TEB IBAN Sorgulama 

teb bankasi iban öğrenme

Türkiye Ekonomi Bankası Türkiye temelli bir banka olup, ülke genelinde yoğun faaliyetler göstermektedir. Türkiye Ekonomi Bankası kurulduğu andan itibaren müşterilerine birçok çeşitli fırsatlar sunmakta ve bunları gelişen ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayarak gerçekleştirmektedir. Türkiye Ekonomi Bankası ilk kurulduğu sıralarda Kocaeli Halk Bankası adı ile kurulmuştur. Daha sonrasında 1982 yılında bankanın başkaları tarafından satın alınması ile Türkiye Ekonomi Bankası olarak adını değiştirmiştir. Kurulduğu andan itibaren müşterileri ile olan etkileşimini en üst seviyede tutan Türkiye Ekonomi Bankası, müşterileri ile olan etkileşimini çoğunlukla müşterilerin bankalarında bulundurduğu hesaplar üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu hesaplar bireylerin banka üzerinde kayıt altına alınmasıyla oluşturulmaktadır.

IBAN Numarası Nedir?

IBAN numarası bankalar üzerinde müşteriler adına kayıtlı bulunan hesapların banka sistemleri tarafından rahat bir şekilde tanımlanabilmesi için oluşturulmuş bir rakam dizinidir. IBAN numarası uluslararası bir geçerliliğe sahip olup, uluslararası anlamda bankaların tanımlı olabilmesine de olanak sağlamaktadır. IBAN numarası ilk oluşturulduğu zamanlarda uluslararası bir karşılığa denk gelebilmesi için belirli bir sisteme göre oluşturulmuştur. Oluşturulan bu rakamların uzunluğu 26 hanedir ve her bir rakamın belirli bir karşılığı bulunmaktadır. Oluşturulmuş olan bir IBAN numarasını dünyanın neresinden kullanırsanız kullanın rahatlıkla para gönderim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü bu IBAN numarası belirli bir ülkede bulunan belirli bir bankanın belirli bir şubesinde bulunan belirli bir hesabı tanımlamaktadır. Bu sebeple ülke gözetmeksizin IBAN numarasını rahatlıkla gönderim işlemlerinde kullanabilmektesiniz.

IBAN Numarası Nasıl Çözümlenir?

IBAN numarası belirli bir düzene göre oluşturulmuştur ve bu düzen ilgili hesabın bulunduğu ülkenin ve bankanın tanımlanmasını da kapsamaktadır. Gönderim işlemleri için IBAN numarası bankaya sunulduğunda banka bu IBAN numarasını çözümleme işlemine sokmaktadır. Bu çözümleme işlemi IBAN numarasının hangi banka üzerindeki hesaba gönderim işlemini gerçekleştireceğini belirlemektedir.  IBAN numarasının çözümlemesi basit bir mantığa dayanmaktadır. Bütün IBAN numaraları belirli bir kalıpta oluşturulduğu için çözümlemesi de bu kalıba dayalı olarak gerçekleşmektedir. İlk olarak bilinmesi gereken IBAN numaraları 26 haneden oluşmaktadır. Bu 26 hanelik IBAN numarasının ilk iki hanesi banka hesabının bulunduğu ülkenin kodlanmış halidir. Ülkemiz için bu ilk iki hane TR’dir ve Türkiye içerisinde bulunan bütün banka hesaplarının IBAN numaraları TR ile başlamaktadır. IBAN numaralarında ülke kodundan sonra gelen 2 hane kontrol basamağı olarak bilinmektedir. Bu kontrol basamakları sorgulama işlemi sırasında IBAN numarasının kontrolü için kullanılmaktadır. Kontrol basamağından sonra gelen 5 hane banka kodu olup hesabın bulunduğu bankayı tanımlamaktadır. Banka kodundan sonra gelen tek hane ise rezerv alanı olup daha sonrasında değiştirilene kadar 0 olarak belirlenmiştir. Rezerv alanından sonra gelen 16 hane ise bankada bulunan hesabın tanımlanmasını sağlayan hesap numarasıdır. Toplamda 26 hane olan IBAN birçok farklı gruplardan oluşarak hesabın tanımlanmasını sağlamaktadır ve IBAN çözümlenmesi ise bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

TEB IBAN Nasıl Alınır?

TEB IBAN alabilmek için öncelikli olarak Türkiye Ekonomi Bankası üzerinden bir hesap açmanız gerekmektedir. Bu hesabınızı açmanız için yapmanız gereken en yakın bir Türkiye Ekonomi Bankasına giderek hesap açma işlemini gerçekleştirmeniz. Hesap açma işlemi sırasında sizden istenilecek olan belgeleri eksiksiz bir şekilde vermeniz halinde orada bulunan yetkili kişiler sizin adınıza ait bir TEB hesabını açacaktır. Daha sonrasında hesabın açılması ile hesabınızı tanımlamanıza yarayacak ve gönderim işlemlerinde kullanabileceğiniz bir IBAN numarası oluşturulacaktır. Böylelikle TEB üzerinden IBAN numarasını almış olacaksınız. Sizlere en yakında bulunan Türkiye Ekonomi Bankasının şube ve ATM listesini öğrenmek için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak Türkiye Ekonomi Bankasının kurmuş olduğu resmi internet sayfası üzerinden şube ve ATM listesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

TEB Şube ve ATM Listesine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

images

TEB IBAN Hesaplama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

 Türkiye Ekonomi Bankası üzerinden hesap açma işlemini gerçekleştirdikten sonra size hesap kartı verilmektedir. Verilen bu hesap kartları üzerinde IBAN numarası yer almamaktadır. IBAN numarasını öğrenmek isteyen müşteriler Türkiye Ekonomi Bankasının kurmuş olduğu resmi internet sayfası üzerinden yayınlanan IBAN hesaplama aracını rahatlıkla kullanabilirler. Bu hesaplama aracının bulunmuş olduğu internet sayfasına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklanması yeterli olacaktır. Daha sonrasında gelen ekran üzerinde bulunan araç bölmesinde 3 adet bilgi istenmektedir. Bu bilgiler sırası ile hesabın bulunduğu Türkiye Ekonomi Bankası şubesinin bulunduğu şehir, hesabın bulunduğu şube ve hesap numarasıdır. Genellikle verilen hesap kartları üzerinde hesap numarası yer almakta olup 16 hanelidir. Bu bilgiler sırasıyla eksiksiz bir şekilde girildikten sonra hemen alt kısımda bulunan “HESAPLA” butonuna basılması yeterli olacaktır. Daha sonrasında gelecek olan ekran üzerinde girilen bilgilere göre oluşturulmuş olan IBAN numarası yer almaktadır. Bu IBAN numarası gönderim işlemlerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. IBAN numarasını öğrenmek için kullanılabilecek olan diğer bir yöntem ise TEB şubelerine gitmek veya internet bankacılığını kullanmaktır. Her iki yöntemde de bulunan güvenlik önlemleri geçilmesi halinde IBAN numarası şube veya internet bankacılığı kanalında bulunan yetkili kişi tarafından sizlere aktarılabilmektedir.

TEB IBAN Hesaplama Aracına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

 

Scroll to Top