Askerlikten Sonra Kredi Kullanılır mı?

Askerlikten Sonra Kredi Kullanabilir miyim?

Sayfa İçeriği

Askerlikten Sonra Kredi Kullanma

Askerlik zamanında neden borçlanıp kredi çekilmektedir gibi sorular son yıllarda da oldukça konuşulmakta olan ve birçok uzmana soru sorulan konulardandır. Bütün bunlarda da daha erken bir zamanda emekli olabilmek adına yapan bireylerde, askerde geçirmiş oldukları süreleri boş bir şekilde geçirmek taraftarı değillerdir. Askere giderken kredi çekebilmeniz için en önemli koşullardan biri de, ilk sigortalı olduğunuz tarihin askere gidiş tarihinden önceki bir zamana tekabül etmesi gerekliliğidir.

“Askerlikten sonra kredi kullanılır mı?” gibi sorular sıkça sorulan soruların başında gelmektedir. Bu konuda biraz daha fazla bir şeyler söyleyecek olursak, örnek olarak, ilk olan sigortanızın yapılmış olduğu yaşınızın 23 olduğunu ve 24 yaşında askere gittiğinizi varsayalım. Bu durumda askere giderken kredi çekip, bu sürede de kalan borçlarınızı ödeyip erken bir zamanda emekli olabilme imkanlarına sahip olabilirsiniz. Eğer bu durumun da tam terine yani hiçbir şekilde sigortanız öncesinden de yapılmamışsa ve de siz askere gidiyorken borçlu olmak istiyorsanız maalesef ki bu durum mümkün değildir.

Hangi Bankalardan Kredi Çekebilme Olanağı Vardır?

Askerlik borçlanması adının altında hiçbir banka tarafından kredi çekemeyeceğinizi belirtmek isteriz. Bu tür bir kredi çekebilmek için bankalara gidip ihtiyaç kredisi adı altında kredi çekmeniz gerekmektedir. Bu bağlamda bankaların en çok dikkat edeceği hususlar kredi notlarınız, sistemdeki borcunuz ve de aylık geliriniz olmaktadır. Örneğin, aylık gelirinizin 2.000 TL olduğunu ve herhangi taşınmaz varlığınızın olmadığını düşünelim. Bununla beraber ipotek de vermediğinizi ve ortalama 12.000 TL bankalara borcunuzun bulunduğunu varsayalım. Bu durumda yaklaşık 15.000 TL kredi çekmek istersiniz. Bankalardan talep edebileceğiniz ihtiyaç kredisi altındaki bu parayı banka görevlisine askerlik borcu olarak çekeceğinizi belirtmelisiniz. Böylece görevli de durumu banka memuru olan kişiye belirtecektir. Bu durumda bankalar da size parayı minimum olarak geri ödemeli bir şekilde vade ile verebilecektir.

Faiz Oranları Nasıl Olmaktadır?

Erken emekli olabilmek için yapabileceğiniz askerlik borçlanmasında kredi çekimleri banka tarafından ihtiyaç kredisi kampanyası altında gerçekleşmektedir. Konuyla alakalı olarak faiz oranlarını öğrenebilmek için, askerlik borçlanmasında kredi verecek olan bankalardaki görevli olan çalışanlardan ricada bulunmanız durumunda, aktif olarak bulunmakta olan ihtiyaç kredi kampanyalarından sizlere bahsetmeleri mümkündür. Bu kampanyalarında üzerinden sizlere ödemesi ve de çekimleri en kolay olan faiz oranlarını kabul edip kredinizi kolay bir şekilde çekebilirsiniz.

Askerlik Borçlanmasında Kredi Verecek Bankalar

“Askerlikten sonra kredi kullanılır mı?” sorusuyla beraber en çok sorulardan bir diğeri de askerlik borçlanmasında kredi verebilecek olan bankalar olmaktadır. Sizler için 2017 yılında askerlik borçlanmasında kredisini alabileceğiniz bankalar ile bu krediler için şartlar belirlenmiştir. Askere gidiş tarihiniz eğer ilk olarak sigortalı olduğunuz tarihten sonra bir tarihte ise askerlik borçlanmasında bulunabilirsiniz.

Örnek olarak bakacak olursak; 19 yaşınızda ilk olarak sigorta girişinizi yaptıysanız ve de 20 yaşında da askere gittiyseniz bu askerlik borçlanmasının sayesinde askerde bulunmuş olduğunuz sürenin borçlarını ödeyip, 15 ay ise 15, 24 ay ise de 24 ayda emekli olabilme imkanlarına da sahip oluyorsunuz. Ancak şu durumu da belirtmekte fayda vardır ki askere gitmeden önce sigortanızda hiçbir giriş bulunmadığı takdirde yararlanabilmeniz mümkün değildir. Bu durumda askere gitmeden önce sigortalı olup olmadığınızı teyit etmeniz gerekir.

Belgeleyebildiğiniz aylık 1.500 TL değerinde maaşa sahipseniz, taşınmazını yok ve ipotek vermiyorsanız, bankalara yaklaşık 8.000 TL civarında borcunuz varsa ve 10.000 TL civarında kredi çekmek istiyorsanız, ihtiyaç kredisi başvurusu sırasında banka çalışanına bu krediyi askerlik borçlanması için kullandığınızı belirtmeniz halinde banka personeli de bu durumu genel merkeze, ihtiyaç kredisi emekli olduğunuz dönemde askerlik borçlanması olarak ödemek için kullanacağınızı bildirdiği takdirde, hemen hemen tüm bankalardan olumlu bir dönüş olarak en az 18 ay vade ile 10.000 TL ihtiyaç kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Talep etmiş olduğunuz vadeyi kısa vadeye ayarlayıp kredinizi hemen ödemek isteme gibi bir düşünceniz varsa, bankanız da bu taksiti ödemeyi yapamayacağınızı düşünüp kredi işleminizi reddedebilir. Banka çalışanı bu sebeple, bilgi almak için kredi vadenizi de minimum olarak 18 ay süre olarak değerlendirir. Askerlik borçlanması işlemi için kredi taleplerinizde bankalar kredilerinizi ihtiyaç kredi kampanya durumlarına göre değerlendirmeye alıp faiz oranlarını için kredi çekmek istemeniz halinde aktif olarak kredi kampanyaları konusunda size bilgi verecektir.

Ocak ayından itibaren genel olarak bütün bankalar ihtiyaç kredisinin kampanyasında yılbaşı kampanyasında bulunurken Mart ayında ise hiçbir kampanyayı bulundurmayıp, yüksek faizli olarak kredi kullanabilme durumunda kalabilirsiniz. 14 Şubat tarihinde bankalarda Sevgililer Günü ile ilgili olarak kredi kampanyaları düzenleyip, düşün faizli olarak ihtiyaç kredisi kullanıp askerlik borçlarınızı da ödeyebilme imkanlarına sahipsiniz.

Scroll to Top