Ziraat Bankası Fındık Destekleme Ödemeleri

Ziraat bankası

Ziraat Bankası Türkiye’nin en önde gelen bankalarından biridir. Asıl kuruluş amacı çiftçilere finansman desteği sağlamak olsa da zamanla portfolyosunu geliştirmiş ve her kullanıcının ihtiyacını karşılayabilecek hale gelmiştir. Ancak çiftçiye destek vermekten vazgeçmemiştir ve hala  çiftçinin en çok destekçilerinden biridir. En önemli özelliklerinden biri de başarılı bir devlet bankası olmasıdır. Ziraat Bankası tarımsal üretimin geliştirilmesine destek olan çiftçinin her anlamda yüzünü güldüren bir banka.

Bu yazımızda devlet destekli ve ödemeleri Ziraat Bankası aracılığı ile yapılan fındık destekleme ödemelerinden bahsedeceğiz.

Tarımsal destek ödemeleri nedir?

Türkiye’de tarım sektörü gittikçe kötüleşiyor. Bu durumun bir çok sebebi var. Bunlardan bazıları çiftçinin üretiminin doğal nedenlere bağlı olması, verdikleri emeklerinin karşılığını alamamaları, dış etkenlere karşı koruyucu faktörlerinin temin edilmesinin pahalı olması gibi sebeplerdir. Aynı zamanda çiftçi düzenli bir gelire sahip olamıyor. Bütün bu etkenler ile birlikte çiftçi tarlasını köyünü bırakıp şehire daha kolay ve hızlı bir şekilde fazla emek harcamadan yapabileceği işleri aramaya gidiyor. Bu da ülkemizde yoğun bir şekilde köyden kente göç yaşanmasına sebep oluyor. Aynı zamanda kentleşme sebebiyle de tarımsal alanlar gittikçe azalmaktadır. Çiftçi hem zor hem de maddi anlamda külfetli olan bu işi yapmayı bırakıp kente göç ederek daha kolay daha hızlı para kazanabileceği işlere yönelmektedir. Geçmişe oranla çiftçilik yapanların sayısı ciddi anlamda azalmıştır. Bu durum aynı şekilde fındık üreticileri için de geçerlidir. Aynı zamanda tarım Türkiye ekonomisinin ciddi bir bölümünü oluşturur.

Devlet de tarım sektörünün tamamen yok olması önlemek amacıyla belli önlemler alıyor. Çiftçilerin yaşadığı zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak amacıyla çeşitli finansman destek araçları geliştiriyor. Devletin çiftçiyi ve tarımsal üretimi desteklemek amacıyla geliştirdiği bir takım projeler çiftçiyi az da maddi ve manevi olarak rahatlatmaktadır. Tarımsal destek ödemesi de devletin geliştirdiği bu projelerden bir tanesi. Tarımsal destek ödemeleri, tarımı desteklemek ve çiftçinin maddi olarak yaşadığı zorlukları biraz olsun hafifletmek amacıyla çiftçiye yapılan devlet destekli ödemelerdir.

Tarımsal destek ödemeleri çeşitli alanlarda faaliyet gösteren çiftçilerin yaşadığı zorlukları azaltmak ve tarımsal üretimi arttırmak amacıyla yapılır. Aynı zamanda çiftçi için bir finansman destek sağlarlar. Tarımsal destek ödemelerinin farklı varyasyonları vardır ve bu ödemeler Ziraat Bankası aracılığıyla yapılır. Bunlardan en dikkat çekeni ise fındık destekleme ödemeleridir.

Fındık destekleme ödemeleri

Türkiye fındık üretiminde dünyada ilk sıradadır ve dünyanın fındık  üretiminin %62-65 kadarını karşılar. Yani Türkiye fındık üretiminde ihracatçı durumundadır. Bu verimin düşmemesi için ve de fındık üreticisini desteklemek amacıyla devlet tarafından fındık destekleme ödemeleri yapılmaya başlandı. Fındık destekleme ödemeleri 2009 yılından beri yapılıyor. Bu ödemeler, üreticilerin hasat için kullandıkları arazilerin dekar başına belirlenen miktar şeklinde gerçekleşir. Bu miktar her yıl devlet tarafından seçilir ve ödemler Ziraat Bankası aracılığı ile yapılır. 2016 yılı için devlet destekleme ödemesi dekar başına 170 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktarı devlet belirler ve ödemeler Ziraat Bankası’nın belirlediği zaman zarfından, takip eden yıl içinde yapılır. 2016 yılında fındık destekleme parasına başvuran üreticiler geçtiğimiz aylarda destek paralarını aldılar. Yaklaşık 400.000 üretici bu imkandan yararlandı. Fındık destekleme ödemelerinde, hesabınıza yatırılan toplam ödeme tutarının 0.2’si Ziraat Bankası hizmet tutarı olarak verilir.

Fındık destekleme ödemesi nasıl alınır?

Fındık destekleme ödemesi almak için başvurmak isterseniz eğer, başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapmak için çiftçi kayıt sistemine ve fındık kayıt sistemine kayıt yaptırmanız veya kaydınızı güncellemeniz gerekmektedir. Daha sonra başvuru dilekçesi ve fındık üretici belgesiyle belirlenen süre içerisinde il veya ilçe müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz. Fındık destekleme ödemeleri kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişiler başvuruda bulunabilir. Ancak müraacat zamanında çiftçi kayıt sistemine ve fındık kayıt sistemine kayıtlı olmayanlar, fındık bahçesinde ara ziraatı yapanlar, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar veya belge ibraz edenler, destekleme programlarından yararlandırılmamasına karar verilenler ve de kamu kurum kuruluşları fındık destekleme ödemelerinden faydalanamazlar.

Fındık destekleme ödemeleri bu yıl, 31 Mart tarihinden itibaren yapıldı ve ödemeler TC kimlik numarasına ve vergi kimlik numarasına göre yapılır. TC kimlik numarası son rakamı 0, vergi kimlik numarası son rakamı 0 – 1 – 3 – 5 – 7 – 9 olanlara 31 Mart tarihinde, TC kimlik numarasının ve vergi kimlik numarasının son rakamı 2-4 olanlar 7 Nisan tarihinde, TC kimlik numarasının ve vergi kimlik numarasının son hanesi  6-8 olanlar 14 Nisan tarihinde ödemelerini aldı.

Fındık destekleme ödemleri fındık üreticilerini oldukça rahatlatan bir uygulama. Fındık üreticisi, fındık ürününün serbest piyasa koşullarına bırakılmasının olumsuz sonuçlarını yansıtan  fiyat istikrarsızlığı çiftçiyi olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda fındık alıcısı az satıcısı çok olan bir ürün olma yolunda ilerliyor. Bu sıkıntılar çiftçinin emeğinin karşılığını alamamasına ve zarar etmesine sebep oluyor. Devletin fındık üreticisini rahatlatıp alandan çekilmemelerini sağlamak amacıyla geliştirdiği fındık destekleme ödemeleri fındık üreticisine derin bir nefes aldırıyor. Bu proje sayesinde fındık üreticisi biraz da olsa maddi zorluklarından kurtulmuş oldu.

Scroll to Top