Arap Türk Bankası IBAN Sorgulama

Arap turk bankasi a t bank calisma saatleri

İnsanlar farklı bir hesaba para aktarmak için genelde bankayı aracı olarak kullanırlar. Bunun için bankaya giderek, kendilerine bir hesap açtırmaktadırlar. Böylece farklı hesaplara para transferini kolayca yapabilirler. Farklı hesaplara para aktarma işlemi için hesap numarası ya da IBAN numarası kullanılır. Her bankada hesap numarası yerine genelde IBAN numarası kullanılır. IBAN numarası ile uluslar arası her bankaya kolayca para transferi yapabilirsiniz. Her banka müşterisinin hesap numarası ve IBAN numarası farklıdır, kişiye özel olarak belirlenir. IBAN numarası bankamatik ya da kredi kartının üzerinde yazmaz, bankadan hesap açtırdığınız zaman hesap bilgilerinde yer almaktadır. Bir kart şeklinde size verilen bir bilgi değildir.

Türkiye’de her banka müşterisinin farklı olan IBAN numarası 26 basamaktan oluşmaktadır. IBAN numarasında yer alan ilk iki hane hangi ülkenin vatandaşıysanız, o ülkenin kodunu belirtmektedir. Mesela Türk vatandaşıysanız, Türkiye’de bir bankada hesap açtırmak istediğinizde IBAN numaranızın başında TR harfleri yer almaktadır. IBAN numarasında bulunan sonraki 2 hane ise kontrol basamaklarıdır. Kontrol basamakları IBAN numarasının doğrulanması ve kontrol edilmesi gereken zamanlarda kullanılmaktadır. IBAN numarasında kontrol basamaklarından sonraki gelen 5 basamak ise, hangi bankaya ait bir hesapsa o bankanın kodunu göstermektedir. Rezerv alan IBAN numaraları ise sadece tek basamaklıdır ve bu numara değiştirilme talebinde bulunuluncaya kadar hep sıfır olarak kabul edilmektedir. IBAN numarasında bulunan son 16 basamak ise bankanın hesap numarasını meydana getirir. Türkiye’de 2010 yılından bu yana IBAN numarası kullanımı zorunlu bir uygulamadır. 201 yılından beri para transferi işlemlerinde kullanılması gereken IBAN numarası Türkiye standartlarında sayısal ve alfabetik şekillerden ortaya çıkan 26 haneli bir kişisel bilgidir.

Arap Türk Bankası IBAN Sorgulama İşlemi

Arap, Türk Bankası yıllar önce, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri arasında ortak olarak kurulmuş olan köklü bir bankadır. Arap, Türk Bankası müşterileri için para transferi, kartlar, kredi kartları ve kredi gibi finansal hizmetler sunar. Banka müşterilerinin en çok kullandığı finansal hizmet EFT ve havaledir. Banka müşterileri kendi ya da farklı bir hesaba para aktarmak için genelde IBAN numarası kullanırlar. IBAN numarasıyla para transferini gerçekleştirmek için IBAN numarasının biliniyor olması gerekmektedir. IBAN numarasıyla tüm para transferi işleminizi anında yapabilirsiniz.

Arap Türk Bankası’nda para transferi işlemini yapabilmeniz için IBAN numarasını kullanabilirsiniz. Bankaya hesap açtırma işlemi sırasında size özel olarak belirlenen IBAN numarasını genelde çoğu kişi bilmez. Çünkü bankamatik ya da kredi kartı gibi ayrıca kartın üzerinde yazmaz. Herhangi bir kartta IBAN numarası yazmadığı için insanlar bu bilgiyi öğrenmek zorundadır. IBAN numarası sadece bankaya hesap açtırma anında hesap bilgileriniz arasında bulunan bir numaradır. IBAN numaranızı bilmiyorsanız ve bankaya gidecek kadar yeterli vaktiniz olmayabilir. Bunun için Arap Türk Bankası’nın internet sitesi üzerinden ya da müşteri hizmetlerini arayarak IBAN numaranızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bankanızın IBAN hesaplama ve sorgulama sayfası üzerinden IBAN numaranızı, banka kartı numaranızı, hesap numaranızı ve bankanızın şube kodu gibi bilgilerini de öğrenebilirsiniz. IBAN numarası ile birlikte yurt içi ya da yurt dışı gibi farklı ülkelerde para transferini kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz. IBAN numarasının dünyada bulunan tüm bankalar tarafından kabul görmüş bir formatta olması ise para transferlerinin hatalı bir şekilde gerçekleşmemesidir. IBAN numarası hatalı yapılan para transferi işlemlerini en aza indirmek için yapılan bir düzenlemedir. IBAN numarası sayesinde yurt içi ve yurt dışı para transferini güvenilir, kısa bir sürede tamamlamış olursunuz.

Scroll to Top