Anadolubank Swift Kodu Sorgulama

İnsanlar para işlemlerinin tümünü daha güvenli olduğu için banka aracılığıyla yapar. Bankaların hem yurt içi hem de yurt dışı sosyal ağları çok geniş olduğu için insanların en çok tercih etme sebebidir. Her türlü Eft ve havale gibi işlemlerinizi çalıştığınız bankayla anında yapabilirsiniz. Bu yöntem hem daha güvenlidir hem de kısa sürelidir. Bankalar arasındaki para transferini daha hızlı bir şekilde yapmak için Swift kodu kullanılır. Swift kodu dünyadaki tüm bankalar arasında gerçekleştirilen fon transferinin oluşmasına yardımcı olan bir sistemdir. Swift kodunun açılımı Society for Worldwide Interbank Financial Teleceommunication’dır. Swift kodu dünyadaki tüm bankalar tarafından kullanılan güvenli bir sisteme ait koddur. Bu sistem sayesinde her banka kendi arasında para transferini kolaylıkla sağlar. Swift sistemi yaklaşık olarak 1973 yılında kuruldu ve 1977 yılında tam olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Swift Kodu Nasıl Oluşur?

Swift kodu bütün dünya bankaları tarafından kullanılan bir sistemdir. Swift kodunun kodlanması ise çok kolay bir işlemdir. Swift kodları genel olarak 8 ve 11 karakterden oluşur. Türkiye’de ise yaklaşık olarak 8 basamaktan oluşur. Swift kodunun açılımında, ilk 4 basamak hangi bankaya ait olduğunu gösterir. Daha sonraki 2 basamak ise ülke kodunu temsil eder. En sonda yer alan 2 basamak ise yerel kodu gösterir.

Yurt içi ya da yurt dışı para transferi yapmak istediğiniz zaman sistem Swift kodunu 11 basamak istemektedir. Daha sonra 8 basamaklı Swift kodunun sonuna ise 11 haneye ulaşacak bir şekilde X koymanız yeterli olacak. Swift kodunu kullanabilmeniz için BIC koduna da ihtiyaç olacaktır. BIC ise Bank Identifier Codes’un kısaltılmasıdır. Bu da Banka Tanımlama Kodu anlamına gelir. BIC numarası ise Swift kodunu oluşturan kurallardan biridir. BIC numarası bankaların ülkeler üzerinde şehire ve kendi ismine göre belirlenir. Sonuç olarak ülke, şehir ve isimden meydana gelen Swift kodu ile para, havale ve eft gibi para transferi işlemlerini farklı bir bankaya güvenle, kısa sürede yapabilirsiniz.

 Anadolubank Swift Kodu Sorgulama İşlemi

Swift kodu dünyanın her yerindeki bankaya para transferi yapmanız için güvenli ve kısa süreli bir sistem kodudur. Anadolubank Swift kodu ise ANDLTRIS’dir. Swift kodunda yer alan basamaklardan ilk 4 ü banka kodundan daha sonra gelir. Sonraki 5 ve 6 basamak ise ISO kodudur. Türkiye için TR olarak belirlenmiştir. En son 2 basamak ise bankaya ait olan şube kodunu ifade eder. Bazı durumlarda 3 basamak olabiliyor.

Swift işlemini farklı bir bankaya ait olan hesaba yapmak istediğiniz zaman bazı uygulamalar yapmanız gerekir. Swift işlemini yapmanız için ilk olarak transfer yapacağınız hesabı sisteme aktarmanız gerekir. Daha sonra her banka için farklı olarak belirlenen işlem ücretinin alınacağı hesaba yazın. Transfer etmek istediğiniz banka hangi ülkede yer alıyorsa, o ülkenin kodunu ve ayrıca bu bankanın isminin ilk harfini yazmanız gerekir. Transfer yapmayı tercih ettiğiniz bankanın ya da banka şubesinin bulunduğu yerin 3 harfli olan kodunu sisteme aktarmanız gerekir. Para transferi anında sisteme yüklenmesi gereken Swift kodunu bankaların mesai saatleri arasında yapabilirsiniz. Ancak para transferi işlemini yurt dışı bankalarından biriyle yapacaksanız ülkelerdeki saat farklılıklarını gözetmeniz gerekir. Çünkü yerel saat farklılığı sebebiyle her ülkede aynı anda farklı saat dilimleri yaşanır. Swift koduyla yapılan banka işlemleri ülke içinde yapıldığı zaman ya da ertesi gün hesabınızda olması gibi bir durum değildir. Banka işlemleri genel olarak 17:00’dan önce yapmanız durumunda iki gün içerisinde mesai saatleri arasında gerçekleşir. Ancak aksi bir durumun yaşanması durumunda 17:00’dan önce yapılan banka işlemleri ise üç gün içerisinde tamamlanır.

Scroll to Top