Askerlik Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

Askerlikten Sonra Kredi Kullanabilir miyim?

Vatani bir görev olan askerlik, askerlik borçlanması kapsamında çeşitli hakların devamlılığı sağlanır. Askerlik borçlanması için kredi veren bankalar da bu konuda çalışanlara yardımcı olur. Yazımızın devamında bu bankalar hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik yapıldığı dönemler, fiilen herhangi bir işte çalışılamamaktadır. Bu nedenle, sigorta primi ödemesi bu nedenle devam edememekte ve emeklilik süresi gecikmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek, sosyal güvenlik haklarının korunabilmesi ve prim ödemelerinin devam edebilmesi için; askerlik süresi boyunca geçen sürenin borçlandırılması gündeme gelmiştir. Bu sebeple; 17.04.2008 tarih 5754 sayılı Kanunla değişik 5510 sayılı Kanun ile “sosyal güvenlik reform sonrası askerlik borçlanması” ile bu sağlanmıştır.

Askerlik Borçlanması Ne Kadardır?

Kanun maddesine göre günlük askerlik borçlanması alt sınırı asgari ücretin %32’sidir. Üst sınırı ise prime esas kazancın (asgari ücretin) 6,5 katının %32’sidir.

2017 yılı için brüt asgari ücretin 1.777,50 TL olması ile günlük askerlik borçlanması alt sınırı 18,96 TL olarak belirlenmiştir. Borçlanılacak gün sayısı X 18,96 TL kısayolu ile askerliğiniz boyunca ne kadar miktar ödemeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Askerlik Borçlanmasının Avantajları Nelerdir?

  •  Askerlik borçlanması emeklilik tarihini öne çekmez sadece prim ödeme gün sayısını artırır.
  • Askerlik süresinin tamamını borçlanabildiğiniz gibi, bir kısmını da borçlanabilirsiniz.
  • Askerlik boyunca sigortalılık hali kesintiye uğramaz.
  • Sigortalılık tarihini öne çeker.

Askerlik Borçlanması Kimleri Kapsıyor?

Askerliğini er ve erbaş olarak yapan vatandaşlar, askerlik süresinin tamamını veya bir kısmını; yedek subay olarak yapanlar ise, yedek subay okulunu (acemi birliğini) borçlanmak için başvurabilir. Bunun haricindeki süreler, borçlanma kapsamına girmemektedir.

Diğer taraftan sigorta girişiniz, askere gittiğiniz tarihten önce ise askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Vatandaşın ikamet ettiği ildeki “Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri”ne başvurarak, “Borçlanma Talep Dilekçesi”ni doldurarak askerlik sürelerini ve niteliğini beyan etmeleri gerekmektedir. Sonrasında da, belirlenen miktarı 1 ay içerisinde ilgili yere ödemeleri gerekmektedir. Zira, askerlik borçlanmasında taksit olmuyor.

Askerlik Borçlanması İçin Kredi Alınabilir Mi?

Askerlik borçlanması için taksit olmadığından bahsetmiştik. Bu durumda, askerlik borçlanması için kredi veren bankalar önem kazanmaktadır.

Bankaların askerlik borçlanması adı altında özel kampanyalarını bulunmamakta, ihtiyaç kredisi kapsamında kredi çekmek mümkün olmaktadır.

Şimdi 2017 için güncel ihtiyaç kredilerine ve faiz oranlarına bakalım:

QNB Finansbank’tan Askerlik Borçlanması İçin İhtiyaç Kredisi

Bu linkten QNB’den ihtiyaç kredinizin miktarına ve vadesine göre ayda ne kadar borçlanacağınıza önceden hesaplayabilirsiniz. İhtiyaç kredisi için faiz oranı sabit olmak üzere %1,2 olarak belirlenmiştir. Vade ise en fazla 48 ay olarak belirlenmiştir.

 

Garanti Bankası Askerlik Borçlanması İçin Bireysel İhtiyaç Kredisi Çekme

Garanti Bankası ise cepten başvuru imkanı ile kredi işlemini hızladırıyor. Garanti, çekeceğiniz kredi miktarına göre faiz oranını değiştiriyor. Garanti Bankası, 25.000 TL için %1,39; 50.000 TL için %1,29; 75.000 TL için %1,24 faiz oranı ile müşterilerine kredi imkanı sunuyor. Vadeler ise her kredi miktarı için sabit olmak üzere 48 aydır.

Halkbank Askerlik Borçlanması İçin İhtiyaç Kredisi Çekme

Halkbank, müşterilerine 48 ay vade ile çekecekleri tutara göre %1,20 ya da %1,30 faiz oranları ile, 48 ay vade ile ihtiyaç kredisi çekme imkanı sunmaktadır.

 

Dipnot olarak da, sitede kredi çeşidine göre ve miktarına göre aylık ne kadar taksit ödeyeceğinizi öğrenmeniz mümkün.

Odeabank Askerlik Borçlanması İçin İhtiyaç Kredisi

Odeabank bu günlerde yeni bir kampanya başlatmış kampanya kapsamında, %1,29-%1,79 faiz oranları ve 48 vade ile ihtiyaç kredisi çekebilmeniz mümkün.

 

Scroll to Top