Türkiye’de Yaşayan Yabancılar Türk Bankalarından Kredi Alabilir Mi?

Türkiye’de Yaşayan Yabancılar Kredi Alabilir Mi?

Günümüzde krediler hakkında neredeyse tüm bireyler bazı noktaları merak etmektedir. Ülkemizde yaşanan kredilere talep ve kullanım oranları bir hayli yoğun bir seviyede olduğu da bilinmektedir. Artan ihtiyaçlar dolayısıyla desteğe ihtiyaç duyan bireyler ilk adres olarak bankalara başvurmaktadır. Bu kadar yoğun kredi talebinin arasında başvuruların bir bölümünün Türkiye’de yaşayan yabancılardan geldiği fark edilmiştir. Talebin bir hayli fazla olması sonucunda bankalar bu konuya getirdiği yeni düzenlemeler ile Türkiye’de yaşayan yabancılara bazı şartlar dahilinde kredi vermektedir. “Türkiye’de yaşayan yabancılar Türk bankalarından kredi alabilir mi?”, “Türk bankaları kredi verirken hangi şartları talep etmektedir?” Bu ve bunun gibi sorulanın detaylı cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Türkiye’de Yaşayan Yabancıların Kredi Alımı

Ülkemizde yaşayan birçok yabancının sürekli araştırdığı konulardan birisi de Türk bankalarından kredi alabilme durumlarıdır. Türkiye’deki bankalar ülkemizde ikamet eden yabancılara kredi kullandırma aşamasında herhangi bir zorluk çıkarmamaktadır. Ayrıca ülke dışında yaşayan yabancılara dahil bazı şartlar sağlandığı taktirde kredi sağlanabilmektedir. Bankalar son dönemlerde müşteri sayısını arttırmak için bazı kampanyalar, yenilikler ve düzenlemeler getirerek çoğu ürününü daha avantajlı hale getirmiştir. Bu ürünlerinden tabii ki en çok rağbet göreni ise kredilerdir. Türkiye’de yerleşik yaşam kurmuş yabancıların büyük bir kısmının talep ettiği kredi şekli “konut kredisi” olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı Türk bankaları yabancılara “konut kredisi” vermektedir. Ülke dışında yaşayan yabancıların da talepleri aynı şekildedir. Yatırım için gayrimenkuller almakta, daha çok tatil bölgelerinden ve İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerden yana yatırım yapmaktadırlar. Bir nevi kendilerini güvence altına almaktadırlar.

Mütekabiliyet Yasası kapsamında 2012 yılında yapılan değişim ve düzenlemeler ile beraber, ülkemizde yabancılara yapılan konut satışları büyük miktarda artmıştır. Ekonomik olarak Türkiye şartları karşılaştırıldığında ileri bir seviyede olan devletin vatandaşları oldukça kolay bir şekilde kredi alarak ev sahibi olabilmektedirler. T.C. vatandaşı olmayan ama Türkiye’de yaşayan bireyler yabancı olarak değerlendirilmesinden dolayı bankaların belirlediği şartlar dahilinde kredi alımları sağlanmaktadır. Yabancı bireylere kredi sağlarken aranan ilk şart Türkiye’de gösterebilecekleri bir ikamet adresi ve kefil gösterebilecekleri bir Türk vatandaşıdır. Türkiye’de gösterebileceği bir kefili olmayan bireyler için ise kolaylık olarak vatandaşı oldukları ülkelerden eğer gelirleri varsa bunu belgeleyerek ve yurt dışında ikamet ettikleri yeri daha detaylı bir şekilde ispatladıkları takdirde kredi başvurusu yapmaları sağlanmıştır. Kredi başvurusu yapacak bireylerden doğal olarak bazı belgeler istenmektedir.

Gerekli şartları yerine getiren yabancı bireylerin Türk bankalarından kredi kullanabilmeleri için gerekli belgeler: 

  • Satın alacakları gayrimenkulün tabusu,
  • Kredi başvurusu yapan bireyin pasaport fotokopisi,
  • Yaşadıkları ülkedeki ikamet adreslerini kanıtlayıcı su, elektrik vb. faturaların çıktısı,
  • Yurt dışında çalışmakta oldukları yerden son 3 aya ait bordro(Türkiye’de yaşayan bireyler için geçerli değildir.),
  • Yurt dışında önceki dönemlere ait hesap hareketlerini gösteren banka dekontları,
  • Son olarak varsa gayrimenkul veya değerlerinin ispatlandığı belgelerin fotokopisi şeklindedir.

Eğer siz de yabancı uyrukluysanız ve krediye ihtiyacınız varsa Türk bankalarından yukarıdaki şartları sağladığınız takdirde rahat bir şekilde kredi başvurusu yaparak kredinizi alabilirsiniz. Maddelediğimiz belgeler genel olarak şuan Türk bankalarının istediği belgelerdir. Ancak bazı bankalar bu belgelerin bir kısmını talep etmemekedir. Kredi almak istediğiniz banka ile iletişime geçtiğiniz anda sizlere hangi belgelerden sorumlu olduğunuzun bilgilendirmesini yapacaklardır.

Scroll to Top