Rotatif Kredi Nedir Özellikleri Nelerdir?

Rotatif Kredi Özellikleri Nelerdir?

Kısa vadelerde borçlanmaya ihtiyacı olan işletmelerin faydalanmak istediği kredilerden birisi de rotatif kredidir. Bankaların kısa vadeli olarak borçlanmak isteyen kişilere sunmuş olduğu, işletmelerin de acil olan nakit ihtiyaçlarını karşılamaları için sunulmuş olan bir imkandır. Küçük ölçekli işletmelere bankaların vereceği bu hizmet ile acil nakde ihtiyaç duyan kişilere verilerek bu ihtiyaçlar giderilmektedir.

“Rotatif Kredi Nedir Özellikleri Nelerdir?” sorunuzun cevabı olarak rotatif krediyi örnekle açıklamalıyız. İşletmelerin zaman zaman nakit paraya acil bir şekilde ihtiyacı olabilir. Örneğin mal almak isteyen fakat malı alacak parası olmayan bir işletmeyi ele alalım. Aynı zamanda da bu işletmenin 15 gün sonra alacağı bir nakdin olduğunu düşünelim. İşletme 15 gün boyunca mal almamak yerine, bankaların vermekte olduğu rotatif kredi imkanından faydalanır ve acil nakit ihtiyacını karşılar. Bu işlemlerden 15 gün sonra ise beklenen paranın gelmesi ile de bankaya olan borçlarını kapatmaktadır. Rotatif kredi ile işletme, üründen mahrum kalmamaktadır.

Rotatif Kredi Faydalı Mıdır?

Rotatif krediler her zaman kullanılacak olan kredi şeklinde algılanmamalıdır. Bunun nedeni de rotatif kredilerdeki faiz oranlarının KOBİ kredileri faiz oranlarına kıyasla 3 ya da 4 puan daha fazla olmasıdır. Bankaların, aynı zamanda rotatif kredilere işlediği günlük faiz vardır. Bu durumdan da anlaşılabileceği gibi kullanılan kredi tutarına hemen hemen en yüksek oranda faiz işlenmektedir. Plansız bir şekilde kullanılan rotatif krediler bir yandan da sizi zor duruma sokabilmektedir. Bankalardan kullanacak olduğunuz her rotatif kredide isteyebileceğiniz vade sonunda kesin olarak kredinizi kapatabilecek düzeyde gelire  sahip olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde borcunuzu kapatamazsanız, anaparaya eklenen faiz oranları ile sizi biraz zor duruma düşürebilir.

Eğer işletmenizde gerekli olabilecek nakit para ihtiyacınız için KOBİ kredisinden kullanabilirseniz, tercihiniz bu krediden yana olmalıdır. Rotatif kredilere oranla KOBİ kredileri, 3 ya da 4 puan olarak daha az faizlerde verilmektedir. Bu sebeple de faiz oranları sizi çok etkilemez. Rotatif kredileri kullanacağınız zamanlar acil nakit ihtiyaçlarınız olmalıdır. Bununla birlikte vadeyi gelir elde edeceğiniz bir zamanda tercih etmeniz gerekmektedir.

Ülke geneline bakıldığı zaman, işletmelerin kullanmış oldukları kredilerdeki %20 gibi bir oran rotatif kredilere aittir. Bankaların yaptığı açıklamalarda ise genel olarak çek ile nakit akışını yönetmekte olan işletmelerdeki kullanılan kredilerin rotatif krediler olduğunu belirtmişlerdir.

Rotatif Kredi Nasıl Kullanılmaktadır?

Şirketlerin kullanmış olduğu rotatif krediler, teslim gönderilmesi ya da şirketteki yetkili birisinin bankaya gitmesiyle mümkün olmaktadır. Rotatif kredinin kullanma talimatının belirtilip yazılarak bankaya gönderilmesi en hızlı yöntemdir. Bu şekilde, bankalar da işlemleri yapıp, kredinin şirketin mevcut olan hesaplarına aktarır. Rotatif krediler vadesi ve ödeme planları belli olan bir kredi değildir. Burada belli olan tek durum rotatif kredi faiz oranıdır. Fakat faiz oranları da güncellendikçe, belirtilen tarihten başlayarak rotatif kredilerdeki faiz oranları da aynı şekilde güncellenmektedir. Aynı zamanda faiz ödemelerinin de belirli dönemleri bulunmaktadır.

Rotatif Kredisi Ödeme Olanakları

Rotatif kredilerdeki maksimum vade 12 ay süre olarak kısıtlıdır. Bu süre kapsamında da yılda 4 kez faiz ödemesi yapılmaktadır. Bu dönemlerin zamanları da Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarıdır. Bu dönemlerde de en son ödenmekte olan faiz gününden başlayarak belli hesaplamalar yapılarak ödemeler de tamamlanmaktadır. Bunların dışında da dönem içinde istenildiği gibi kullanma ve kapatma yolunu da tercih edebilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken şey bankanın şirket için ayırmış olduğu limittir. Bu limitler de şirketlerdeki mali raporlara göre belirlenmektedir. Bu gibi uygulamalarda da işlemlerin oldukça hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.

 

Scroll to Top