Anadolubank İban Sorgulama

Anadolu Bank İban Numarası

İban Numarası Nedir?

Bankadaki mevcut müşteri hesap numaraları yerine kullanılan, para transferi işlemlerinin daha hızlı ve hatasız gerçekleştirilmesi amacıyla belirli bir standartlara uygun olarak oluşturulan uluslar arası banka hesap numaralarına iban numarası denir. İban numaraları, ülke standartlarına göre belli bir uzunlukta ve yapıda oluşturulurlar. İban numaraları kendi içinde bir algoritmaya sahiptir. Ülkeden ülkeye uzunluğu farklılık göstermek ile birlikte, iban numaraları en fazla 34 haneden oluşmaktadır. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde kullanılan iban numaraları, artık Avrupa Birliği’ne üye olmayan birçok ülkede de kullanılmaya başlanmıştır.

İban Numarası Türkiye’de Nasıl Oluşturulur?

Ülkeler iban uygulamasına geçtiğinde, müşterilerin hesap numarasının her biri için hesaba özel iban numarası verilir. Özel algoritması bulunan iban numaralarının içinde, her ülkede iki basamaklı kontrol rakamı vardır. Para gönderme işlemlerinizde bankaya para göndereceğiniz kişinin iban numarasını verdiğinizde, banka parayı göndermeden önce kontrol basamağı sayesinde iban numarasını kontrol eder. İban numarası yanlış ise para havalesi yapılmaz. Böylece yanlış işlem gerçekleşmemiş olur. Türkiye’nin iban numarası kodu 26 karakter olarak belirlenmiştir. İban numarasının ilk iki kodu ülke kodudur. Türkiye için bu TR’dir. Ülke kodunun ardından gelen iki hane kontrol basamağıdır. Sonraki 5 hane banka kodunu ifade eder. Banka kodunu takip eden bir basamak reserv alandır. Son 16 hane ise hesap numaranızı içerir.

İban Numarasının Sağladığı Yararlar Nelerdir?

İban numarasının tanımlanmasındaki amaç, her müşterinin hesap numarasını uluslar arası standarda getirerek, para transferlerinin daha hızlı ve hatasız gerçekleşmesidir. Müşterilere ait hesap numaralarında bankadan bankaya değişen kodlar belli bir standardı vermemektedir. Belli bir standart olmayınca da paranın yollanacağı hesap numarası kontrol edilememektedir. Böylece, para transferlerinde iban numarası kullanılmaması yanlış para gönderimine sebep olabilir. Yanlış gönderilen ya da gönderilemeyen paranın tekrar gönderilmesi ve ya düzeltilmesi ek zaman ve para maliyetine sebep olacaktır. İban numaraları bu hataları en aza indirmek için oluşturulmuştur.

İban Numarası Kullanımı Nasıldır?

Türkiye’de 1 Eylül 2005’te alınan kararla birlikte iban numarası ile yurt dışı para transferleri talepleri alınmaya ve gönderilmeye başlanmıştır. 1 Ocak 2008 tarihli karar ile yurt içi ve yurt dışı para transferlerinde iban numarası kullanımı zorunlu tutulmuştur. iban numarasının kullanımı için, her banka her bir müşterinin iban numarasını belirleyerek müşteriye bildirir. Parayı alacak kişi, parayı gönderecek kişi aracılığı ile iban numarasını parayı gönderecek kişinin bankasına iletir. Parayı gönderecek kişinin bankası, alıcı kişinin iban numarasını doğrular ve para transferini gerçekleştirir.

Anadolu Bank İban Sorgulama Nasıl Yapılır?

Anadolu Bank müşterisi iseniz, sizin için belirlenen iban numaranızı kısa ve kolay birkaç işlemin ardından öğrenebilirsiniz. Anadolu Bank müşterilerine daha hızlı ve pratik hizmet verebilmek için banka şubelerinin, müşteri hizmetlerinin ve ATM’lerinin yanı sıra internet sitesi üzerinden de iban numarası sorgulama hizmetini sunmaktadır.

Anadolu Bank iban numarası sorgulamak için;

anadolubank.com.tr internet sitesine giriniz.

-Ana sayfanın alt kısmına ininiz.

-Sık kullanılanlar başlığı altındaki, iban sorgulama bağlantısının üzerine tıklayınız.

-Çıkan ekranda Anadolu Bank iban numaranızı sorgulayabilirsiniz.

Anadolu Bank iban sorgulama bağlantısına tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda, Anadolu Bank iban numaranızı sorgulayabilmeniz için hesap numaranızı, hesap ek numaranızı ve sitenin size resim ile vermiş olduğu güvenlik kodunu girmeniz yeterli olacaktır. Yine Anadolu Bank iban numarası sorgulama ve iban numarası hakkında merak ettiğiniz bilgilere, Anadolu Bank iban numarası sorgulama ekranının altından ulaşabilirsiniz. Anadolu Bank iban numarası sorgulama ekranından edinmiş olduğunuz iban numaranız ile yurt içi ve yurt dışı para transferlerinizi hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Scroll to Top