Balıkçılık Kredileri

Balıkçı Kredileri

Gelişen ve değişen dünyada su ürünleri önemli bir geçim kaynağı olmaktadır. Geçim kaynağı olduğu gibi pek çok masrafının da bulunduğu bir sektör olan balıkçılıktan ve balıkçı kredilerinden bahsedeceğiz. Her dönem denizlerde olan av yasağından sonra çoğunluk eskiyen ağlarını onarır, teknesinin bakımını yapar, personel için kenara bir miktar ayırır, yakıt için büyük bir miktar ayırması gerekir derken hepsi birden hesap edilen bütçeyi aşar gider. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin 8.333 km’lik kıyı şeridi ve 177.714 km uzunluğunda nehirleri vardır. Deniz ve iç su kaynaklarımızın toplam yüzey alanı yaklaşık 25 milyon hektar kadardır.  Bunları göz önünde bulundurduğumuz takdir de ülkemizde balıkçılık adına faaliyetlerin yapılmaması imkansız. Ülkemizin tüm bu nimetlerinden elbette ki yararlanılmaktadır. Türkiye çapında, verilere göre 14.000 tekne ve 33.000 çalışan bulunuyor ve yukarıda saydığımız giderleri de göz önünde bulundurunca çok yüklü bir masraf çıkıyor. Hiç umutsuzluğa kapılmayın çünkü her türlü maddi konuda yardımcı olan bankalar bu durum içinde uygun kredi fırsatları sunuyor. Bu konuda özellikle balıkçı kredisi veren dört banka vardır. Bunlar:

  • Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredileri,
  • Şekerbank Su Ürünleri İşletme ve Yatırım Kredisi,
  • QNB Finansbank Su Ürünleri Avcılığı Yatırım Kredisi,
  • Denizbank Su Ürünleri Kredisi’dir.

Dilerseniz şimdi de bu balıkçılık kredilerimizi bankalara göre açıklayarak anlatalım.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredileri

Başvurularını Ziraat Bankası şubelerinden yapacağınız Su Ürünleri Kredisini; denizlerde, iç sularda veya beton/toprak havuzlarda su ürünleri yetiştiriciliği yapan, deniz veya iç sularda su ürünleri avcılığı yapan kişiler alabilmektedir. Denizlerde, iç sularda ve beton/toprak havuzlarda kullanılabilen bu kredi her türlü balık avcılığı/yetiştiriciliği, kerevit, karides, istiridye, midye, kurbağa vb. su ürünlerinin yetiştirilmesine yönelik yatırım ve üretim faaliyetleri için kullanılabilmektedir.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredileri alet ve ekipmanların bakımı, onarımı ve yenilenmesinde kullanılabileceği gibi, sigorta, buz, kasa alımı, balık, yem, ilaç yakıt vb ihtiyaçlara İşletme Kredisi ile sahip olurken, avlanma ve yetiştirmede kullanılan gereçlerin alınması, havuz, soğuk hava deposu gibi binaların yapımını, tekne, motor, gemici, teknolojik balık bulucu sistemler, ağ, kafes gibi üretime yönelik harcamalar ve demirbaşların alımını Yatırım Kredisi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Şekerbank Su Ürünleri İşletme ve Yatırım Kredisi

Su ürünleri avcılığı için deniz balıkçılığı ve kültür balıkçılığında faaliyet gösteren üreticiler esnek ödeme koşulları ve uygun faiz oranları ile krediye sahip olabilirler. Liman Başkanlıklarından alınacak olan Denize Elverişlilik Belgesi, Kooperatif Üyelik Belgesi, Avlanma Tezkeresi ve Avcılık Ruhsatı, Gemi Tonilato Belgesi ve Tasdiknamesi bulunan üreticilere tekne, tekne motoru, ağ, tadilat, balık adam takımı ve daha fazlası gibi yatırım giderlerinin karşılanması için fatura değerinin 4’te 3’üne kadar olan fiyatlar için 60 aylık bir vade ile yılda bir kez ödemeli olarak kredi verilebilmektedir. Su ürünleri yetiştiriciliği için ise farklı bir durum söz konusudur. ÇKS Su Ürünleri Belgesi, Su Ürünleri Yetiştiricilik Belgesi ve Su Ürünleri Kuluçkahane Belgesinden en az biri, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri belgeleri, Ruhsat Tezkeresi olan su ürünleri yetiştiricisi olarak; balık kafesi, tekne alımı, balık, ağı, makine-donanım, balık havuzu yapımı gibi harcamalarınızda fatura değerinin 4’te 3’üne kadar olan fiyatlar için 60 aylık bir vade ile yılda bir kez ödemeli olarak Şekerbank kredisi açtırabilirsiniz. Su Ürünleri İşletme ve Yatırım Kredisi başvuruları Şekerbank şubelerinden yapılmaktadır.

QNB Finansbank Su Ürünleri Avcılığı Yatırım Kredisi

Balıkçılık sektörünün gelişimi için bu krediyi düzenleyen QNB Finansbank sektör ile ilgili tüm malzemelerinizin masrafını karşılayabileceğiniz bir finansman sunar. Yatırım maliyetinin %85’ini karşılarken, 6/12 aylık ödemeli bir kredidir. QNB Finansbank Su Ürünleri Avcılığı Yatırım Kredisine başvurup, sahip olabilmek için gerekli belgeler şunlardır;

Bankanın değerlendirmesine göre ek belgeler de istenebilir. Su Ürünleri Avcılığı Yatırım Kredisi başvuruları QNB Finansbank şubelerinden yapılmaktadır.

Denizbank Su Ürünleri Kredisi

Adında bile deniz varken Denizbank’ın balıkçılık sektörüne yardımda bulunmaması olur mu hiç? Tabi ki olmaz, bu yüzden Denizbank da su ürünleri kredisi vermektedir. Su ürünlerinin başta avlanması ve yetiştirilmesi ile ilgili olan her türlü araç ve gereçlerin alınması; tekneler, ağlar, balık adam takımı vb. ihtiyaçların sağlanması için gerekli finansmanı sağlayacak ve 48 aya varan vadeler ile kullanılan bir kredi sunulmaktadır. Esnek ödeme planları ile sahip olabileceğiniz Denizbank Su Ürünleri kredisini ürününüzün hasat tarihine ve beklenen gelirinize göre belirleyebilir ya da eşit ödemeli planlarda 12 ayda, 6 ayda, 3 ayda ve ayda bir ödemeyi tercih edebilirsiniz. Denizbank Su Ürünleri Kredisine sahip olmak isterseniz başvurularını Denizbank şubelerinden yapabilirsiniz.

Saydığımız bu krediler hakkında daha detaylı bilgiler almak isterseniz ilgili banka şubelerine gidebilirsiniz. Uygun şartlar altında anlaştığınız ve şartlarınıza uygun bankalardan kredinizi alabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi Sayfasına Ulaşmak İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Şekerbank Su Ürünleri İşletme ve Yatırım Kredisi Sayfasına Ulaşmak İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Denizbank Su Ürünleri Kredisi Sayfasına Ulaşmak İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top