Asgari Ücretle Çalışan Kişi Ev Kredisi Alabilir Mi?

Ülkemizde asgari ücretler çalışan milyonlarca kişi var.  Hemen hemen her sektörde asgari ücret ile çalışan vatandaşlarımız bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımızı aldıkları asgari ücret ile geçimlerini sağlamaya çalışmaktadırlar. Elektrik, su, doğal gaz mutfak masraflarının yanında kalan miktar üzerinden vatandaşlar bu parayı değerlendirmek istemektedirler. Bildiğiniz gibi geçen yıl yani 2016 yılında 1300 TL olan asgari ücret sağlık sigortasının yatırılması ile 1200 TL civarına düşmekteydi. Tabi bazı durumlarda asgari ücret artmaktadır. Örneğin kişinin engel durumu ve çocuk sayısına bağlı olarak asgari ücret 1300 TL üzerine de çıkabilmektedir. 2017 yılı itibarı ile asgari ücret miktarı 1400 lira civarına yükseltildi. Bu ücret yine yukarıdaki faktörler göz önüne alınarak artmakta ve azalmaktadır. Haliyle vatandaşlar elde ettikleri gelirin bir kısmı ile ev sahibi olup olmama konusunda soru işaretlerine sahiptirler. Ülkemizde bankalar ”ev kredisi” kapsamında kişilerin ev sahip olabilmesi için düşük faizli krediler vermektedirler. Bu kredilerin miktarı da kişilerin gelir düzeyi hesaplanarak verilmektedir. Ayrıca kişinin gelir düzeyine göre de faiz oranları belirlenip kredinin kaç yıl ödenmesi gerektiğine karar verilir. Asgari ücret ile çalışan bir vatandaşın aldığı miktarın düşük oluşu bir ev kredisi alıp alamayacağı konusunda şüpheye düşürmektedir. İşte tam bu noktada sizler için hazırladığımız bu yazı ile yardımcı olmaya çalışacağız. Asgari ücretler çalışan bir kişinin ev kredisi alıp alamayacağı, şartların ne olacağı, ne kadar, hangi faiz oranı ve son olarak kaç yıl boyunca ödeyeceği hakkında sizlere tüm bilgileri vereceğiz.

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar tüm müşterilerine çeşitli alanlarda kredi sağlamaktadırlar. Bu kredi çeşitlerinden biri de konut kredisidir. Ev sahibi olmak isteyen tüm çalışanların ev kredisi alabilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Bankalar ev kredisi verirken kişilerin gelirlerinin nereden geldiği, gelir kaleminin ismi veya gelirin sınıfına değil de; ev kredisi kullanmak isteyenlerin gelirlerinin düzenli olmasına, gelir miktarına ve gelirin yasal beyanına bakmaktadır. Bundan dolayı eğer asgari ücretli bir çalışan düzenli olarak bir gelir sahibi ise ev kredisi alabilmenin önü açıktır. Gelin, “Asgari Ücretle Çalışan Kişi Ev Kredisi Alabilir Mi?” sorusunu biraz daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Asgari Ücretle Çalışan Kişiler Ev Kredisi Alabilir Mi?

Bu sorunun cevabına ”Evet” diyebiliriz. Evet asgari ücret ile çalışan vatandaşlar bankalardan istediği ev kredisini alabilmektedir. Tabi bu durum sanıldığı kadar kolay değildir. Birçok prosedürü bulunan ev kredisi çekme durumunu sizlere aktarmaya çalışalım.

Öncelikle bir konuda bilgi sahibi olunmalıdır. Almak istediğiniz ev için çekeceğiniz kredinin bir limiti olmaktadır. Çünkü bankalar ev kredisi miktarlarını kişilerin gelir durumuna göre belirlemektedir. Eğer asgari ücretle çalışan biriyseniz çok yüksek miktarlarda ev kredisi çekebilme imkanı yoktur. Aldığınız asgari ücrete uygun bir miktar üzerinden yapılacak olan hesaplama ile ev kredisi miktarı belirlenecektir.

Bankalardan ev kredisi almak isteyen asgari ücretli çalışanlar öncelikle bankaya kredi için ön başvuru yapması gerekmektedir. Banka tarafından görevlendirilen bir ekspertiz ile asgari ücretlinin satın almayı düşündüğü evin fiyatı belirlemektedir. Bu yüzden asgari ücretli çalışanın bazı durumları da incelenir. Ekspertizler tarafından kişinin düzenli maaş alması, banka geçmişi ve satın alacağı evde herhangi bir pürüzün varlığı gibi durumlar belirlenir. Bu durumlar da göz önüne alınarak kişiye kredi verilip verilmemesi kararı ortaya çıkar. Şayet daha önceden işlem yaptığınız bankalarda herhangi bir sorun yaşamamışsanız kredi notunuz yüksektir. Eğer kredi notunuz yüksek ise ayrıca almak istediğiniz ev kredisinin miktarı da aylık ödeme tutarı asgari ücretin yarısından daha fazla değilse; bu durumda hemen hemen tüm bankalardan ev kredisi alabilirsiniz. Genel olarak tüm bankalar ev kredisi verirken bu kıstasları ortak olarak ele almaktadırlar. Tabi her banka için bu durum ortak iken bazı durumlar ekstra durumların da şartı oluşmaktadır. Bazı bankalar geliriniz daha aşağısında ev kredisi verir iken bazı bankalar ise ise gelir düzeyinizin çok üstünde miktarlarda ev kredisi verebilirler. Bu gittiğini bankaya göre değişecektir. Bu durumun bazı avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu noktada iş size düşmektedir. Aylık gelirinizi olumsuz etkileyecek olan bir ev kredi kullanmamak adına dikkatli davranmanız önerilmektedir.

Genel olarak ülkemizde bulunan bankaların asgari ücrete verdikleri ev kredisi oranı kişilerin gelir durumunun %50 – %75 arasından değişmektedir. Fiyatı ekspertiz ile belirlemiş olan ev ile hangi bankadan almak istediğiniz kredinin durumuna göre işlem yapılır. Bu konu ile ilgili aşağıda bir örnek ile açıklama yapacağız. Ev kredisi almak isteyen asgari ücretli kişiler için  faiz oranları sunulmaktadır. Bu oranlar genelde vade süresi 120 aydan başlayıp 240 aya kadar devam etmektedir.

Asgari Ücretle Çalışan Kişi Ev Kredisinin Alabileceği Ev Kredisi Miktarı Ne Kadardır?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi bir asgari ücretli çalışan ev kredisi çekmek istediğinde ev kredisi miktarı yaklaşık olarak aylık gelirinin en az %50’si en fazla da %75’ini aşmayacak şekilde ücret alabilmektedir. Buna göre asgari ücretin şuan da 1.400 TL olduğunu biliyoruz. Standart bir bankanın da kişiye %50’den fazla bir kredi oranı ile kredi kullandırdığını var sayalım. Bu durumda asgari ücretle çalışan kişinin yaklaşık olarak aylık olarak en fazla 700-750 TL ödeme yapılabilecek kadar bir miktarda kredi alabilecektir. Bu durumda kaba bir hesap yaparsak asgari ücretli çalışan kişi aylık %1.10 faiz ile yaklaşık 50.000 TL’lik ev kredisini ayda ortalama 700 TL ödeme yaparak elde edebilmektedir. 24 ay ile 36 aya kadar değişen vade seçenekleri ile bu ev kredisinden yararlanabilmektedir.

Asgari Ücretle Çalışan Kişi Kefil Ve İpotek İle Ev Kredi Alabilir Mi?

Bildiğiniz gibi asgari ücretin miktarı düşük olduğundan çalışanlar istedikleri miktarda ev kredisi alamıyorlar. Bu durumda almak istedikleri evi de alamamaktadırlar. Bazı bankalar bu duruma çözüm olması maksadı ile asgari ücretle çalışan kişilere kefil ile kredi verebilmektedir. Bu sayede kişi istediği miktarda ev kredi alabilmektedir. Fakat kefil ile alınan bu ev kredisinin ödemelerinin zamanında yapılması ve miktarın eksiksiz ve geciktirmeden yapılması büyük önem taşımaktadır. Şayet ev kredisinin taksitleri 90 gün içinde ödenmez ise bu durumda kredinin tahsili için için kefil ile görüşülür.

Ayrıca asgari ücretle çalışan kişilere ipotek ile ev kredi de verilmektedir. Yine bazı bankalar asgari ücretle  çalışan ve ev kredisi almak isteyen kişilere değerli bir varlığı ipotek göstermesi koşulu ile daha yüksek miktarlarda ev kredi almasının önünü açmaktadır. Tabi bu durumun riskleri de bulunmaktadır. Eğer ev kredisinin taksitlerini düzenli olarak ödemez iseniz ipotek ettirdiğiniz varlığınıza el konulmaktadır.

Asgari Ücretle Çalışan Kişiye Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde bulunan bazı bankaların 2016 yılı itibarı ile yüzde kaç faiz oranı ile asgari ücretli çalışanlara kredi vereceği ile ilgili bir liste oluşturduk. Bu bağlamda aşağıdaki listeye bakarak asgari ücretle çalışan kişilere ev kredisi veren bankaların isimlerine ulaşabilirsiniz.

Asgari Ücretle Çalışan Kişiye Ev Kredisi Veren Bankaların Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz