Ticari Araçlar İçin Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bugün artık bankacılık sektöründe birçok banka, müşteri sayısını artırabilmek adına, bireysel veya ticari banka ve kredi kartları üretip kampanya düzenlemekten çok daha fazlasını yapmak zorunda. İnsanların günlük ve uzun vadede artık çok fazla tüketim yapabileceği kanal mevcut. Bu nedenle bankalar, anında çekilebilen ihtiyaç kredilerini, veya ev alabilmek için çekilen kredileri üretti. Bunların yanında, bankaların en çok verdiği kredi türlerinden birisi de taşıt kredileri ya da ticari taşıt kredileridir. Taşıt ve ticari taşıt kredileri için bankalar müşterilerine çeşitli şartlar koşar ve farklı seçenekler sunabilir.

Taşıt kredisi, genel olarak bireysel amaçlara hizmet etmesi adına çekilebilen bir kredidir ve buna göre bankalar kredi verirler, bu bazı bankaların kredi şartlarında özellikle belirtilebilir bile. Ancak ticari taşıt kredileri, taşıt kredileri altında ticari kredi gibi de incelenebilir. Bazı bankaların taşıt kredilerinde, bazı ticari araçları da taşıt kredisi sınıfına ekleyip bunu özellikle belirtmeleri bu sebepledir. Ticari taşıt kredisi, kullanılacağı işletmenin büyümesini ve işi genişletmesini hızlandıracak veya yapılacak yatırımlar ile alınacak ihalelerde kullanılmak üzere satın alınacak araçlar için kullanılan bir kredidir. Küçük çaplı KOBİ’ler veya büyük çaplı şirket veya holdingler dahil birçok kişi veya tüzel kişi, gelir veya vergi beyannamesi ile alacağı araç türüne göre değişen miktarlarda ticari taşıt kredisi çekebilirler. Ticari taşıt kredisi çekecek firmanın yöneticilerinin, krediyi ne tür bir işlemi halledebilmek adına çektiklerini, nasıl bir araca ihtiyaçları olduğunu ve ne kadar harcama sınırları olabileceğini önceden düşünmelerinin, krediyi geri ödemede büyük yararı olacaktır. Sıra geldi, “Ticari Araçlar İçin Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?” sorusunu cevaplamaya.

Peki Ticari Taşıt Kredileri Nasıl Alınır?

Ticari taşıt kredilerine herhangi bir banka üzerinden başvurma sürecinde, dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, ticari aracın kullanılacağı ve başvuruyu yapacak olan firma veya şirketin bankalarla olan geçmişinde bir sorun çıkmamasıdır. Böyle bir sorunun olması durumunda, ticari taşıt kredisi alma başvurusunun kabul edilmemesi olasılığı büyüktür. Firmanın veya şirketin, ticari taşıt kredisi alma başvurusu yaparken, ticari işlemlerine devam ediyor olması, hangi sektörde hangi iş yapılıyorsa, şirketin o alanlarda faaliyetlerini sürdürüyor olması da ticari taşıt kredisi başvurusunun kabulü açısından önem arz etmektedir.

Ticari taşıt kredisi alma için başvuru yapılırken, öncelikle firma ihtiyaçlarına ve firmanın nakit akışı ile finansman gücüne dayalı bir plan oluşturulmalı, bu plana dahil olan bir sınıra kadar kredi başvuruları yapılmalıdır. Ödemesi yapılırken zorlanılan krediler veya ödeme taksitleri geciken ticari taşıt kredileri, firmaların daha sonra bankalarla yapacağı birçok işlemde sorun teşkil edebilir. Kişilerin ve tüzel kişilerin, ”ticari taşıt kredisi nasıl alınır?” sorusuna yanıt ararken, daha sonra yapılması gereken, başvurulacak bankanın ticari taşıt kredi başvuruları için hangi evrakları ve hangi şartları müşteriden istediğini araştırmaktır. Başvuru sürecinde, bankanın kredi için istediği bütün belgelerin eksiksiz bir şekilde hazır bulunması ve bankaların istediği şartların karşılanıyor olması, banka firma ilişkisi açısından başvuru sürecinde büyük önem taşımaktadır.

Ticari Taşıt Kredi Başvurularında Bankaların İstediği Şartlar ve Belgeler

Bugün Garanti Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi birçok banka, ticari taşıt kredisi alma konusunda müşterilerine yardım etmektedir ve bu kredileri verirken müşterilerinden bazı belgeler ve çeşitli ticari taşıt kredisi şartlarının yerine getirilmesini isterler. Ticari taşıt kredileri, çoğunlukla Türk Lirası cinsinden bankalar tarafından verilir ve bazı bankalar ticari taşıt kredisi ile alınacak olan araç veya araçları, krediye teminat olarak göstermenizi sizden isteyebilir. Ticari taşıt kredilerinde, kredi faizleri genelde vade süresi boyunca sabit tutulur ve kredi masrafları da anlaşmasını yaptığınız ticari araç kredisi ile aynı faiz oranları ve vadeler ile taksitlendirilebilir. Bazı bankalar, ticari taşıt kredisi ile alınacak olan ticari araca yaş sınırı da koyabilirler. Bu yaş sınırı genelde 8 yaşında veya 10 yaşında olan araçlara kadar uygulanır.

Çeşitli bankalar, düşük faizli taşıt kredisi önerileri sunar ve 48 aya kadar vade sınırı getirirler, en düşük vade oranı ise 3 aydır. Taksit tutarları ve aylık ödenecek olan kredi geri ödeme tutarı, bankaların hesaplama araçları ile hesaplanabilmektedir.

Bankalar, belgelenebilir gelir kaynakları, vergi levhaları veya vergi beyannamesi, Ticaret Sicil Gazetesi, meslek odası kayıt belgeleri, bilanço, şirket sahibi veya sahiplerine ait nüfus cüzdanı fotokopileri, satın alınacak araçlara ait proformo fatura isterler. İş makineleri için ise, ticari taşıt kredileri kullandırılmaz, ticari taşıt kredileri otomobil, mininüs, tır, kamyon gibi araçları kapsar, iş makinaları için bankalar işletme kredileri düzenlemişlerdir.

Birçok banka, şu an ticari taşıt kredileri vermektedir. Bu kredilerin genel özelliklerini ve şartlarını yazımızın devamında inceleyeceğiz.

VakıfBank Ticari Taşıt Kredisi Genel Özellikleri ve Şartları

VakıfBank, ticari araç alma, ticari taşıt kredisi alma veya ticari araç yenileme konusunda, firmalara ticari taşıt kredisi desteği sağlayan bankalardan biridir, bunun için banka tarafından belirlenen çeşitli ticari taşıt kredisi şartları mevcuttur.

Vakıfbank Ticari taşıt kredisinde, alınacak ticari taşıtın yaş sınırı 8 olarak düşünülmüştür, bunun dışında 0 kilometre ticari araçlar için ticari taşıt kredisi de verilmektedir, bu araçlar tır, kamyon, otobüs, panelvan, otomobil gibi araçlardır. Vakıfbank ticari taşıt kredisinde birden fazla araç alımı düşünen firmalar için uygun faizli filo kredileri verilmektedir ve Vakıfbank müşterilerine özel, anlaşmalı markalarla yapılmış olan özel vade ve faizlere sahip kampanyalar bulunmaktadır.

Garanti Bankası Ticari Taşıt Kredisi Genel Özellikleri ve Şartları

Garanti Bankası, bireysel taşıt kredilerinde 48 ay olan vade farkını ticari taşıt kredilerinde 60 aya kadar çıkarmıştır. Banka tarafından, kişilere özel en uygun faiz oranı ve ödeme planı banka tarafından önerilir ve bankanın başvuru sürecini kısa sürede yanıtlayacağı banka tarafından belirtilmiştir.

Garanti Bankası da, Vakıfbank gibi teminat olarak kredi ile alınacak aracın rehnini müşteriden talep eder. Ticari taşıt kredilerinde, alınacak olan ticari aracın KDV ve ÖTV vergileri dahil değerinin %80’i kadar kredi verilebilmektedir. Ticari taşıt kredisi ile alınacak olan 2.el araçlarda yaş sınırı 10 olarak belirlenmiştir.

Garanti Bankası Ticari taşıt kredisi başvurusunda gerekli olan evraklar, şirket imza sirküleri, bilanço, gelir tablosu, işletme defteri fotokopisi, vergi levhası veya vergi beyannamesi gibi şirket finansmanını gösteren belge, şirket ortaklarının nüfus cüzdan fotokopileri, ticari taşıt kredisi ile satın alınacak aracın proformo faturası, şirkete ait kuruluş bilgilerini ve son güncel bilgileri içeren Ticari Sicil gazetesidir.

Ziraat Bankası Ticari Taşıt Kredisi

Ziraat Bankası, verilecek ticari taşıt kredisi için ticari araçlarda kullanılması için, araç ruhsatında özellikle belirtilmesi ile birlikte, yalnızca pick-up araçları, kamyonet ve minibüs alımlarını finanse ediyor, araç sahiplerinin sigorta ve Kasko yapmasını şart koşuyor. Diğer bankaların aksine, Ziraat Bankası 2. el araçlardaki yaş sınırını 5 olarak belirlemiş durumda.

DenizBank Ticari Taşıt Kredisi

DenizBank Ticari Taşıt kredisinde, diğer bankaların aksine dövize endeksli kredi kullanma hakkı sunuyor. DenizBank’ın ticari taşıt kredilerinde koyduğu vade sınırı 60 aydır, ticari taşıt kredisi ile alınacak araçlarda, 0 kilometre araçlar için proformo fatura bedelinin %75’i, ikinci el araçlar için de kasko bedelinin %75’i kadar kredi verilmektedir. 2. el ticari taşıt kredilerinde, 3 yaşa kadar taşıt kredisi desteği verilir ve ticari kredi teminatı olarak satın alınacak olan araç rehin olarak alınır. DenizBank’ın ticari taşıt kredisi kapsamında, servis ve taşımacılık sektörü, minibüs, dolmuş, otobüs ve taksiler için ayrı ayrı kredi destekleri mevcuttur.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz