Akbank IBAN Sorgulama

akbank e1494422546951

International Bank Account Number şeklinde İngilizce bir açılımı olan IBAN’ın Türkçe karşılığı Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak bilinir. Birçok kurum, kuruluş ve banka arasında yapılacak olan tüm para transferi işlemleri sırasında ortaya çıkan hataların giderilebilmesi için Avrupa Birliği ülkeleri arasına uygulanmaya başlamış olan bu sistem daha sonra yavaş yavaş diğer ülkelere de yayılmaya başlamıştır. Bu numara hesap bazlı olduğu için her bir hesaba ait işlem için gerekli olan tüm bilgiler bu numarada saklı olur. Böylelikle IBAN kullanılarak yapılacak olan tüm para transferi işlemleri sırasında ortaya çıkan problemlerin büyük bir çoğunluğu giderilmiş bulunuyor.

IBAN, her ülkenin her bankasının her şubesine göre farklılık gösterir ve ülkeden ülkeye de uzunluk ve biçim açısından değişikliklere sahiptir. Bu sebepten dolayı bir başka ülkeye yapılacak olan EFT ya da havale transferleri sırasında karşı tarafından IBAN numarasına ihtiyacınız olur. Bu şekilde yapılacak olan para transferi işlemleri ilk olarak banka tarafından kontrol edilecek ve bu işlemin ardından da bankanın vereceği onaya göre işleme konulacaktır. Banka işlemin durumu ile ilgili olarak sizlere bilgi verir.

IBAN uygulamasına geçiş yapan tüm ülke ve bankalar her bir hesap numarasına özel olarak IBAN üretir. Her bir ülke ve banka kendi algoritmasını oluşturduğu için hem sistem çok daha güvenli bir hale gelmiş hem de banka ve ülkeler birbirinden ayrılmıştır. Bu uygulama sayesinde iki basamaktan oluşan bir kontrol sayısı elde edilmiş olup bu numara sayesinde banka tarafından para transferleri kontrol edilebilir duruma gelmiştir. Böylelikle işlem sırasında herhangi bir sorun tespit edilmesi halinde işlem anında geri alınabilecek ve gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra tekrar işleme konulabilecektir. Ortada herhangi bir sorun olmaması halinde ise işleminiz doğrudan uygulamaya dökülür.

IBAN Standardı

EFT, virman ya da havale gibi işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için kullanılması bir zorunluluk haline gelen IBAN ile birlikte yapılacak olan para transferleri artık çok daha düşük maliyetler ile, çok daha hızlı bir şekilde ve çok daha güvenli olarak yapılır. Her bir ülke birbirinde farklı bir algoritma kullanıyor olsa da IBAN en fazla 34 karakterden oluşur. Türkiye ise 26 haneli IBAN kullanır. Ülkemizde kullanılmakta olan IBAN standardına ait bir örnek aşağıda yer alan görsel üzerinden görülebilir.

ibann

Türkiye’de hizmet vermekte olan hangi banka ile işlem yapmak isterseniz isteyin, tercih etmiş olduğunuz banka üzerinde döviz ya da vadesiz TL gibi hesaplarınız olması halinde aynı zamanda bir adet IBAN numarasına da sahip olursunuz. Bu numara sayesinde yurt içi ve yurt dışı para transferleri çok daha güvenilir ve hızlı bir şekilde yapılabilir bir hale gelir.

IBAN Nasıl Kullanılır?

Hangi bankayı kullanıyor olursanız olun bu bankada sahip olduğunuz bir banka hesabınız varsa bu durumda aynı zamanda bir adet IBAN’a sahip olacağınız için bu numara sizlere banka tarafından iletilir. Yine aynı şekilde gerek yurt içi gerek ise yurt dışına para transferi yapacak olsanız da ihtiyacınız olan şey karşı tarafın IBAN numarası olur. Buna göre ilk olarak gönderici tarafından gerekli bilgiler girildikten sonra para transfer emri verilecek, daha sonra banka gerekli kontrolleri yaptıktan sonra işlem tamamlanacak ya da düzenlenmesi için müşteriye geri iade edilecektir. Tüm aksaklıklar giderildikten sonra ise işlem tamamlanır.

Akbank Iban Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Akbank IBAN sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişiler dört farklı yolu kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilir.

Akbank IBAN sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri 4 farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden ilki olan Akbank Direkt İnternet şubesini kullanmak isteyen kişilerin ilk olarak Akbank resmi internet sitesine giriş yapmaları ve sitenin sağ üst köşesinde yer alan Akbank Direkt bölümünde yer alan Bireysel ya da Kurumsal seçeneklerinden birini tıklamaları gerekiyor. Bireysel seçeneğine tıklayan kişilerin müşteri numarası ya da T. C. kimlik numarası ile birlikte Akbank Direkt Şifresini girmesi ya da kredi kartı numarası ile birlikte Akbank Direkt Şifresini kullanarak Akbank Direkt İnternet Şubesine giriş yapması gerekiyor. Akbank Kurumsal işlemleri için ise müşteri numarası, kullanıcı kodu ve Akbank Direkt Şifresi gerekiyor. İnternet Şubesine giriş yapılması halinde hesap detaylarına bakılması yeterli olur.

Akbank Direkt Mobil uygulaması üzerinden de aynı işlemleri takip etmeniz mümkündür. Bunun için akıllı telefonlar için çıkartılmış olan uygulama marketlerini kullanmalı ve Akbank Direkt Mobil uygulamasını akıllı cep telefonunuza indirmelisiniz. Uygulamaya giriş yöntemi Akbank Direkt İnternet Şubesine giriş yöntemi ile benzerlik gösterir. Bununla beraber yapılacak olan işlemler de yine aynı şekilde olur.

Dilerseniz Akbank Telefon şubesi numaraları olan 444 25 25 / 0850 222 25 25 numaralarından birini arayabilir ve 7 gün 24 saat boyunca Akbank IBAN Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz Akbank şubelerine doğrudan gidebilir ve IBAN numarası ile hesap bilgileriniz hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Akbank IBAN Hesaplama Aracı

Akbank IBAN Hesaplama Aracı ile birlikte Hesap türü olarak Türk Lirası, altın, Amerikan Doları, Avustralya Doları, Danimarka Kronu, Euro, İngiliz Sterlini, İsveç Kronu, İsviçre Frangı, Japon Yeni, Kanada Doları ve Norveç Kronu seçeneklerinden birini tercih edebilir. Daha sonra şube kodunu girebilir ve hesap numaranızı yazarak “Hesapla” seçeneğine basabilirsiniz. Şube kodunu bilmeyen kişilerin ise aşağıda yer alan linke tıklaması gerekiyor. Bununla birlikte Akbank IBAN Hesaplama Aracını kullanmak için de aşağıda yer alan bir diğer linke tıklamanız yeterli olur.

Akbank Şube Kodunu Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Akbank IBAN Hesaplama Aracı İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top