Ziraat Bankası Çiftçi Kredileri

rehberhatay48695

19. yüzyılın ilk yarısında Osmanlı İmparatorluğu’nda, ticaret ve finansmanda batılı modellerin benimseniyorken, kamu bankaları olmadığında yabancı bankalar ülke toprakları içinde faaliyet göstermeye başlamıştı. Henüz milli bankalarından varlığından söz edilmesinin mümkün olmadığı ekonomiye sahip olunan zamanlarda, bu yatırım performansına sahip olunana kadar finans ve ticari konularında yabancı kaynaklara ihtiyaç duyulmuştur.. Bu durumdan en çok zarar gören kesim ise çalışan nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan çiftçilerdi. Çünkü tamamen kendi kaderine terk edilmiş tarım kesiminde, geçim sıkıntısı içinde bulunan büyük bir çiftçi topluluğu başvurabilecekleri kurumsal bir finansal yapı olmadığı için, sürekli olarak özel şahıs kredilerine muhtaç durumdaydı. Mithat Paşa’nın kurduğu ilk Memleket Sandığı oluşturulurken de toplumun geleneklerine bağlı kalınmak suretiyle bir yardımlaşma sandığı oluşturulmak istenmiştir. 4 sene sonra “Memleket Sandıkları Nizannamesi” yürürlüğe girince bu yardımlaşma sandıkları ülkenin her yerinde, büyük başarıyla varlığını sürdürmeye devam etmiştir. Menafi Sandıklarının yerine işlevlerini üstlenecek modern finans kuruluşu olarak 15 Ağustos 1888’de Ziraat Bankası resmen  kurulmuş oldu.

Çiftçinin içini ve işini rahatlatacak atılımlarıyla bilinen Ziraat Bankası şu an Türkiye’nin üç kamu bankasından birisidir. Günümüzde ziraat bankası, on dokuzuncu yüz yıllarda da olduğu gibi Türkiye’nin bankacılık sektörünü çağın gerekliliklerinin farkında olarak geliştirmek hedefindedir. Geniş ürün ve hizmet ağıyla, her ne kadar kamu bankası olsa da, global çapta da hizmetler sunmaktadır. Kurum vizyonu olarak yurt dışında büyümeyi hedefleyen Ziraat Bankası zaten çeşitli ülkelerde merkeze sahip.  Müşterilerinin ihtiyacını öngören, sonradan öğrense de en iyi şekilde çözmek isteyen Ziraat Bankası, herkesin bankası olma yolunda hareket ediyor. Kurumsal müşteri portföyünde sektörel dağılım optimizasyonunu sağlayarak, daha etkin kredi süreçleri ile kredi kalitesini proaktif yöneterek ve etkin işletme ve gider yönetimini sağlayarak etkin bankacılık hizmeti vermek amacındadır. Kuzey Afrika, Ortadoğu, Körfez Bölgesi ve Uzakdoğu pazarlarında var olmak ile sağladığı global bankacılık pozisyonunu uluslararası çapta daha iyi hizmet vermek ve ulusal alandaki müşterilerine de bu standartta hizmet verebilmek için istemektedir.

Hangi Bankacılık Hizmetlerini Verir?

Yukarıda sayılan tüm kurum kültürü, şirket vizyonu, şirket misyonu başlıkları altında söylenenler doğrultusundan Ziraat Bankası ulusal ve uluslararası alanda finans sektörünün gelişimine katkı sağlayacak bazı bankacılık hizmetleri vermektedir. Yurt İçi İştirakler: Ziraat Katılım Bankası A.Ş., Ziraat Finansal Kiralama A.Ş., Ziraat Sigorta A.Ş., Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş., Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş., Ziraat Teknoloji A.Ş. Ziraat GYO A.Ş. gibi oluşumlar yurt içinde finans sektörü öncüsü olmasını sağlamıştır. Yurt Dışı İştirakler; Ziraat Bank International AG​, ZiraatBank BH d.d., Ziraat Bank Montenegro AD, Ziraat Bank Azerbaycan ASC, Ziraat Bank Moscow JSC,  Kazakhstan Ziraat International Bank, Turkmen Turk JSC Bank, UTBank JSC, Azer Turk Bank ASC.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Ziraat Bankası “bireysel, girişimci ve kurumsal” olarak üç ana başlığa ayırdığı bankacılık hizmetlerini vermektedir.

Bireysel alanda; mevduat ürünleri, yatırım ürünleri, banka kart, kredi kartları, tüketici, taşıt ve konut kredileri alanlarında hizmet sunmaktadır. Girişimcilik alanında; mevduat ürünleri, yatırım ürünleri, Ziraat KOBİ kart, Başak kart ve diğer kredi hizmetlerini vermektedir. Kurumsal alanda ise; mevduat ürünleri, yatırım ürünleri, şirket kredi kartı ve diğer kredi hizmetleri.

ATM’ler, İnternet Şubesi, Çağrı Merkezi, Telefon ve Mobil Bankacılığı ve diğer kanallarla tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere müşterine yakın olma hizmetlerinde bulunur. Geniş ürün ve hizmet ağına sahiptir. Mevduat ürünler, yatırım ürünler, nakdi krediler, gayrimenkul krediler, dış kaynaklı krediler, bireysel hizmetler, kurumsal hizmetler ve girişimcilik seçenekleriyle geniş bir hizmet ağına sahiptir.

Hangi Kredi Hizmetlerini Vermektedir?

Ziraat Bankası birçok ihtiyacını karşılamanızda, iş kurmanızda, konut ve araç sahibi olmanızda, genel giderlerinizi karşılamaya yardım için hazırlanmış geniş bir kredi seçeneği yelpazesine sahiptir.
Tüketici kredisi ürünleri kapsamında; Tüketici Kredisi, Masrafsız Tüketici Kredisi, Tüketici Avans Kredisi, OYAK Üyelerine Özel Tüketici Kredisi, Eğitim Kredisi, İpotekli Bireysel Finansman Kredisi, Arsa Kredisi, Yasa Kapsamındaki İpotekli Bireysel Finansman Kredisi, Yasa Kapsamındaki İpotek Teminatlı Kredi Transferi, Bireysel İşyeri Kredisi ve Ortak İş Yeri Kredisi seçenekleri vardır. Taşıt Kredisi Ürünleri kapsamında; Taşıt Kredisi, İndirimli Taşıt Kredisi, Komisyonsuz Taşıt Kredisi, Transfer Taşıt Kredisi seçenekleri vardır. Konut Kredisi Ürünleri içinde ise; Konut Kredisi, Ortak Konut Kredisi, Anlaşmalı Konut Projeleri, OYAK Üyelerine Özel Konut Kredisi, Komisyonsuz Konut Kredisi, Transfer Konut Kredisi, İnşaat Tamamlama Kredisi, İlk Yıl Sadece Faiz Ödemeli Konut Kredisi seçenekleri vardır. Bunların yanı sıra Kredili Mevduat Hesabı hizmeti ile hesabınızda para yokken ve acil paraya ihtiyacınız olduğu anlarda hesabınızda para olmasa dahi para çekebilir, banka kartınızla alışveriş yapabilir ve otomatik ödeme talimatlarınızda bulunan faturalarınızı aksatmadan ödeyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredileri Nelerdir?

Ziraat Bankası’nın verdiği çiftçi kredileri hizmetleri: Arazi Alım Kredileri, Genç Çiftçi Kredisi, Hasat ve Pazarlama Kredileri, IPARD Programı Kapsamında Kullandırılacak Krediler, İşletme Edindirme Kredileri, İyi Tarım Uygulamaları Kredileri, Lisanslı Depoculuk, Nakliye Aracı Kredileri, Organik Tarım Kredileri, Sözleşmeli Üretim Kredileri, Taksitli Tarım Destek Kredisi. Tarım arazilerinin üretime kazandırılması ve işletme ölçeklerinin büyütülerek rantabl hale getirilmesi, tarım arazilerinin büyütülmesi, genç çiftçileri teşvik etmek ve destelemek, hasat pazarlama döneminde nakit sıkıntısı çekilmemesi, bitkisel üretim, hayvansal üretim ve su ürünleri yetiştiriciliği/avcılığı konularında mevcut kurulu bir işletmenin (meyve bahçesi, bağ, çiftlik, ahır, ağıl, kümes, sera, tavla, hara vb.) satın alınması amacındayken finans ihtiyacını gidermek, çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması ve tarımda izlenebilirlik ve sürdürebilirlik ile güvenilir ürün arzının sağlanması, organik Tarım Kanunu” ile “Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” esasları dâhilinde, organik tarımsal ürün ve/veya organik tarımsal girdi üretimi yapan; bunun yanında ürünü toplayan, işleyen, ambalajlayan, pazarlayan ve/veya bu faaliyetleri yapacak olan gerçek/tüzel kişi üreticilere yardım sağlanması hedefleriyle bu Ziraat Bankası Çiftçi Kredilerine başvurabilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredileri hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ!

Scroll to Top