Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası tarafından hayvancılık kredisi olarak verilen ürünlerden birisi olan arıcılık kredisinin kapsamında yatırım kredileriyle, arıcılıktaki kayıt sistemi üzerine kayıtlı olan, asgari 50 tane arılı kovanla üretimini yapmakta olan ya da arılı kovanlarının kayısını 50 ya da daha üstüne çıkartmayı amaçlayan üreticilere kredi imkanını sizlere sunmaktadır.

Ziraat Bankası’ndan Arı Yetiştiriciliğine Kredi Desteği

Arıcılık, bal arılarının kolonileri beslenmesi, bakımı ile arı ürünlerini elde ederek zirai olarak kazanç sağlamakta olan mesleğe denmektedir. Bu işi yapan kişilere ise arıcı denmektedir. Arıcılık kredisi kapsamında hem arı sektöründe çalışan kişiler hem de arıcılıkla işine yeni girecek olan kişiler kullanabilir. %50 oranında faizle 1.5 milyon TL’ye kadar indirimli olarak kredileri kullanabilirler. Arıcılık Kredi Nasıl Alınır? sorusu kapsamında yazımızda bankalardan bu kredinin nasıl alınacağını belirteceğiz.

Arıcılık kredisinin kapsamında yatırım kredileri olarak, polen kapanlı yeni kovan, arılı kovan, polen kurutma, bal süzme makinesi ve temizleme ile 200 tane ve daha fazla arılı kovan, kek hazırlama makineleri finansını sağlamaktadır. Ayrıca, gezginci arıcılığı yapan üreticiler adına jeneratör, arı barakası, güneş sistemi ya da üretimleri için jeneratör, en az 1.000 tane ve fazlasında arılı kovana sahip bir arı üretimini yapmak isteyen arıcılara da ana arının üretiminde jeneratör finansını sağlamaktadır. Aynı zamanda da; bombus arısı üretmekte olan işletmeler için de bina yapımı, tadilatı, diğer yatırım giderlerinde ise finansmanı da sağlamaktadır.

Arıcılık kredisinin işletmesinde kredi ile arıcılık malzemelerini; temel petek kek ruhsatlı olarak ilaç alımı, şeker, gezginci arıcılara da işçilik dahil olmak üzere arı nakliye giderlerinde de finansman sağlamaktadır.

Arıcılık Kredisine Başvuruda Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Arıcılık kredisini kullanabilmeniz için Ziraat Bankasına kişisel olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Ziraat bankasında arıcılık kredisini kullanmak için gerekli olan evraklar listesinde, nüfus cüzdanı fotokopisi, çiftçi belgesi-ÇKS belgesi ve çiftçilik belgesi, bilanço esasına göre faaliyet göstermekte olan işletmelerden sonraki üç yıla ait bilançolar ve gelir tablosu, krediye karşılık gösterilecek olan teminatlara ilişik belgeler gibi evraklar gerekmektedir. Arıcılık kredisine olan başvurunuzda aynı zamanda çeşitli vade seçeneklerine bakıp faydalanabilmeniz mümkündür. Genel itibariyle 1,3,6,12 aylık ödeme seçeneklerinde banka tarafından müşterilere sunulmaktadır.

Kosgeb Arı Kredisini Veriyor mu?

Kosgeb hibe kredilerinin dahilinde, canlı hayvan alımları için kredi vermesi bulunmamaktadır. Bu kapsamdaki arıcılık kredisi nasıl alınmaktadır sorusu yanıtlanacak olursa, Kosgeb’e arı yetiştiriciliğinde yapılmış iş planında başvuruda bulunmanız durumunda da hibe kredisini almanız mümkün değildir. Fakat bal imalatı, paketlemesi, satışı gibi hizmetlerin verilmiş olduğu bir tesisini kurmanız halinde Kosgeb ile devlet destekleme kredisini alabilmeniz mümkündür. Devlet, Ziraat Bankası kanalıyla arı yetiştiricileri için arıcılık kredisi verilmektedir. Arıcılık kredisinin nasıl alınması gerektiğini soran kişilerin ilk başvuru yapacakları yer olarak Ziraat Bankası akla gelmelidir.

Arı Yetiştiriciliğinde 1 Yıl Sonra Ödemeli Kredi

Arı yetiştiricileri için arıcılık kredisi, özel firmaların ve bankaların finansmanının desteğini göstermektedir. Devlet hayvancılık kredileri çerçevesinde arı yetiştiricileri için farklı kredi olanakları sağladıkları için bunda, TEB, Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Halkbank gibi birçok bankadan bambus arısının yetiştiriciliğine ve kovan almak istemekte olan çiftçilere kredi olanakları sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Arıcılık kayıt sistemlerine kayıtlı olan, asgari olarak 50 tane arılı kovanla üretimini yapan ya da arılı kovan sayısında 50 tane üstüne çıkarmak istemekte olan üreticilere arıcılık kredisini Ziraat Bankası vermektedir. Aşağıda belirtilen amaçlar doğrultusunda bu krediler kullanılabilmektedir. Bu şartlar;

-Polen kapanlı yeni kovan, arılı kovan, bal süzme makinesi, kek hazırlama ve polen kurutma, temizleme makineleri alım amaçlarıyla,

-100 tane ve fazla bir sayıda arılı kovanla gezginci arıcılık yapmakta olan üreticiler için jeneratör, en az 1.000 tane çiftleştirme kutusu alımıyla arıcı karavanı alımı amacıyla,

-200 tane ve fazla sayıda arılı kovanla gezginci arıcılıkla uğraşan üreticiler için, güneş enerji sistemi, jeneratör, arıcı barakası ya da karavan alımları için,

-Bombus arısı üretimi yapan işletmeler için bina tadilatı ve yapımı, raf sistemleri, ekipmanların ve ilgili aletlerin alımlarında,

-Diğer yatırım giderlerin finansmanlarında kullanılabilmektedir.

Finansbank Arıcılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Finansbank, arıcılık kredisi genel olarak arı yetiştiricilerinin finansmandaki ihtiyaçlarını gidermek için geliştirilmiştir. Sezon içerisinde arıcılık kredisi ile nakliye, kovan, ana arı veya arı kolonisi alımları, şeker ve bal mumu gibi bütün üretimindeki giderlerinizi karşılayabilmeniz mümkündür.

TEB Arıcılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Petek, kovan, nakliye, şeker gibi ihtiyaçlarınızdaki gereksinmeleri sağlamakta olan kredinizi Teb’den alabilmeniz mümkündür. Ayrıca 12 aya varan vade seçenekleri ve vade sonunda anapara ve faiz ödemesi de mevcuttur.

Şekerbank Arıcılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Şekerbank Türkiye Arı Yetiştirmeleri Merkez Birliği ve Tab’a bağlı bir şekilde faaliyet göstermekte olan il arı yetiştiricileri birliklerinin aktif şekilde arıcılık ile ilgilenen üyelerinin ya da arıcılık faaliyetleri ile uğraşmakta olan tüzel kişilerdeki finanse işlemleri için uygun faiz ve esnek olarak ödeme şekilleri arıcılık kredisinde mevcuttur. Birlik üyesi arıcı ya da arıcılık faaliyeti ile uğraşmakta olan tüzel kişi ve tarımsal işletmelere özel olan bir iştir. 36 aya dek vade ve yılda yalnızca bir kez ödeme imkanları da bulunmaktadır. Yalnızca il arı yetiştirici birliğinde asgari yılda 1 üyesi olan arıcılar ve de arıcılık faaliyeti ile 1 yıldan fazla sürede ilgilenmekte olan tüzel kişiler kullanabilmektedir. Kredilendirme işlemlerinde kovan sayısında bir sınırlandırma işlemi yapılmamaktadır.

Scroll to Top