Asgari Ücretli Kredi Şartları

Asgari Ücretli Biri İçin Kredi Şartları

Asgari Ücretli Kredi Şartları Nelerdir?

Kredi başvurularında değerlendirme yapılırken bankalar, istenilmekte olan kredi miktarı ile elde edilmekte olan gelirin arasındaki oranın belirli bir düzeyde olmasını istemektedir. Bu şekilde bankalar hem geri ödemeyi güvence altına alır hem de kredi talebinde bulunan kişiler ödeme yapmakta zorluk çekmemiş olurlar. Gelir düzeyinizdeki artışla beraber çekebileceğiniz kredi miktarı da giderek artar. Ülkemizde yaklaşık olarak 13 milyon civarında asgari ücretli olan kişi çalışmaktadır. 2016 yılının başlamasıyla beraber net olarak asgari ücretler 1.404 TL olarak belirlenmiştir. Gelirlerde düşüklük olması nedeniyle asgari ücretli kişinin kredi çekmeden yatırım ya da birikim yapmasının neredeyse imkansız bir hale geldiğini söylemek mümkündür. Asgari ücretli kredi şartları nelerdir sorusunu bu şekilde, gelir düzeyiyle doğrudan olarak alakalı olan kredilerde, çokça merak edilen soruları da akıllara getirmektedir.

Asgari ücretle çalışan bir kişi ne kadar miktarda kredi çekebilmektedir? Asgari ücret veren bir iş yerinde çalışıyor ve kredi çekerek paraya ulaşabilmek istiyorsanız, yalnızca kendi maaşınız ile çekebileceğiniz kredi tutarının banka tarafından sınırlanacağını da bilmeniz gerekmektedir. Bankalar vermiş oldukları paranın geri ödemesinin garanti altına almak istedikleri için yüksek tutarlarda kredi alma şansınızın neredeyse yok denecek kadar azdır. Fakat bazı bankalar işverenlerden ek gelir belgelerini kabul ederek kredi verip vermeyeceğine de tüm evrakların değerlendirilmesinin ardından karar vermektedir. Sahip olduğunuz ev ya da iş yerlerinin kiraları da gelir olarak sayıldığı için size ödenen kira tutarı da alabileceğiniz kredi miktarını değiştirmektedir. 2017 yılından itibaren asgari ücretin 1.404 TL olması ile birlikte çekilebilecek olan kredi miktarları da doğal bir şekilde artış göstermiştir. Bu artışlar da kredilerle beraber kredi kartı limitlerindeki artış imkanlarını da beraberinde getirmektedir.

Asgari ücrete sahip olan bir kişinin aylık gelirinin %60’lık kısmına kadar kredi kullanması mümkündür. Bununla birlikte bankalar kredi kullanımlarını sınırlandırıp, geri ödemeler yapılmasına imkan sağlamaktadır. Gelire ve maaşa bakıp belirlenen kredi tutarları bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. Fakat, asgari ücretli kredi şartları genellemeye tabii tutulacak olursa da birçok bankada maaşın %40 – %60 oranında krediyi verebilme eğilimini göstermektedir. Ortalamasına da bakılacak olunursa da kredi vermeyi uygulayan formül sizlere aylık net olan gelir/2 şeklinde hesaplanması yapılmaktadır. Bu şekilde asgari ücret ile çalışmakta olan bir kişi 1300 TL/2: 650 TL aylık kredilerin taksidini ödemeye izin verilmektedir. İhtiyaç kredisinde en uzun vade olarak 36 ay olduğundan dolayı kredide kullanılabilecek olan tutar da 17.500 TL civarında olmaktadır. Bu durumun herhangi bir başka ödemeniz olmaması halinde geçerli olabileceğini de belirtmek isteriz. Örnek olarak bakılacak olursa aylık olarak 300 TL kredi borcunu ödeme yaparken yeni bir şekilde kredi çekmek istemeniz halinde, ödemenize izin verilen taksit tutarları da 650 TL – 300 TL : 350 TL şeklinde olacaktır. Bu durumda da toplam olarak 10.000 TL kredi tutarlarına da denk olabilmektedir.

Kredi Miktarları Nasıl Artırılmaktadır?

Büyük yatırımlarda bulunmak ve yüksek tutarlarda kredi çekebilmek istiyorsanız, asgari ücreti olan maaşınız yeterli gelmeyecektir. Bu durumda da, çekebilecek olduğunuz kredi tutarlarını artırmak için birçok yola başvurabilirsiniz. Ek geliriniz bulunuyorsa bu tutarı kredi miktarlarınızı artırmada kullanabilmeniz mümkündür. Fakat bu ek gelirdeki kredi işlemlerinde de geçerli olabilmesi için de kredi geliri vb. düzenli ve kayıtlı olması zorunludur. Asgari ücretli kredi şartlarında da konut kredisini çekmek istiyorsanız ise, bankanıza yeni almış olduğunuz evi veya daha öncesinden sahip olunan ev ya da iş yerinizi teminat olarak gösterebilmeniz mümkündür. Fakat borcunuzu ödeyememeniz halinde de bankanızın ipotek altında olan gayrimenkulünüzü şüphesiz bir şekilde satabilecek olduğunu da unutmamanız gerekmektedir.

Kredi miktarlarını da yükseltebilmek için ise bir başka yol olarak da kredi notunda yüksek olan bir kefili bulup, kredi başvurunuzda bulunabilirsiniz. Kimi bankalar da kredi notu orta düzeydeki iki kefili isteyebilmektedir. Bu durumda ise bankanız kefil ve kendinizin kredi puanıyla gelirlerinizi hesaplayıp kredi kullanmanızı sağlayabilmektedir.

Asgari Ücretli Olarak Konut Kredisi Çekebilmek Mümkün mü?

Kredi konutlarındaki meblağların yüksek olması nedeniyle taksit ve ihtiyaçların kredilerine bakarak daha yüksek çıkmaktadır. Fakat, devlet tarafından politikaların konut edindirebiliyor olması ve konut kredisinin teminatlı kredi olması nedeniyle bankalar da ek olarak teminat yapılarıyla kredi isteklerini değerlendirmektedir. Örnek olarak asgari ücretteki bir çalışan kişiden alacak olduğunu ev ipoteğinin yanında bir ya da iki kefil talep edip kredi değerlendirmelerini yapabilmeleri de mümkündür. Burada da kriter olarak çekilmek istenmekte olan kredi tutarları, beyan edilen kredi ve gelir talep edenlerin mevcut olan borçluluk yapılarıdır. Banka kredileri riskinin artabileceğini düşündükçe de teminatlarını kuvvetlendirmek isteyecek ayrıca da ek olarak teminat talep edeceklerdir.

Başvuruların Esnasında Kredi Notları Ne Derece Önemlidir?

Bankalarda başvurular için değerlendirilecek olan şey kredi puanlarıdır. Bankalarda daha öncesinden işlemde bulunmuş ise, bir şekilde bankaların kaynaklarından kullanma yapmış kişilerin kredi notları belirli derecede seviyelere de ulaşmıştır. Kredi notlarında borç ödemede disiplinlerinizi de göstermiş olduğunuz için başvurularınızdaki olumsuz ya da olumlu olan cevapları asıl olarak buna bağlamak da mümkün bir durumdur. Kredi tutarları maaşınıza bakıp hesaplanmaktadır. Fakat, kredi kullanmanız için size verilen onaylar kredi notlarınıza da bağlı bir işlemdir.

Asgari ücret ile çalışırken, yatırım veya birikim yapmadaki zorluklar mümkün mertebe bellidir. Bu sebeple de devlet de bankaları teşvik edip, düzenli bir gelire sahip olan kişilere kredi kullandırma yollarını açmaktadır. Fakat, bu durumda da düzenli bir gelirin yanında, krediyi ödeyebilecek bir yeterli güce sahip olabilmeniz de oldukça önemli bir olaydır. Kredi tutarları düşük diye üzülüyorken, istemiş olduğunuz miktar yükseldikçe aylık taksitlerinizde aynı miktarda artmış olacağı ve kredi risklerinin de büyüyebileceğini unutmamanız gerekmektedir.

Scroll to Top