Garanti Bankası İban Sorgulama

Garanti Bankası İban Sorgulama İşlemleri

Bankacılık sektörü ülkemizde sürekli gelişme halinde olan meslek türlerinden biridir. Teknolojik ve sosyal gelişmelerden olumlu olarak etkilenen bankalar bu sayede müşterilerine de üstün hizmet vermektedir. Ülkemizde yerli ve yabancı sermayeli yaklaşık 50 tane banka bulunmaktadır. Böylelikle istediğiniz bankaların aracılığı ile mali işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Mali işlemlerin büyük bir kısmı bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Bankalar sayesinde tüm parasal işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Bankalar ülkemizde en çok kredi ve kredi kartı verme alanında hizmet göstermektedir. Bu sayede müşteriler nakit para sıkıntısı yaşadıklarında bu tür yöntemlere başvurarak işlemlerini yaparlar. Bankalar aracılığı ile ayrıca para çekme ve para yatırma, fatura ödeme, maaş çekme, havale, EFT, hesap açma veya kapatma gibi birçok işlem yapılmaktadır. Bu işlemler bankaların şubelerinden, ATM’lerden, mobil cihazlara indirilen uygulamalardan ya da internet bankacılığı üzerinden de yapılmaktadır. Bizler bankacılık sektörü için bir gereksinimken bankalar da bizim için öyledir. Paralarınızı emanet edebileceğiniz bir mecra olmadığı ya da acil paraya sıkıştığınızda kimsenin size borç para veremeyecek oluşu gibi birçok durumda bankalar imdadınıza koşacaktır. Bankalardan yapılan tüm işlemler belli bir kalite standardı içerisinde yürümektedir. Bu standart ile bizler tüm ihtiyaçlarımıza cevap buluruz. Yine ülkemizde bulunan bankalardan biri olan Garanti Bankası çok tercih edilen bankalardan biridir. Garanti bankası bünyesinde bir hesabı olup işlem yapan kişilerin sıkça sorduğu sorulardan biri de ”İban numaramı bilmiyorum’ veya ”İban numaramı nasıl öğrenebilirim” şeklindedir. İşte bu yazıda sizler Garanti bankası iban sorgulama işlemini anlatacağız. Bu sayede konu ile ilgili sormak istediğiniz tüm sorulara bu yazıdan cevap bulabilirsiniz.

İban Nedir?

İban; bankalarda bulunan müşterilerin hesaplarının yerine kullanılan, para transferlerinin hızlı ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlayan standartlara uygun bir biçimde hazırlanmış uluslararası banka hesap numarasına denir. Yurt dışı kaynaklı bu standartlar, her ülkeye göre farklı uzunlukta ve farklı yapıdadır. İban bankaların her müşterisine göre farklı olarak belirlenen hesap numarası şeklidir. İban numarası her ülkede farklı olurken en fazla 34 rakam ve karakterden oluşur. Türkiye’deki tüm İban numaraları 26 haneden oluşmaktadır. Ülkemizde ilk defa 2010 yılından beri kullanılmaya başlayan İban numaraları her bir müşteriye özel olarak verilir.

İban Numarası

image004
Yukarıda İban numarası verilmiştir. Bu resimde görüldüğü gibi numara bölümlere ayrılmıştır. Her ülkeye ait bir İban şifreleme algoritması vardır. Kişiler yurt içinde veya yurt dışına para transferleri için İban numarası kullanılır. Bu numaradan para değişimi yapılmadan önce İban numarası kontrol edilir. Bu kontrol İban şifreleme algoritması ile yapılmaktadır. Bu algoritma İban numarasını kontrol edip onay vermediği sürece işlem gerçekleşmez. Bu sayede paraların yanlış banka veya hesaplara gitmenin önüne geçilmiş olunur.

İban numaraları sayesinde kişiler para transferleri yaparken paranın yanlış hesaplara aktarımının önüne geçilmiş olur.

Garanti Bankası İban Sorgulama İşlemleri

Garanti Bankası bünyesinde sahip olduğunuz hesaplara ait birer İban numarası bulunmaktadır. Her ülkenin ve her bankanın her müşterisine göre ayrı ayrı düzenlediği bu numaralar önem taşımaktadır. Artık ülkemizde çoğu para yatırma işlemi İban numaraları üzerinden yapılmaktadır. Bu sayede herhangi bir yanlış yatırma işleminin de önüne geçilmiş olunur.

Garanti Bankasında bir hesabınız var ve siz İban numarasını bilmiyorsunuz. Bu durumda İban numaranızı öğrenebilirsiniz. Hiçbir banka kartı veya kredi kartının üzerinden İban numarası yazmamaktadır. Bu yüzden İban numaraları için bir sorgulama işlemi yapmak gerekmektedir. Garanti Bankası İban sorgulama işlemleri resmi internet sitesinden ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bizde sizler için Garanti bankası İban sorgulama işlemini aşağıda anlattık.

garanti iban sorgulama 1

İlk olarak aşağıda bulunan linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından sayfada karşınıza bu görüntü gelecektir. Bu sorgulamayı sadece Garanti Bankasında hesabı bulunan kişiler yapabilmektedir. İşleme başlamak için ” şube kodu ” ve ” hesap numarası ” girilir. Daha sonra tamam butonuna basılır. Bu sayede ekrana İban numaranız gelecektir. Dilerseniz bu numarayı kullanarak tüm işlemlerinizi güvenli bir şeklide yapabilirsiniz.

Garanti Bankası İban Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Garanti Bankası Resmi İnternet Sitesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top