Ziraat Bankası Senet Karşılığı Kredi

Ziraat Bankası Senet Karşılığı Kredi
Bir ödeme yapmak için, maaş çekmek, para almak, su, doğalgaz gibi faturaları ödemek, kredi veya kredi kartı başvuruları yapmak için her gün binlerce vatandaşımız banka şubelerinin kapısını aşındırmaktadır. Bunun yanında döviz veya borsa işlemleri, para transferleri, EFT veya havale işlemleri için de internet bankacılığı, mobil uygulamalar veya ATM ler sıkça kullanılmaktadır. Bankalar ayrıca kredi başvuruları için de bolca ziyaret edilmektedir. Bildiğiniz gibi bir şeye sahip olmak için artık uzun yıllar beklememiz gerekmiyor. Bankaların uygun faiz ve vade seçeneklerini araştırarak istediğimiz miktarda kredi alabiliyoruz. Tabi her bankanın kredi verirken aradığı şartlar bulunuyor. Şimdi biraz bunlardan bahsedelim.

Kredi Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Bankalara yapılan kredi başvuruları çok farklı alanlarda olabiliyor. Bu alanlar konut, araç, ihtiyaç , ticari veya kobiler için özel kredilerdir. Bu kredi türlerine göre bankaları şartları de değişmektedir. Fakat kredi alabilmek için yani kredi başvurularının olumlu sonuçlanması için belli başlı gereken şeyler vardır. Size bunları liste halinde sunalım.

  • Kredi notunuz yüksek olmalıdır. Kredi notu kişinin ödeme düzeninin puanlanarak not verildiği bir uygulamadır. Bankalar bu notun yüksekliğinden kişinin borç veya kredi taksitlerini tam ve düzenli olarak yatırdığına emin olur. Bu sayede bankanın hiç tanımadığı bir kişinin başvurusunun olumlu sonuçlanması daha kolay olur.
  • Peşinat vermek kredi alımlarında kolaylık sağlar. Bankalar istenen miktarın yüksekliğine göre peşinat durumunu değerlendirir. Eğer kişi istediği krediyi ödemeye yetecek geliri yoksa veya kredi notu düşük ise bu durumda peşinat vererek istediği krediyi alabilme şansı artar.
  • Bankanın hatırı sayılır bir müşterisi ya da kredi notu yüksek birini ‘kefil” olarak göstermek. Kefil olayı hala var mı ya diye soranlarınız vardır. Evet eğer kredi başvurusu yaptığınız bankaya hatırı sayılır bir müşterisi ya da kredi notu yüksek birini kefil olarak teklif ederseniz dilediğiniz krediyi alabilirsiniz.
  • Eğer düzenli bir geliriniz var ise ve geliriniz yüksek ise; bu durumda da kredi başvuruları yüksek ihtimalle olumlu sonuçlanır.
  • Eğer eşiniz de düzenli bir gelire sahip ise; bu durumda çift maaş olduğu için kredi alımı mümkün olur.
  • İpotek etmek de bankaların şartlarından biridir. Bankalar özellikle konut ve araç kredilerinde bu taşınmazlar kredi borcu bitimine kadar ipotek altında tutar. Bu sayede kişi taksitleri ödemez ise ipotekli taşınmaza el koyar ve satımını gerçekleştirerek zararını kapatır.
  • Hayat sigortası şartı isteyen bankalar; verilen kredilerin yüksek olması durumunda bankalar kişiden hayat sigortası yaptırması şartını koşar. Bu sayede kişiye bir durum olursa veya krediyi ödeyemez hale gelirse, sigorta primleri ile kredi taksitleri ödenir.

Genel olarak bankalar bu şartlara sahip olan kişilere kredi vermeye gönüllüdürler. Son yıllarda ise ” senet karşılığı kredi” adında bir durum bulunmaktadır. Birçok banka artık senet karşılığında kişilerin kredi kullanmasına izin vermektedir. Peki ”senet karşılığında kredi nedir? Ziraat Bankası Senet Karşılığı Kredi nasıl alınır? Şimdiki yazıda size bu soruların cevabını vermeye çalışalım.

Senet Karşılığı Kredi Nedir?

Bazı zamanlarda acil nakit ihtiyacımız olur. Bu tür durumlarda eşten dosttan hemen de alınamayan nakit paralar artık bankalar sayesinde kolayca hallediliyor. Ziraat Bankası tarafından uygulamaya konan ”senet karşılı kredi” bir nevi kişinin senedinde alacağı kadar miktarı bankadan temin etmesidir. Senet karşılığı kredi için ; henüz ödeme vadesi gelmemiş senetlerin kredi çekilecek olan bankaya temlik edilerek, bu miktarlar karşılığında kullanılan kredi türüdür tanımı yapılıyor. Ülkemizde sadece kamu bankaları tarafından senet karşılığı kredi verilmez. Bazı özel teşebbüslü bankalar ile katılım bankaları da uygun koşullu kredi seçenekleri ile senet karşılığı kredi vermektedir.
Senet karşılığı kredide ; eğer senette yazan tutarın tamamı kredi şeklinde alınmak isteniyorsa banka tarafından özel faiz oranları ve vade seçenekleri ile ödeme koşulları belirlenir. Bu yüzden senetteki miktar ve bankanın kredi koşulları ile ilgili oluşturduğu planı önemsemek gerekir. Senet karşılığı kredi almak için seçtiğiniz bankaya kimlik bilgisini gösteren belge ve  tahsil edilmeyi bekleyen senetleri götürerek hemen işlem yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Senet Karşılığı Kredi Nasıl Alınır?

Türk Ticaret Kanununa göre kıymetli evrak olan ve paraya çevrilebilen bir özelliği olan senetler artık Ziraat Bankası önderliğinde istenildiği zaman kredi kullanımı yapabilmek kullanılıyor. Ziraat Bankası ”senet karşılığı avans kredisi” adında başlattığı bu uygulamada müşterisinin senedi ederi kadar uygun kredi koşulları ile kredi hizmeti vermektedir.  Ziraat Bankası senet karşılığı avans kredisi ile senet portföyünüz karşılığında kredi alabilirsiniz. Ziraat Bankası resmi sitesinde konu ile ilgili bu ibarelerle senet karşılığı avans kredisinin özellikleri açıklanmıştır.
  • Henüz ödeme vadesi gelmemiş ve gerçek ticari işlemlerden doğan Kambiyo Senetlerinin Bankamıza temlik edilmesi karşılığında sadece faiz tahakkuk yöntemi açısından Borçlu Cari Hesap Kredisi şeklinde işler.
  • Senet Karşılığı Spot Kredi kullandırılması da mümkündür.
Kişilerin ticari işlemler sonucunda aldıkları senetler için Ziraat Bankasına kredi başvurusu yapması mümkündür. Ziraat Bankası senet karşılığı avans kredisi almak için başvuru yaptığınızda kişinin mali bilgileri de araştırılır. Kredi notu, mali gösteren bilanço incelenir ve değerlendire sonucu alınır. Eğer bu değerlendirme olumlu ise Ziraat Bankası senet karşılığı avans kredisi onaylanır. Şayet değerlendirme olumlu değil ise Ziraat Bankası senet karşılığı avans kredisi kişiye verilmez.
Ziraat Bankası senet karşılığı avans kredisi için en yakın Ziraat Bankası şubesine başvuruda bulunmanız gerekir. Buradaki yetkililer konu ile ilgili sizlere gerekli yönlendirmelerde bulunacaktır.

Ziraat Bankası Senet Karşılığı Kredi İle İlgili Tüm Bilgilere Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası  Resmi Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top