Yapı Kredi Bankası IBAN Sorgulama

Yapı Kredi Bankası IBAN Sorgulama

Bankalar müşterilerine hesap numarası verirken genelde bir çok farklı numaralandırma sistemi sunarlar. Şube numaraları ayrı, banka hesap numaraları ayrı olur. Bazıları 10 hane bazıları 6 hane olarak verilen banka hesap numaraları kargaşaya yol açmaması açısından farklı bir sistem ile genelleştirilmiştir. Bu sistemin adı IBAN (International Bank Account Number) yani uluslararası banka hesap numarasıdır. Dünya genelinde banka hesapları arasında kolay ve hatasız bir şekilde transfer sağlanması amacı ile standartlaşmıştır. Bu yazımızda sizlere Yapı Kredi Bankası hesaplarınızın IBAN numarasını sorgulamayı ve IBAN numarasının ayrıntılarını anlatacağız.

Toplam 26 haneden oluşan IBAN numarası ile bankacılık işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken bir IBAN numarasının başındaki TR yada GB gibi belirtilen harflerde IBAN numarasına dahildir.

IBAN Numarası Nelerden Oluşur?

Yapı Kredi Bankası İban Sorgulama

Yukarıdaki gibi bir IBAN numarası ilk iki hanesi rakamlardan değil harflerden bulunmaktadır ve bunlar ülke kodlarıdır. IBAN numarası girmeniz istendiğinde bu harfleri girmeyi unutmamalısınız. Diğer iki haneli rakamlardan oluşan kısım ise kontrol basamaklarıdır. Sonraki 5 hane bankanın kodunu belirlemektedir. En sondaki hesap numarası kısmı ise bankanızın size tahsis ettiği hesap numarasıdır. Hesap numaranız 8 haneli ise baştaki diğer hanelere 0 rakamı konarak doldurulur.

Yapı Kredi Bankası IBAN Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle IBAN Sorgulama yapmak istediğiniz hesap numaranızı bilmeniz gerekmektedir. İnternet şubesi veya mobil şube üzerinden veya hesap cüzdanınızda bulunan hesap numaranızı alabilirsiniz. Yapı Kredi Bankası hesap numaraları 8 haneden oluşmaktadır.  Bu 8 haneli hesap numaranızı aldıktan sonra aşağıdaki linke tıklayarak açılan Yapı Kredi IBAN Sorgulama sayfasındaki kutucuğa hesap numaranızı giriniz. Ardından IBAN Oluştur butonuna tıklayarak IBAN numaranızı alabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası IBAN Sorgulama için TIKLAYINIZ!

IBAN numaranızı sorgulamak için kullanacağınız internet şubesi dışında 444 0 444 numaralı müşteri hizmetleri servisini arayarak veya size en yakın Yapı Kredi Bankası Şubesi’ne giderek hesap numaranızın IBAN numarasını sorgulayabilirsiniz. IBAN bilgileriniz sizlere elektronik posta ile iletilmemektedir. IBAN Numarası yalnızca banka hesaplarına verilir. Bu nedenle kredi kartları için bir IBAN numarası bulunmaz. Aynı zamanda IBAN numarası hesap kartlarının üzerinde de yazmaz. Bu kodu bankanız ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz yalnızca. Hesap kartının üzerinde yazan numaralar IBAN kodu değil, kart numarasıdır.

IBAN Kodu Doğrulama

EFT, havale gibi para transferleri sırasında para göndereceğiniz hesap numarasının IBAN numarasının doğru kişiye ait olup olmadığını kontrol etmek için ise yine bir internet sitesinden faydalanabilirsiniz. Türkiye Bankalar Birliği IBAN Kodu Doğrulama Sayfası ile para transferi yapacağınız IBAN numarasının doğru kişiye ait olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Aşağıdaki linkten bu sayfaya tıkladığınızda karşınıza Türkiye Bankalar Birliği internet sitesinin bir servisi çıkacaktır. Burada elinizdeki 26 haneli IBAN numarasının doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Elinizdeki IBAN numarasını belirtilen kutucuğa girdikten sonra Kontrol Et butonuna basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yurt dışındaki IBAN numaralarını da buradan kontrol edebilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği IBAN Kodu Doğrulama Sayfası için TIKLAYINIZ!

Para transferi yapmadan önce elinizdeki IBAN numarasını mutlaka kontrol ediniz. Bazı hatalı durumlarda bankanız yanlış işlemi iptal ederek paranızı size iade etmektedir. Ancak bazen bu mümkün olmamaktadır. Özellikle 26 haneden oluşan IBAN numarasını parçala bölerek not ediniz ve karıştırmamaya özen gösteriniz. IBAN numarası 2005 yılından beri zorunlu olduğu için bütün banka hesapları IBAN numarasına sahiptir. IBAN numarası ile ilgili daha fazla bilgi almak için dilerseniz size en yakın Yapı Kredi Şubesi’ne giderek bir müşteri temsilcisi ile iletişime geçebilirsiniz ya da telefon bankacılığı vasıtasıyla müşteri temsilcilerine bağlanarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Scroll to Top