Bankası İban Sorgulama işleminin bir diğer yolu da mobil bankacılıktır. Eğer bir akıllı telefon kullanıyorsak ve mobil bankacılık kaydımız var ise, cep telefonumuza indireceğimiz bir uygulama ile bu sorunumuzu kolayca çözebiliriz. Telefon uygulamalarından hesaplarım kısmına girdiğimiz zaman, hesap bilgilerimize kolay bir şekilde ulaşabiliriz. Bu başlık altında yer alan herhangi bir hesabımızı seçtiğimiz zaman o hesaba ait olan Iban numarasını öğrenmiş oluruz.

Özet ile İş Bankasının internet resmi web sitesinden ve mobil bankacılığı yolları ile İş Bankası Iban Sorgulama işlemlerimizi kolay, güvenilir, hızlı ve sorunsuz bir şekilde öğrenebiliriz. Bunun için bir İş Bankası şubesine gitmeye gerek yoktur. İnternet sayesinde bu işlemleri yapmak artık avucumuzun içindedir. Bunun haricinde eğer internetimiz yoksa ya da yapamadıysak manuel yöntemler ile yani bankaların şubelerine giderek, telefon bankacılığından müşteri temsilcisi ile görüşerek, hesap cüzdanımıza bakarak ya da banka kartımız ile ATM’lerdeki hesap bilgileri seçeneği üzerinden IBAN öğrenmek için gerekli adımları gerçekleştirebiliriz.

Scroll to Top