Akbank Sanal Kart Oluşturma

akbank axess sanal kart

Sayfa İçeriği

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart özelikle internetten yaptığınız alışverişlerde tüketicinin lehine bir avantaj sağlayan ürün olarak bilinir. Sanal kartlar genel olarak internet gibi güvenlik açısından sıkıntı duyulabilecek olan ortamlarda kredi karının yerine kullanmak istediğiniz, bunun için tasarlanan bir karttır. Bankaların kredi kartı sisteminde bu sanal kartlar, fiziksel bir kartmış gibi sanal bir şekilde tanımlanmaktadırlar. Diğer kredi kartlarına benzer olarak bir kredi kart numarası, son kullanma tarihi ve de limitleri bulunmaktadır.

Sanal kartları, internetten alışveriş yaparken kendinizi güvende hissetmediğiniz durumlarda kullanabilirsiniz. Sanal kartlar, kredi kartınıza bağlı açılan ve kartın fiziki bir şekilde olmadığı bütün alışverişlerinizde ( telephone order, key-in, mail order vb.) kullanabileceğiniz ve en önemli hususunda asıl kredi kartının taşıdığı özellikleri barındıran bir kredi kart numarasıdır. Sanal kart başvurusunu anında yapıp sanal kart numaranıza anında erişebilir, bunu hemen kullanabilirsiniz. Bu işlemler tamamıyla ücretsizdir. Akbank sanal kart oluşturma durumunda Axess sanal kartlar, yalnızca internet ve telefon kullanımı için yaratılan, fiziki olarak basılması olmayan bir kredi kartı olarak değerlendirilmelidir.

Akbank sanal kartlarında limitleri alışveriş zamanında yükseltilir ve alışverişin bitmesinde halinde hızlıca sıfırlanır bu sebeple de kötü niyet ya da çalıntı durumlarına imkan tanımaz.

İnternetten yapacağınız alışverişte öncelikli olarak sanal kartınıza mevcut olan herhangi bir hesabınızdan, para transfer işlemini yapmalısınız. Sanal kartınızdaki limit ise tamamen sizin istediğiniz ve yüklediğiniz miktardadır. Bu sanal kartınızla alışverişinizi tamamladıktan sonra da kalan paranızı hesabınıza geri aktarabilirsiniz.

Akbank sanal kredi kartını kullanımında pek çok avantaj bulunmaktadır. Size sağlayacağı en büyük avantaj limitinizi istediğiniz gibi değiştirebilme durumudur. Sanal kart kullanan kişiler genel olarak alışverişlerini tamamladıktan sonra ya bankanın internet şubesinden ya da bankanın müşteri hizmetlerini arayıp bu limitleri sıfırlayabilirler. Bu sayede kart numaranız çalınsa bile karttaki bilgileriniz dışında alışveriş yapılabilme riskleri ortadan kalkmış olur. Bir diğer avantaja bakacak olursak bu sanal kartlar bankalar sizlere ücretsiz olarak sunmaktadır.

Sanal olarak kullanılan kredi kartları, fiziki bir şekilde kredi kartının pos cihazından geçişini gerektirmeyecek durumlarda yani mail, telefon, internet işlemlerinde kullanılmaktadır. Bu sebeple de mağazalarda, restoranlarda ve alışveriş yerlerinde bu sanal kartları kullanabilmeniz mümkün değildir.  Sanal karta sahip olabilmek için de genel olarak bankaya ait olan bir kredi kartınız ve internet şube müşterisi olmanız gerekmektedir. Bu sayılan durumlarda iseniz hemen internet şubesine girerek kolay bir şekilde sanal kartınızı oluşturabilmeniz mümkündür.

Akbank Sanal Kart

Akbank sanal kartı telefondan ya da internetten yapacağınız alışverişler için kullanabilirsiniz. Bu kartın limitini de Akbank’ın Axess kredi kartına bağlı olarak istenilen miktardaki tutarı belirleyerek oluşturulan bir karttır. Yani alışverişlerde ödeme yapabilmek için aracı olan bir karttır. Bu kartı dilerseniz yurt dışındaki internet sitelerinden alışveriş yapmak için de kullanabilirsiniz. Akbank, Axess sanal kartını yurt dışından yapacağınız alışverişlerde ister TL olarak isterseniz USD ve dilerseniz de EURO olarak ödeyebilirsiniz.

Akbank Sanal Kart Avantajları Nelerdir?

  • Harcamalarınızdan chip – para kazanabilirsiniz.
  • Limitlerinizi asıl kartınızın limitine göre de kendiniz belirleyebilirsiniz.
  • Akbank Axess’e özel taksit olanaklarından da faydalanabilirsiniz.
  • İnternette yapacağınız alışverişlerinizi hesap özetinizde kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.
  • Yurt dışındaki internet sitelerinde ödeme seçeneklerinizi kendiniz belirleyip para seçeneklerini dilediğiniz gibi seçebilirsiniz.

Akbank Sanal Kart Neden Daha Güvenlidir?

Akbank sanal kart oluşturma işleminizden sonra aklınızda herhangi bir şüphe kalmamalıdır. Çünkü sanal kartlar genel olarak çok daha güvenli olan kartlardır. Çünkü üretilirken sıfır limit olarak üretilmektedir. Güvenle kullanılmasını gösteren ise alışveriş yapacağınız zamanda Akbank kredi kartınızdan belirlediğiniz tutarını Axess sanal kartınıza tanımlayarak istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Kalan paralarınızı ise yeniden Akbank kredi kartınıza otomatik olarak aktarılır. Bu da demek oluyor ki herhangi bir şekilde limit aşımı da yapamazsınız. Bu sayede de sanal kartınızdaki limit sıfırlanmaktadır. İsterseniz de bu süreyi beklemeden kendiniz kolay bir şekilde sanal kartınızda kalan miktardaki parayı asıl kredi kartınıza aktarıp, limit sıfırlama işleminizi yapabilmeniz mümkündür.

Akbank Axess sanal kredi kartınızdaki hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi asıl kredi kartınızın tarihiyle aynıdır. Sanal kartınız için yıllık olarak kartı ücreti ödemenize gerek duyulmaz. Sanal kartınıza özel olarak sunulan indirimlerden faydalanabilme olanağına sahipsiniz.

Scroll to Top