Kolay Kredi Veren Bankaların Aslında Bilinmeyen Diğer Yüzü

Nakit sıkıntısı yaşandığı zamanlarda bankaların kişilere sunduğu krediler kurtarıcı rolü üstlenmektedir. Günümüzde bankalar her ihtiyaca uygun kredi hizmeti vermektedir. Bundan faydalanmak isteyen kişiler kolaylıkla kredi çekme fırsatı yakalayabiliyor. Kişileri banka kredisi çekmeye yönelten sebebin ise bankaların sunmuş olduğu kolaylıklar olduğunu görüyoruz. Genel olarak kredi çekmek zor bir işlem olarak bilinmektedir. Çünkü bankalar kimseye belirli bir garantisi olmadan kredi vermemektedir. Hal böyle olunca doğal olarak kredi çekmekte zor bir durum olarak algılanmaktadır. Bazı bankalar bu durumun üstesinden gelmek için kolay kredi imkanı sağlamaktadır.

Bu bankalar kolaylıkla kredi hizmeti veriyor ama bankanın bu hizmetten kazancı ne oluyor? Hiçbir banka geri alamayacağı miktar krediyi kişilere vermez. Banka kesinlikle bir güvence almak ister. Bu bazen maaş bazen de bir taşınmaz olabilmektedir. Bu tarz teminat sağlamazsanız ihtiyacınız olan krediyi alamazsınız. Durum böyleyken bankalar farklı yöntemler deneyerek kolay kredi verme ismi altında birçok zorunluluğu kişilere sunuyor. Bankaların kredi verme sürecinde dikkate aldıkları en önemli faktör kredi notudur. Kredi notunuz düşük olmasına rağmen bir banka size kredi vermeyi kabul ediyorsa bu durum problem yaşayabileceğinizi ifade eder. Çünkü söylediğimiz gibi kredi notu bankalar için çok önemlidir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi alma ihtimalleri oldukça düşüktür. Kolay Kredi Veren Bankaların Aslında Bilinmeyen Diğer Yüzünde farklı uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamaların bazılarından sizler için bahsedeceğiz.

Kolay Kredi Veren Bankaların Bilinmeyen Yüzleri

1. Kredi Dosya Masrafı

Bankalar kolay ve ucuz kredi verdiklerini iddia ederken, kredinin verilme aşamasında bir takım masrafları karşınıza çıkarırlar. Bankada kredi alma aşamasındayken bu gibi durumlara oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Kredi dosya masrafı önemli rakamları bulabilmektedir. Mevcut durumda zaten ihtiyacınız olduğu için kredi çekerken daha fazla para ödemek zorunda kalırsınız. Kredinin alınmasında son aşamaya gelinine dek kredinin dosya masrafından haberdar olmazsınız. Dosya masrafını öğrendiğiniz anda ise bu aşamaya kadar gelmişken bunun için vazgeçmemeniz gerektiğini düşünmeyin. Bankaların size belirtmeden daha fazla masraf almasına kesinlikle izin vermeyin!

2. Hayat Sigortası

Kolay kredi veren bankalar kredi işlemleri sırasında size zorunlu hayat sigortası yapmak isterler. Hayat sigortası da belirli bir miktar fazla para ödemeniz demektedir. Bu konuda da dikkatli olmanızı kesinlikle öneriyoruz. Hayat sigortası zorunluluk gerektiren bir işlem değildir. Tamamen sizin isteğinize bağlı olarak krediniz hayat sigortası kapsamında değerlendirilir. Hayat sigortası zorunlu olarak gösterildiği için siz yüksek sigorta primi olarak geri dönmüş olacaktır. Bankalardan kredi alırken hayat sigortasına dikkat edin!

3. Şubeye Gitmeden İnternet Üzerinden Kolay Kredi

İhtiyacınız olan krediyi banka şubesine gitmeden internet üzerinden kolaylıkla alabilirsiniz. Bu hizmet neredeyse tüm bankalar tarafından verilmektedir. Fakat bu durumda dikkat etmeniz gereken bazı değişkenler bulunmaktadır. İnternet üzerinden kredi işlemlerini gerçekleştirirken oldukça dikkatli olmalısınız. Önceki maddelerde bahsettiğimiz kredi dosya masrafı ve zorunlu hayat sigortası aşamalarını haberiniz olmadan kabul edip, ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple internet üzerinden yapılan kredi işlemlerinde dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde istemeden de olsa istediğiniz kredi miktarından daha fazla ücret ödeyebilirsiniz.

Bankalar kolay kredi verdiklerini duyururken adeta hiçbir kazanç sağlamıyor gibi lanse ederler. Ama bankaların kazanç sağlamadan kredi vermesi gibi bir ihtimal tabi ki de bulunmamaktadır. Kolay kredi verdiklerini söyleyerek aslında büyük kazanç sağlarlar. Kar oranları neredeyse yüzde yüzü bulur. Bu sebeple kolay kredi alacağım derken bankaların tuzağına düşerek yüksek miktarda borcun altına girmeyin. Kredi almadan önce detaylı bir inceleme yapın. Tüm bankaların kredi şartlarını öğrenin. Hangi bankanın sizin için daha iyi hizmet vereceğini detaylı bir inceleme yapmadan öğrenemezsiniz. İlk olarak ihtiyacınız olan miktarı belirleyin ve bu miktara göre size en iyi hizmeti verecek bankayı arayın. Çünkü bankaların miktarlara göre faiz oranları da değişmektedir. Karşınıza çıkan ilk bankanın şartlarını kabul edecek olursanız, çektiğiniz kredi sizin için bir eziyet haline gelebilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için belirttiğimiz gibi detaylı bir araştırma yapmak en önemli husustur. Bankalar kolay kredi vereceklerini vaat ederek kişilerin bankalarından hizmet almasını sağlar. Bunun sebebi ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından uygulanan bazı yaptırımlardır. Bankalar eskiden istedikleri gibi herkese kredi verebiliyorlardı. BDDK’nın getirmiş olduğu engellemeler ile herkese kredi vermenin önü kapatıldı. BDDK’nın engellemesine karşı bankalar tabi ki de farklı yöntemler bularak kredi vermeye devam ediyor. İşte bu yöntemlerden bir tanesi de bahsetmiş olduğumuz kolay kredi ve bunun bilinmeyen tarafında nelerin olduğudur. Tüm engellemelere rağmen bankalar bu tarz uygulamalar yapıyor olabilirler fakat bu tuzağa düşmemek ve buna karşın önlemler almak tamamen kredi çekmek isteyen kişilerin sorumluluğudur. Çünkü tüm bu faktörlere rağmen kredi çekecek olan kişiler fazladan ödenecek olan miktarları kendileri ödeyeceklerdir.

İlk olarak az önce bahsettiğimiz gibi kredi çekeceğiniz bankayı belirlemelisiniz. Bankayı belirlerken dikkat etmeniz gerekenler arasında faiz oranları yer alır. Her bankanın kendisi için belirlediği farklı bir faiz oranı bulunmaktadır. Siz de banka incelemesi yaparken buna dikkat etmelisiniz. En düşük faizli krediyi almak sizin için iyi olacaktır. Ardından kredinin sözleşmesinin tümünü okumalısınız. Sözleşmeye imza attığınız anda tüm sözleşmeyi kabul etmiş sayılırsınız. Gözünüzden kaçabilecek bir madde ile istemeyeceğiniz bir ödeme ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple sözleşmeyi detaylı okumanın önemi büyük. Bankaların sizden faydalanmasına izin vermemelisiniz. Yazının tamamında anlatılan faktörlere dikkat ederek bankaların kurduğu tuzaklardan kurtulabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz