Ziraat Bankası Swift Kodu Sorgulama

indir
Mesafelerin bunca kısalması ve iletişimin böyle kolaylaşması ile ticaret de gelişim gösteriyor. Eski yıllarda insanlar yetiştirdikleri veya ürettikleri ürünleri kervanlarda uzun yollar giderek ticaret merkezlerinde satarlarmış. Şimdilerde ise insanlar hiç yüzyüze bile gelmeden internet aracılığı ile tüm ticari işlemlerini yapabilir halde. Bunun yanında ticaret yapan insanlar parasal işlemlerini de bankaların güvenlikli ağ sistemleri üzerinden yürütebiliyor. Birçok banka dünyada insanların ticari işlemlerinde kolayca para transfer edebilmesi ve bu paranın güvenli bir şekilde sahibine teslim edilmesi için üstün güvenlik önlemleri alır. Bu sayede bizler yaptığımız işlemler ile ilgili hem güvenilir bir alanda parasal aktarmaları yapabilir hem de vakitten kazanabiliriz.
Türkiye’de bulunan en köklü banka Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası kurulduğu yıllardan beridir ülkemizde üstün hizmet vermektedir. Bu hizmetin yanında da engin bankacılık tecrübesi ile de diğer bankalara örnek oluşturmaktadır. Ziraat Bankası bünyesinde Ziraat Bankası bireysel, Ziraat Bankası katılım, Ziraat Bankası ticari, Ziraat Bankası girişimci, Ziraat Bankası kurumsal ve Ziraat Bankası yatırım , Ziraat Bankası emeklilik gibi uygulamaları ile her alandan kişiye hitap etmeye çalışmaktadır. 81 ilde yaklaşık 1800 şubesi bulunan Ziraat Bankası bankacılık sektöründe şube sayısı ve müşteri sayısı açısından 1. sıradadır. Ziraat Bankası ülkemizde yapılan ticari işlemlerde para transferlerinin yapılmasında etkin rol oynamaktadır. Devletin bankası olan Ziraat Bankası üzerinden yapılan yabancı kaynaklı işlemlerde özel bir kod kullanılır. Swift kodu olarak bilinen bu kod aracılığı ile güvenli bir zeminde para transferi sağlanır. İşte bu yazıda sizlere Swift kodunun ne olduğunu ve  Ziraat Bankası Swift Kodu Sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Swift Kodu Nedir?

Uluslararası alanda yapacağınız işlemlerde para transferleri swift kodları üzerinden yapılır. Swift kodu “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication ifadesinin baş harflerinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. Bu ifade Türkçe de ise ” Dünya Bankalar Arası Mali Telekomünikasyon Kurumu ” olarak bilinir. Dünyada bankalar arasında her birinin farklı bir swift koduna sahip olduğu da bilinir. Swift kodu aslında ”bankayı tanımlayıcı kod” olarak bilinir. Çünkü her banka kendine özel bir swift koduna sahiptir. Bu sayede yapacağınız para transferleri ilgili bankaya yapılır. Swift kodu ile bankalar arasındaki para akışı sağlanır.
Swift kodu; banka adı ve bankaların bulunduğu ile göre belirlenir.  Swift kodları 8 ile 11 haneden oluşur. Swift kodunda bulunan ilk dört karakter; banka kodu daha sonraki iki karakter ülke baş harfleri olur. Türkiye’de ki bankalar için bu karakter TR dir.  Ardından gelecek olan iki karakter yerel kod iken sonraki üç karakter ise bankaya ait şube kodunu simgeler. Aşağıda sizler için örnek bir Swift Kodu paylaştık; TCZBTR2A
Swift ile yapılan para transfleri için saat sınırlaması vardır.  Eğer para transferi 17:00’dan önce yapılırsa para karşı hesaba 2 iş günü içinde ulaşır. Saat 17:00’dan sonra yapılırsa 3 iş günü sürmektedir.

BIC Kodu Nedir?

BIC kodu olarak bir ifade bulunuyor. Bu kod aslında swift kodu ile aynıdır. BIC aslında  “Bank Identifier Codes” tanımının baş harflerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Bu tanım ” banka tanımlama kodu” ifadesidir. Swift için geçerli olan tüm özellikleri taşımaktadır. Yani hem BIC ile hem de Swift ile bankalar arası fon transferi güvenli şekilde sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası Swift Kodu Sorgulama

Türkiye’nin en büyük bankası olan Ziraat Bankası bünyesinde yapılmak istenen para transferlerinde Ziraat Bankası swift kodu kullanılıyor. Ziraat Bankası’na ait  SWIFT işlemlerinde kullanılan BIC (Banka Tanımlama Kodu) TCZBTR2AXXX dir. Eğer yapacağınız işlem dolar üzerinden ise; USD aktarımlarında kullanılan CHIPS kodu ise 409993‘tür.

Ziraat Bankası Swift İşlem Ücretleri

Screenshot 1

Ziraat Bankası Swift Kodu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası Chıps Kodu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top