Ziraat Bankası Su Ürünleri Avcılığı Kredileri

Su Ürünleri Avcılığı Kredileri

Ülkemizde ticari uğraş alanları sürekli değişim ve gelişim göstermektedir. Tarımsal faaliyetlerde ve hayvancılık alanında yeni uğraş alanlarının günümüzde tercih edilmeye başlanması ile bu tarz faaliyetler yeni bir soluk ve çeşitlilik kazanmıştır. Organik tarım, organik hayvancılık, organik seracılık ya da su ürünleri ile ilgili bir takım faaliyetler söz konusudur. Kişilerin yönelimi olan alanlarda da, özel ve kamusal sermaye destekli bir çok banka kredisi ürünleri müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermesi için kullanıma sunulmuştur. Bu bağlamda diğerlerine göre biraz daha yeni olan su ürünleri; hem su ürünleri yetiştiriciliği hem de su ürünleri avcılığı gibi ayrı ayrı faaliyetlere imkan sağlamaktadır. Bu projelere destek veren bankalardan birisi de Ziraat Bankası’dır. Su ürünleri başlığı altından toplanan tüm etkinliklere banka kendi bünyesinde; Ziraat Bankası Su Ürünleri Avcılığı Kredileri isimli ürünü altında hizmet vermektedir.

Ziraat Bankası kuruluşundan bu güne kadar tarımsal ve yetiştiricilik faaliyetleri alanında en cazip kredi ürünlerini sunmasının yanı sıra bu alanda faal olan müşterilerini her konu da desteklemiştir. Ziraat Bankası Su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği kredisi; denizlerde, toprak havuzlarda, küçük toplama sularında su ürünleri olan her türlü balık, kerevit, istiridye, karides, midye, kaplumbağa gibi ürünlerin yetiştirilmesi ya da belirtilen bu ürünleri denizlerden ya da yetiştiği su bölgelerinden avlama işi ile uğraşan kişiler için verilen kredidir. Yalnızca su ürünleri avcılığı için bir işletme sahibi olan kişiler için değil bu alanda yatırım ve üretim yapmak isteyen her girişimci de bu kredi paketinden yararlanabilmektedir. Su ürünleri alanında faaliyet göstermek isteyen müşterilerini destekleyen Ziraat Bankası, yalnızca finansal destek sağlarken değil destek sağlandıktan sonra da müşterisine yardımcı olmaktadır. Daha kaliteli ürünler yetiştirebilmesi için bilinçlendirme çalışmaları,araştırma ve geliştirme çalışmaları gibi alanlarda da hizmet sunmaktadır. Kredi geri ödemesini ise, müşterisinin etkinlik gösterdiği grubun; toplu elde edildiği zamanlarda ya da üretimin en fazla olduğu zamanlar yapılmasını sunar. Dilerseniz de geri ödemenizi aylık eşit taksitler ile de kredinizi sizin etkinlik alanınıza göre belirlenen vade süresi içerisinde de yapabilirsiniz. Bu konuda Ziraat Bankası tercihi kredi kullanıcısına bırakmaktadır.

Bu kapsamda ihtiyaç duyulan,

  • Su ürünleri avcılığı ya da yetiştiriciliği faaliyetlerinde kullanılacak olan her türlü araç – gereç ve ekipman, var olan ekipman ya da işletmenin bakımı ve onarımı için gerekli olan finansal destek kredi ile sağlanabilmektedir.
  • Su ürünleri yetiştiriciliğinde kullanılacak olan, yavru, balık, yem, ilaç, yakıt, buz, kasa, canlılar için sigorta ve su ürünleri avcılığında kullanılacak olan, tekne alımı, bakımı ya da onarımı, işçiliği gibi giderlerin hepsi Su ürünleri Avcılığı Kredisi içerinde yer alan, Su ürünleri Avcılığı İşletme Kredisi ile karşılanmaktadır.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Avcılığı İşletme Kredisinden yararlanabilmek için, bu alanda faaliyet gösteren kişilerin bir işletmesi bulunmak zorundadır. İşletme sahibi olmayıp, herhangi bir işletme de kiracı olan kişilerde kira kontratları ile bu krediden yararlanabilirler.

  • Su Ürünleri alanında bir işletmesi olmayıp, bu alanda avcılık ve yetiştiricilik yapmak isteyen kişiler içinde gerekli olan tüm araç ve gereçlerin alımı, üretme havuzu, soğuk hava deposu gibi binaların yapımı, tekne, balıkçı gemisi, balık bulucu sistemler ile balık ağı alımı ve gemi takip cihazlarından elektronik kayıt defteri cihazları gibi modern ekipmanların ihtiyaçları da Ziraat Bankası Su Ürünleri Avcılığı Kredisi içerinde yer alan, Su Ürünleri Avcılığı Yatırım Kredileri ile karşılanmaktadır.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Avcılığı Yatırım Kredilerinden yararlanabilmek için, koşullarınız ile üretim yaptığınız alan uygunsa sorumlu olduğunuz yılsa yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararlarında yer alan girişimcilik kriterlerini sağlamanız yeterli olacaktır.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Avcılığı Kredisi için Gerekli Olan Evraklar

  • Nüfus cüzdanı
  • ÇKS Belgesi ya da Çiftçi Belgesi
  • Kredi kapsamında geçerli olacak işletmenin sahipleri için teşvik edici belgeler (kira kontratı, tapu kaydı v.b)
  • Krediye karşılık olarak gösterilecek olan teminatlara dair belgeler
  • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son 3 yıla ait bilanço değerleri ve gelir durumunu gösteren belgelerin eksiksiz olması
  • Bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimciler için, Bakanlar Kurulunun Kriterlerine uyduğunu gösteren belgeleri ya da girişimci olduğunu gösteren onaylı tarımsal girişimci belgesi (TGB) bulunması gerekmektedir.
Scroll to Top