Ziraat Bankasından OGS Nasıl Alınır?

222 1429879244.2598

OGS yani Otomatik Geçiş Sistemi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından verilen, araç sürücülerine kolaylık sağlayarak köprü ve otoyollardan beklemeden rahat bir şekilde geçiş imkanı sunan bir sistemdir. OGS ile köprü ve otoyol geçişleri esnasında gereksiz zaman kaybı yaşamayacaksınız. OGS ile araçlar köprü ve otoyollarda sınıflarına göre ücretlendirilmektedir. OGS sahibi sürücüler araçlarını, araçlarının sınıflarına göre uygun olan Elektronik etiketi kullanmak zorundadırlar. Eğer uygun OGS etiketi kullanılmazsa, Karayolları Genel Müdürlüğü’nce belirlenen Sınıf Uyumsuzluğuna istinaden cezai işlem uygulanır ve sürücülerin OGS hesapları Kara Listeye alınır.

Otomatik Geçiş Sistemine Tabi Araç Sınıfları Nelerdir?

 1. Sınıf Araçlar: Motosikletler ve aks aralığı yani dingil mesafesi 3.20 metrenin altında olan araçlardır.
 2. Sınıf Araçlar: Dingil mesafesi 3.20 metrenin üzerinde olan her çeşit 2 aksa sahip araçlardır.
 3. Sınıf Araçlar: 3 aksa sahip olan araç çeşitleri dahildir.
 4. Sınıf Araçlar: Dingil sayısı 4 ve 5 adet olan araç çeşitlerinden oluşmaktadır.
 5. Sınıf Araçlar: Dingil sayısı 6 ve daha fazla olan tüm araçları oluşturmaktadır.

Bunların dışında ağır vasıta olan Çekici ve Dorselere de OGS üyeliği hakkı verilmektedir.

Ziraat Bankasından OGS Almanın Şartları Nelerdir?

Köprü ve otoyol geçişlerinde uzaktan okuma özelliğine sahip etiketin bulunduğu OGS cihazını Ziraat Bankasından temin edebilmektesiniz. Bunun için:

 • Hemen hemen her ilde bulunan Ziraat Bankası yetkili şubelerine giderek başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kendi aracınız (Gerçek Kişiler) için OGS cihazı alacaksanız; aracınızın ruhsatı ve kimlik bilgileriniz başvuru işlemi için yeterli olacaktır. Ancak bir kurum veya kuruluş (Tüzel Kişiler) için OGS cihazı alacaksanız; aracın ruhsatı, tarafınıza verilen yetki belgesi ve imza sirküleri ile birlikte şubelere giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eğer OGS etiketini kiralık bir araç için edinmek istiyorsanız, kira sözleşmesini başvuru esnasında yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
 • Bir diğer başvuru işlemi olan Ziraat Bankasının 0850 220 00 00 hatlı telefonunu arayarak işleminizi Telefon Bankacılığı ile yapabilirsiniz.
 • Veya Ziraat Bankası internet sayfası üzerinden başvurunuzu aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

1. Öncelikle Ziraat Bankası OGS Şube sayfasına gidiniz. Sayfada bulunan Müşteri Numarası ve Şifre Almak İçin Tıklayınız butonuna basın.

1 e1499852000149

2. Açılan sayfadan OGS cihazını satın almak veya kiralamak için gerekli olan kişisel bilgileri doldurduktan sonra başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

2 e1499852201812

Ziraat Bankası Şubelerinden başvuru yaptığınız zaman OGS cihazınızı alır almaz, cihazınız aktif hale gelir. İnternetten veya telefonla yaptığınız başvurular sonucunda ise kargo ile gelen cihazı teslim alır almaz aktif hale gelecektir.

Ziraat Bankasından OGS’nin Özellikleri Nelerdir?

 • Ziraat Bankası tarafından verilen OGS etiketinin üzerinde etiket bakiyesi okunur ve bilgiler yazılı bir haldedir.
 • OGS etiketleri için Ziraat Bankası tarafından bir OGS hesap numarası oluşturulur. Ziraat Bankasında mevcut bir müşteri hesabınız veya kredi kartınız varsa OGS hesap numaranız bunlarla birleştirilir. Yani köprü ve otoyol geçişlerinde OGS etiketi içindeki gerekli olan geçiş miktarı (TL) bu hesap ve kredi kartı vasıtasıyla güncellenmiş olur.
 • Ayrıca OGS hesabına Nakit olarak, ATM’den, EFT, İnternet ve SMS bankacılığından kontör yükleme işlemini gerçekleştirebilrisiniz.
 • En az kontör miktarı 10, en fazla kontör miktarı ise 100’dür.
 • Ziraat Bankasından OGS cihazını alırken, ilk dolum bedeli, depozito ve 40 TL Elektronik etiket ücreti alınır.
 • Cihazda bulunan kontör bakiyesiniz Ziraat Bankası şubelerinen, internet sayfasından giriş yaparak veya çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.
 • OGS ile ilgili yaşadığınız sorunlar için OGS’nin danışma merkezini 7 gün 24 saat boyunca hizmet veren Karayolları Çağrı Merkezi 444 11 17 numaralı hattını arayarak yardım alabilirsiniz.
 • OGS cihazınızın kaybolması veya çalınması durumunda ise Ziraat Bankası çağrı merkezi olan 0850 220 00 00 hattını arayarak bildirimde bulunabilirsiniz.
Scroll to Top