Ziraat Bankası Esnaf Kredisi

Esnaflar ekonomideki değişimlerden olumlu veya olumsuz etkileniyorlar. Tüketicinin alma gücü akabinde esnafların da işlerinde büyüme veya küçülme gözlenir. İşlerini büyütmek isteyen veya geliştirmek isteyen esnafların ise ihtiyaç duydukları para her zaman hazır bulunmayabiliyor. Sahip olduğu işletmeyi büyütmek isteyen esnaflar sahip oldukları sermayeyi ortaya koysalar bile bazen yeterli olmuyor. İşte bu gibi durumlarda esnaflara özel hazırlanan krediler ile sorunun ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Bu ülkede Kobilerin yani esnafların ne denli büyük bir oranda olduğunu ve ekonominin can damarını oluşturduğu anlaşıldıktan sonra devletimiz esnafların sermaye ihtiyaçlarını gidermek amacı ile özel krediler hazırladı. Son yıllarda sıkça duymaya başladığımız çeşitli alanlardaki krediler artık esnaflar için de veriliyor.

İlk olarak Ziraat Bankası önderliğinde verilmeye başlanan esnaf kredileri şimdilerde birçok özel banka tarafından veriliyor.  2017 yılında Başbakan tarafından açıklanan haberde; tüm esnaflara Ziraat bankası, Denizbank ve Halk bankası aylık % 0,83 faiz oranlarıyla 12 ay vadeli olarak nefes kredi desteği verileceği söylendi. Bu verilecek olan esnaf kredileri ile Kobilerin yüzünü güldürmek ve işlerini büyütmeleri adına bir katkı sağlamayı amaçladıklarını söylediler. Bu yılın başından beri yılların vermiş olduğu tecrübeye ve halkın halinden anlayan bir banka olan Ziraat Bankasına esnaf kredileri alanında binlerce başvuru yapıldı. Şimdilerde esnaf kredisi  ile alınan destekler de meyvelerini vermeye başladı. Bunun yanında Halk Bankasının da faizsiz esnaf kredisi kapsamında verdiği krediler de oldukça rağbet görüyor. Bizler ise bu yazıda Ziraat Bankası  Esnaf Kredisi nasıl alınır ve şartları nelerdir gibi soruların cevaplarını vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Ziraat Bankası  Esnaf Kredisi NEdir?

Ziraat Bankası tarafından ekonomiyi desteklemesi amacı ile verilen kredilerin kapsamı her geçen gün genişliyor. Verilen krediler düşük faizli ve uzun vadeli olmasının yanında bir kısmının da hibe olarak verilmesi ile gerek üretici konumundaki gerek de ürünün ticaretini yapan kişiler bu fırsatlardan faydalanmaktadır. Ziraat Bankası bünyesinde birçok kredi veriliyor. Bunlardan bazıları;

Girişimciye Değer Kredisi
Turizm Destek Paketi
Eczane Destek Paketi
İskonto ve İştira Kredisi
Nakit Yönetimi Kredisi
Dövize Endeksli Kredi / Spot Dövize Endeksli Kredi
Spot Krediler
KOBİ Kredili Mevduat Hesabı (KKMH)
Döviz Kredileri
Taksitli Döviz Kredileri
Yerli Makine İmalat Destek Kredileri
Engelsiz Destek Paketi
Kadın Girişimci Destek Paketi
Gayrinakdi Krediler
Mesleklere Özel Krediler
Tarım Sektöründe Krediler
Borçlu Cari Hesap Kredisi
Gün İçi Kredi
Taksitli Krediler
Plaka Kredisi gibidir.
Bu kredilerin içinde Kobilerin işlerini büyütebilmeleri için verilen esnaf kredisinin ise bazı şartları bulunmaktadır.

Ziraat Bankası  Esnaf Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Esnaf kredisi başvurusu yapmak için bazı şartlar vardır. Bunlardan ilki, kredi kullanma isteyen kişileri Ticaret, Sanayi, Deniz ve Ticaret ya da Esnaf ve Sanatkarlar Odası gibi yerlerden en az birine işletme kaydı olması gereklidir. Kredi başvurusu yapmadan önce bu odalardan birine giderek KGF yani ( Kredi Granti Fonu ) kefaleti alınması gerekir. Bu kefalet ile alacağınız kredi vadesi 60 aya kadar yükseltilecektir. Esnaf kredileri kapsamında 250,000 TL ye kadar en düşük %0,88 oranında kredi desteği sağlanır. Vade süresinin artması ile faiz oranı da artacaktır.

Ziraat Bankası  Esnaf Kredisine Başvurma

Devletin bankası olan Ziraat Bankası; T.C. Ziraat bankası protokol imzalamış olan Ticaret ve Meslek odalarına bağlı tüm esnaflara ”esnaf kredisi” vermektedir. Bu yüzden esnaf kredisi almak için ilk olarak bağlı bulunduğunuz Ziraat şubeye başvurmanız gerekir. Ayrıca Esnaf ve Sanatkarlar odası üyeleri, Ticaret ve sanayi odası, Eczacılar odası, Serbest muhasebeciler ve mali müşavirler ve Tıbbı malzemeciler odalarına üye olan kişiler de esnaf kredisine başvurabilirler.

Ziraat Bankası Esnaf kredisi başvurusu yapmak için ilk olarak bağlı bulunduğunuz oda başkanının imzasını taşıyan oda kayıt belgesi ve T.C kimlik ile Ziraat Bankası şubelerine giderek başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz banka personeli tarafından incelendikten sonra kredi almaya uygun iseniz size iletişim kanallarından bir ile ulaşılır. Ardından istenene belgelerin tamamlanması ile kısa süre içinde kredinizi alabilirsiniz.

Bir not olarak belirtmek gerekir ise ; esnaf kredisi kullanmak isteyen kişilerin;

  • Ödeme Talimatı,
  • KMH,
  • KOBİ Kart,
  • Çek,
  • POS,
  • DBS,
  • İnternet Bankacılığı,
  • Sigorta ürünlerinden en az ikisine sahip/başvuru yapmış olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası  Esnaf Kredisi İle İlgili Bilgilere Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası Online Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top