En Kolay Kredi Çekme Yöntemleri Nelerdir?

Kredi Çekme Yöntemleri

En kolay kredi çekme yöntemleri nelerdir? Bu soru birçok kişinin merakını çeken bir konu. Çünkü günümüz dünyası eskisine nazaran bir çok imkana kolay erişim ortamı sunan bir zemine sahip, öyle ki artık kira öder gibi ev sahibi taksit ile de araba sahibi olunabiliyor. Oysa ki eskiden paranız varsa bunlara sahip olabiliyordunuz, şimdiyse parça parça küçük ödemeler ile bunlara sahip olmak çok kolay. Kredi ise bu istek ve ihtiyaçları karşılama konusunda parası az olana veya olmayana yönelik akla gelen ilk çözüm yöntemi. Faizler, ödemeler, taksitlendirme seçenekleri, kefil veya güvence teminatı, kara liste vb. bunun gibi bir çok başlık, kredi kullanacağınız bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Peki kredi nasıl çekilir? Bu önemli bir soru. Sonuçta kredi çekerken bir çok riskli durumla da karşılaşabilirsiniz, güvenilirlik ve uygun ödeme planı kredi kullanmak isteyenlerin öncelikli amacı olmalı. Peki kolay kredi nasıl çekilir? En kolay kredi çekme yöntemleri nelerdir?

maaşa göre kredi çekmek 1 e1486474656929

Bankalardan Kredi Çekme Yöntemleri

Bankalar ilk akla gelen kredi kullanım merkezleridir. Bir çok ihtiyaç sahibi kredi kullanmak için öncelikle bankaların yolunu tutar. Fiili olarak bir çok şubeden yapılabilen bu başvurular günümüz teknolojisinin de gelişim göstermesi ile mobil telefon ve bilgisayar üzerinden de yapılabilmektedir. Bayramlarda olsun, tatillerde olsun, eğitim için, iş kurma için, ev alma için, ihtiyaç amaçlı olsun vb. bu ve bunun gibi çoğu başlık altında tüm bankalar müşterilerine düşük faiz ve uygun ödeme koşulları ile kredi sağlayabilmektedir. Tek yapmanız gereken size en uygun olan kredi ve ödeme planı ile ödeme de güçlük çekmeyeceğiniz bir bankanın yolunu tutmak. Ya da biraz önce de bahsettiğimiz üzre evinizden bir bilgisayar aracılığı veya cep telefonunuz ile kredi başvurusunda bulunmak. Fakat yine belirtmekte fayda var; her banka olmasa da çoğu banka kredi kullandırımını SMS, cep telefonu, bilgisayar üzerinden sağlasa da onaylandıktan sonra sözleşme imzalanması için sizi herhangi bir şubesine yönlendirebilmektedir.

Kredi Çekerken Neler Dikkate Alınır?

Kredi çekerken bankalarca dikkat edilen en önemli ve tek tespit kaynağı kredi notudur. Kredi notu her müşteri için farklı olan çeşitli ödemeler planı, borç hareketleri, nakit akışı, sicil durumu ve gelir kaynağı gibi bir çok durumun tespiti üzerinden çıkarılan bir nevi kişiye özel karnedir. Ne kadar yüksek not o kadar fazla kredi veya onaylanması muhtemel kredi anlamı taşımaktadır. Her banka kredi kullandırmak için bir çok kampanya ve plan oluştursa da müşterilerine yönelik, yine de bu notun varlığı tek ve en önemli kıstastır. Eğer bankanın önemli ve varlıklı müşterilerinden biri değilseniz ya da maaş müşterisi, emekli, kamu çalışanı ve otomatik ödeme talimatı vermemiş bir müşteriyseniz siz siz olun kredi notunuzu düşürmemeye bakın. Ayrıca şunu belirtmekte de fayda var; Eğer daha önce kullanmış olduğunuz veya onaylanmış bir krediniz var ise, bu durum banka açısından size yönelik olumlu bir izlenim bırakacaktır (ilk kez kredi kullanacak bireyleri hesaba katmaz isek).iStock 000010012145Medium

Kredinizin “Olumlu” Değerlendirilmesine Etki Sağlayan Durumlar Nelerdir?

 1. Mevcut gelirin en az %10’u kadar tasarruf yapabilmek
 2. Taşınmaz bir mülke sahip olmak
 3. Taksitlerini zamanında ödemiş olduğunuz birden fazla kredi ürünü geçmişine sahip olmak
 4. Düzenli ve mümkünse yüksek bir gelire sahip olmak
 5. Herhangi bir araca sahibi olunması
 6. Uzun vadeli olarak kullanılmış bir kredi geçmişine sahip olmak
 7. Gereksiz ve sebepsiz yere kredi başvurularında bulunmamak
 8. Segmenti yüksek bir banka müşterisi olmak
 9. Sosyal bir güvenceye sahip olmak
 10. Borçlanmalarını zamanında ve tam ödemek

Kredinizin “Olumsuz” Değerlendirilmesine Etki Sağlayan Durumlar Nelerdir?

 1. Düzenli bir gelire sahip olmamak
 2. Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
 3. 18 yaşından küçük biri olmak
 4. Gelirden fazla gidere sahip olmak
 5. Kredi ve kredi kartı ödemelerinde gecikmeli ve eksik ödeme yapmak
 6. Kredi ve kredi kartı borç taksitlerinin gelirin %40’ından fazla olması
 7. Protesto edilmiş bir çek veya senet sahibi olmak
 8. Ödemelerini yapmak için herhangi birine kefil olmak
 9. Daha önce ve şu anda kredi ve kredi kartı kullanmamış olmak
 10. Sürekli reddedilmesine rağmen kredi başvurusunda bulunmak

Eğer siz de yukarıda belirtilen durumlara dikkat eder ve dalgalı olmayan bir finans tablosu sergileyebilirseniz bir çok banka size kredi kullandırımı konusunda olumlu dönüş yapacaktır. Sizi tanımayan banka size her zaman ön yargılı yaklaşır bunu unutmayın. Bu sebeple de güçlü bir finansal tablo yani kredi notu sergilemeniz sizin için önemli bir kaynaktır. Eğer daha önce zaten herhangi bir kredi kullanmış veya onaylanmış bir krediniz olmuş ise büyük ihtimal yeni bir kredi de kullanabilirsiniz. En kolay kredi çekme yöntemlerinden bahsettiğimize göre şimdi yapmanız gereken tek şey bankaların sağladığı kredi türlerini araştırmak, kendinize en uygun olan faiz ve ödeme türü ile başvuru yapmaktır.

Scroll to Top