Sağlık Sektörüne Özel İhtiyaç Kredileri

sağlık sektörüne ihtiyaç kredisi

Bilindiği gibi artık insanlar çeşitli ihtiyaçları için nakit sıkıntısı çektiklerinde başvurdukları ilk yer artık bankalar oluyor. Böylece uygun vade seçenekleri ve düşük taksit imkanlarıyla bu ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, almak için gereken şartlar nelerdir ve sağlık sektörüne özel ihtiyaç kredileri nelerdir, hangi bankalar vermektedir şeklinde merak ettiğiniz bazı sorular üzerinde duracağız. Öncelikle ihtiyaç kredisini açıklayarak başlayalım.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Gerçek kişilere nakit ihtiyaçlarını karşılamaları için  verilen bireysel kredi çeşididir. Yani ihtiyaç kredisi gerçek şahısların kullanmış olduğu bir bireysel kredidir. Yani ticari nitelikteki işletmeler gerçek kişi olmadığından dolayı kendi üzerlerine ihtiyaç kredisi kullanamazlar. Fakat ticari geliri gösterildikten sonra işletme sahipleri kendi adlarına ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir. Diğer bir yandan ise konut kredileri bireysel kredi çeşidi olsa da vergilerden muaf olunduğundan dolayı ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendirilmiyor. Kısa vadeli, aynı zamanda düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla kullandığımız bir kredi çeşididir. Son zamanlarda bankaların da teknolojik gelişmelere ayak uydurması ile birlikte şubeye gitmeden telefon ya da internet üzerinden ihtiyaç kredisi kullanılabilir. Hatta taksit yasaklarıyla birlikte cep telefonları için de bankalar ihtiyaç kredisi vermeye başlamıştır. Kısacası ihtiyaç kredisi almak günümüzde kişiler açısından kolay bir hale geldi.

İhtiyaç Kredisinin Şartları

Aylık ve yıllık geliriniz, bankalarla çalışma düzeninizi göstermekte olan kredi notunuz (daha önce bankalardan kredi çektiniz mi, çektiyseniz borca sadık kaldınız mı bu önemlidir), ihtiyaç kredisi çekmenizi etkileyen faktörlerdendir. Bunların yanı sıra bankaların ihtiyaç kredisi vermek için özel şartlar da aramaktadır. Bu özel şartlar bankalarda değişiklik gösterse genel olarak bankalarda aranan bu şartları ise sizin için derledik.

  • Yasal olarak kredi kullanabilmek için 18 yaşı doldurmuş olmak gereklidir. Fakat bankaların çoğu 20 yaş ve üzerindeki vatandaşlara kredi vermektedir.
  • Vergi levhası ya da SGK kaydınızın olması gereklidir. SGK kaydı en son iş yeri için en az 3 ay olmalıdır.
  • Bankalarla çalışmanızın düzgün olması gerekir. Kredinizi ödemediğinizden için yasal takibe alınırsınız ve bankalar ile çalışmanızı düzeltmediğiniz sürede kredi kullanmanız zor olmaktadır.
  • İpotekli olmadığı sürece ihtiyaç kredilerinde eşlerin rızası istenmez. Fakat kefil göstermeniz istenirse, yasal olarak kefil olan kişiden eş rızası istenmektedir
  • İhtiyaç kredisi ipotekli ya da ipoteksiz olması önemli sayılmadan bankalarda en fazla kırk sekiz ay vade ile kullanılabilmektedir.
  • İhtiyaç kredilerinde sadece krediyi çekecek şahsın maaşı kabul edilmektedir ve ev halkı geliri kabul edilmez. Fakat hanedeki kişiler kefil olarak gösterilebilir.
  • Bankalara gelirinizi resmi evrakla bildirmeniz gerekir. Resmi beyanda bulunmadığınız taktirde gelirinizi banka kabul etmeyecektir.
  • Bazı bankalarda istisnalarıyla beraber, resmi olarak beyanda bulunduğunuz aylık gelirinizin en fazla %50’sine kadar aylık kredi taksiti ödeyebilirsiniz.

Sağlık Sektörüne Özel Olarak Sunulan İhtiyaç Kredileri

Bankalar çoğu sektörde olduğu gibi sağlık sektörü çalışanlarını da düşünerek onlara hitap eden ihtiyaç kredileri sunmaktadır. Şimdi sağlık sektörü için ihtiyaç kredisi hizmeti veren bankaları ve verdikleri kredi türlerini tek tek ele alalım.

Halkbank – Tıp Bayramı Kredisi

Halkbank 14 Martta Tıp Bayramı’nı kutlayacak sağlık sektörü çalışanlarına özel kredi kampanyaları sunmaktadır. Tıp Bayramı Kredisi Kampanyası’ na göre tüm sağlık sektörü çalışanları 50.000 Lira’ya kadar krediyi 60 aya varan taksit seçenekleriyle kullanabilecekler. Kampanyanın kredi dosya masrafı 112 TL’dir. Tüm sağlık sektörü personellerinin acil kredi ihtiyaçları olduğunda hemen kredi kullanabilecekleri Halkbank Tıp Bayramı Kredisi’nin aylık faiz oranı da % 0,62 gibi küçük bir orandır. İsteyen düşük taksitli, isteyen ara ödemeli geri ödeme seçenekleriyle kredi kullanmayı tercih edebilir. Ayrıca dilerseniz kampanyada kredi taksitlerinizi de 2 ay erteleyebilme imkanınız bulunmaktadır. Görüldüğü gibi Halkbank Tıp Bayramı Kredisiyle sağlık çalışanlarına çok özel avantajlar sunuyor. İhtiyaç ve konut kredilerini içeren bu kampanyada düşük faiz oranı, uzun vade seçenekleri ve sigorta hediyesiyle kolaylıklar sunuyor. Kampanya içeriğine göre konut kredisi yüzde 0,99, ihtiyaç kredisi yüzde 1,12’den başlayan aylık faiz oranlarıyla veriliyor. Konut kredisinde 120, ihtiyaç kredisinde ise 60 aya varan vade seçenekleriyle kampanya kapsamında 5 Bin TL ve üzeri kredi kullananlar, Konut Asistans Hizmeti ayrıcalıklarından da ücretsiz faydalanabiliyor. Halkbank’ ın 14 Mart Tıp Bayramı münasebetiyle hazırlamış olduğu Tıp Bayramı Kredisi hakkında daha detaylı bilgi almak için 444 0 400’ü arayabilir ya da Halkbank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Şekerbank – Sağlık Çalışanları İhtiyaç Kredisi

Şekerbank da 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla kredi veren diğer bir banka olarak karşımıza çıkıyor. Düzenlenen kampanya kapsamında Şekerbank, kampanya süresince sağlık çalışanlarının 25.000 TL’ye kadar olan her türlü ihtiyaçlarını destekleyecek ve tüm vadelerde yüzde 1,75 oranında faiz uygulayacaktır. 60 ay vade fırsatıyla müşterilerine ödeme kolaylığı sağlayan Şekerbank’ın, kampanya süresince talep edildiği takdirde tüm vadelerde taksitlerde 1 ay erteleme seçeneği sunarken, müşteriler krediyi kefilsiz olarak da alabilmektedir. Bu kampanyadan, kamu, özel veya serbest olarak sağlık sektöründe çalışan doktor, diş hekimi, eczacı, fizyoterapist, veteriner hekim, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, idari kadro, memur ve işçiler yararlanabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için size en yakın Şekerbank şubesine gidebilir veya müşteri hizmetleri numarası olan 444 7 848’i arayabilirsiniz.

Ziraat Bankası – Sağlık Çalışanlarına Özel Kredi Paketi

14 Mart tarihinde kutlanacak olan Tıp Bayramı nedeniyle Ziraat Bankası sağlık sektörü çalışanlarına  indirimli faiz ve komisyon oranlı bireysel kredi ürünleri sağlamaktadır. Üstelik söz konusu krediler kefilsiz olarak da kullanılabilir. Bu kredi Ziraat Bankası şubelerine başvurarak öğrenilmelidir. Çünkü Çorum’da bir Ziraat Banka şubesi bu krediyi verirken başka bir şehirde kredi verilmemektedir. Bu yüzden ziraat bankasının böyle bir imkan sunup sunmadığını öğrenmek için size en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmenizi veya 444 00 00’ı aramanızı öneririz.

İş Bankası

İş Bankası da sağlık sektörü çalışanlarına yönelik gayet uygun kredi imkanı sunmaktadır. Tipik ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi 36 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır. Faiz oranları ise vade süresine göre % 1,23 ile % 1,26 arasında değişmektedir. Detaylı bilgi için 0850 724 0724’ü arayabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası, her dönem sağlık sektörü çalışanlarına yönelik kredi paketleri ile onlara yardımcı olmaya çalışmaktadır. 36 ay vade süresi tanıyan banka , % 1,25 – 1,28 arasında değişen faiz seçenekleri sunmaktadır. Detaylı bilgi için Yapı Kredi Müşteri hizmetleri numarası olan 444 0 444’ü arayabilirsiniz.

Vakıfbank – Tıp Bayramı Kredileri

Vakıfbank Tıp Bayramı için hazırladığı 2016 kredi kampanyaları ile sağlık personelinin yanında olduğunu göstermiştir. Sağlık sektörü çalışanlarının ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlanan bu kampanya ile cazip faiz oranları ve uygun ödeme seçenekleri sunulmaktadır. Kredi başvurusu 1000 TL ile 50.000 TL arasında olabilir. Üstelik başvuru da bir tuş kadar uzakta. Hemen başvuru yapmak için tek yapmanız gereken cep telefonunuzdan aralarında birer boşluk bırakarak KREDI, T.C. Kimlik No., Aylık Gelirinizi yazıp 5724’e sms göndermek.

50.000 TL Tıp Bayramı ihtiyaç kredileri ile 36 ay vadeli % 1,27 faiz oranı ile aylık taksit tutarı 1.814,86 TL kredi tahsis ücreti 250 TL’dir.

50.000 TL Tıp Bayramı ihtiyaç kredileri ile 36 ay vadeli % 1,33 faiz oranı ile aylık taksit tutarı 1.836,65 TL kredide ise tahsis ücreti yok.

Bu krediden Vakıfbank’tan maaş alan ve almayan kamu ve özel hastane,sağlık ocağı,dispanser,klinik  poliklinikler, muayenehaneler, tıbbı tedavi tahlil tanı merkezleri, ilaç üretim ve dağıtım merkezleri, eczaneler, sağlık kuruluşlarında ücretli olarak çalışan personeller, bir işyerine bağlı olmadan çalışan serbest meslek sahibi doktorlar, diş hekimleri ve veterinerler faydalanabilir. Ayrıntılı bilgi için size en yakın Vakıfbank şubesine gidebilir veya müşteri hizmetleri numarası olan 0850 222 07 24’ü arayabilirsiniz.

Son olarak şunu da belirtmeliyiz ki sağlık sektörü çalışanlarına özel olan bu krediler bankalarca 14 Martta Tıp Bayramı’na yaklaşan aylarda veya yılın bazı dönemlerinde hizmete sunulmaktadır. Her sene aynı kredi veriliyor şeklinde açıklama yapmamız yanıltıcı olacaktır. Eğer böyle bir krediden faydalanmak istiyorsanız bankalarla özel olarak iletişime geçmeli ve yılın hangi dönemlerinde bu kredileri çıkardıklarını önceden öğrenmelisiniz. Bu sayede yaptığınız planlar için gereken nakit ihtiyacını bulurken doğru adımlarla ilerlemiş olursunuz.

Scroll to Top