Ziraat Bankası İban Sorgulama

Ziraat Bankası birçok özel bankanın yanında oldukça geniş olan müşteri ağı ve yeniliklere ayak uydurabilen özelliği ile en çok tercih edilen bankalardan biridir. Ziraat Bankası bünyesinde devletin kurumlarına ait çalışan işçi ve memurların aylık maaşları veya emekli maaşları verilmektedir. Öğrencilerin devletten aldıkları burs veya krediler ise yine bu banka tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca devletin yaptığı sosyal yardımlar ( süt parası, dul ve engelli aylığı, yaşlılık maaşı ve benzeri ) gibi birçoğu bu banka tarafından sağlanmaktadır. Ziraat Bankasını sağladığı imkanlardan bazıları; tekerlekli sandalyeli vatandaşlar için özel yapılan ATM’ler, kart taşımayan ya da görme engelli kişiler için avuç içi giriş sistemi gibi. Bu yenilikler ile her kesimin her insanın bankası olmaya aday tek banka olarak Ziraat Bankasının ismini verebiliriz. Bu yazımızda sizlere Ziraat Bankasında hesabı bulunan kişilerin yapabileceği Ziraat Bankası İban Sorgulama işlemini anlatacağız.

İban Hesaplama

Daha önceki yazılarda sizlere İban numarasından bahsetmiştik. İban numarası uluslararası bankacılık sisteminde her kart sahibine ait olan bir hesap numarasıdır. En uzunu 34 haneden oluşan bu numara her kişiye ve her bankaya özeldir. Bildiğinizi gibi para aktarım işlemleri hesaplar arasında ve hesap numaraları aracılığı ile yapılmaktadır. Fakat önceki yıllarda bazı rakamların yanlış girilmesi sonucu büyük paralar bazı yanlış kişileri hesaplarına geçmekte idi. 2010 yılında ülkemizde geçilen İban sistemi ile artık hesaplar arası para transferleri daha kolay olarak yapılmaktadır. Ülkemizdeki İban numaraları 26 hanelidir. Her ülkenin ve her bankanın iban numarası ise kendine hastır. Ziraat Bankası iban numarası öğrenmek için yapılan Ziraat Bankası iban sorgulama sizler için aşağıda anlattık. Bu işlemi yapabilmek için aşağıda verilen bağlantı linkine tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası iban hesaplama için ilk olarak ‘şubeleri kodlarına göre sırala”  veya ”şubeleri isimlerine göre sırala” seçeneklerinden biri seçilir . Daha sonra ise ” şube” seçimi yapılır. Ardından müşteri numarası ve ek no girilir. Tüm bilgilerin doğru girildiğinden emin olduktan sonra ” hesapla” butonuna basılır. Bu işlemin ardından dakikalar içinde ekrana iban numaranız gelecektir.

Ziraat Bankası İban Sorgulama İşlemleri

Ziraat Bankası resmi sitesi üzerinden bir de iban sorgulama yapılmaktadır. Eğer Ziraat Bankası hesabınız olmasına rağmen İban numaranızı bilmiyorsanız bu yazıda size nasıl yapılacağını anlatacağız. Adım adım takip ederek Ziraat Bankası iban sorgulama işlemini yapabilirsiniz. İşleme başlamadan önce aşağıda sizler için paylaştığımız bağlantı linkine tıklayarak Ziraat Bankası sitesine giriş yapın. Ardından karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Bu ekran karşınıza geldiğinde artık Ziraat Bankası İban sorgulama işlemine başlayabilirsiniz. İlk olarak kartınızın ait olduğu şubeyi seçmeniz gerekmektedir. Eğer kartın şubesini bilmiyorsanız bu durumda Ziraat Bankasının 0850 220 00 00 numaralı müşteri iletişim merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz. Daha sonra müşteri numarası doğru bir şekilde girilir ve ek numara da girilerek ” sorgula” butonuna basılır. Bu işlem yapıldıktan sonra ekrana sahip olan Ziraat Bankası iban numarası gelecektir.

Ziraat Bankası İban Doğrulama

Ziraat Bankası iban doğrulama işlemi ile bir iban numarasının kime ait olduğu ya da hangi bankaya ait olduğunu bulabilirsiniz. Bu işlemi yukarıda sizlere anlattığımız Ziraat Bankası iban hesaplama işlemi ile yapabilirsiniz. Bu işlemin ardından iban doğrulama sayesinde iban numarasının kime ve hangi bankaya ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Ek No

Ziraat Bankası ek no nedir bilmeyenler için açıklayalım. İban hesaplama ve iban sorgulama işlemlerinde istenen ek no aslında hesap numaranızda bulunmaktadır. Eğer numara 2222999999995002 ise bu durumda Ziraat bankası ek no 4 haneli olandır. Yani numaranın sonunda yer alan ” 5002 ” olacaktır.

Ziraat Bankası Şube Kodu

Ziraat Bankası iban hesaplama ve iban sorgulama işlemlerinden kullanılan şube kodunu bilmiyorsanız bu durumda bu tür hesaplama ve sorgulama işlemlerini yapamayabilirsiniz. Bu durumda Ziraat Bankası şube kodunu öğrenmek için 0850 220 00 00 numaralı müşteri iletişim merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası İban Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Ziraat  Bankası İban Sorgulama  İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası Resmi Sitesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz