Banka Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

Banka Kredisi Çeşitleri

Krediler, bir anlamda bankanın para satması demektir. Bu anlamda da bankalar her ihtiyaca göre pek çok kredi seçeneği sunmuştur. Bu yazımızda da “Banka Kredisi Çeşitleri Nelerdir?”, “Bu kredilerinin içerikleri nelerdir?” gibi konuları ele alacağız. Kredilerimizi 7 ana başlık ve 21 alt başlıkta toplayabiliriz. Kredilerimizi açıklamaya sırasıyla başlayalım.Kullanım Amaçlarına Göre Krediler

Kullanım Amaçlarına Göre Krediler

Tüketim Kredileri

Kısa süreli ve düşük tutarlı ihtiyaca karşılık veren kredidir. Uygulanan vade genel olarak bankalarda ortalama 3 senedir. İhtiyacınız olan miktarı hesaplayıp başvurmanız sıkıntıya düşmemeniz için önemlidir.

Üretim Kredileri

Üretim yapmakta olan ihtiyaç sahiplerine verilen kredi türüdür. Adı ve kullanım şekli bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Yatırım Kredileri

Uzun vadeli, isteğe göre yatırım yapılacak olan konu için uygun finans sağlayıcı kredi türüdür. Genellikle imalat veya hizmet sektöründe ihtiyaç duyulmaktadır. Sanayi, turizm, eğitim, sağlık, sektörlerinde boy gösteren yatırımcılar için uygun bulunmaktadır.

İşletme Kredileri

Küçük veya büyük, kafe veya mağaza ne olursa olsun her işletmeciye uygun kredi türüdür. Gelişen işletme sektöründe ihtiyaçlar bitmiyor ve bu kredide tüm bu ihtiyaçlara uygun olarak hazırlanmış bir kredidir.

Teminata Göre Krediler

Açık Kredi

Tamamen bankanın inisiyatifine göre verilen bir kredi türüdür. Bankanın güvendiği bir müşterisine herhangi bir güvence istemeden verdiği kredidir.

Teminatlı Kredi

Bankaların kredilerini garantiye alma yöntemidir. Kredinizi çektiğiniz ve ödenmesi gereken tutarı ödemediğiniz takdirde borcu müşteriden almak için nakde çevrilebilecek ipotek, senet, çek, yatırım fonu gibi varlıklara ipotek veya blokaj uygulanması ile ilerleyen bir sistemdir. Örnek vermek gerekirse çektiğiniz kredi ile bir konut sahibi olduysanız ancak o kredi borcunu ödemediyseniz banka aldığınız o eve el koyma hakkına sahiptir.

Vadesine Göre Krediler

Vadesiz ve Kısa Vadeli Krediler

Geri ödemeleri için belli bir vadesi olmayan veya 1 sene içinde ödenmesi gereken kredi türüdür.

Orta Vadeli Krediler

Süre bankadan bankaya değişiklik göstermek ile beraber  1 – 5 yıl içinde veya 1 – 10 yıl içinde ödenmesi gerekmekte olan kredi türüdür.

Uzun Vadeli Krediler

Orta vadeli kredide olduğu gibi süre değişiklik gösterebilir. Bazı bankalar 5 yıl ve üstünde ödeme almak için uzun vadeli kredi derken, bazı bankalar da 10 yıl ve üzeri için aynı ifadeyi kullanmaktadır.

Kullanıldığı Yerlere Göre Krediler

Tarım Kredisi

Tarım ile uğraşan çiftçilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaları için çoğu zaman nakit paraya ihtiyaçları vardır ve bu kredi de onların ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuştur. Yapılan hasata göre düzenlenebilen tarım kredisi bankadan bankaya değişiklik göstermekle beraber kendi içinde farklı türleri de vardır.

Konut Kredisi

Yukarıda bahsettiğimiz teminatlı kredi ile genellikle bağlantılı bir kredi türüdür. Satın alınacak olan evin teminat verilmesi ile alınan kredi türüdür. Ödeme planı 5 ile 30 yıl arası değişebilmektedir.

Mesleki Kredi

Meslek sahiplerini ve bu meslekleri geliştirmek amaçlı verilen kredi türüdür. Sadece diplomalı meslekler için geçerli olan kredidir.

İhracat Kredisi

İhracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı faaliyetlerin finansmanı amacıyla Türk Lirası cinsinden verilen bir kredi türüdür.

Kredi Alıcısının Niteliğine Göre Krediler

Özel Krediler

Bir kimsenin kredi alıp alamayacağına bakılarak, genellikle teminat aranmaksızın verilen, ticari olmayan kredi türüdür.

Kamu Kredileri

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara yönelik kredi türüdür. Çalışanlara özel olarak belirlenmiş faiz ve ödeme koşullarına sahiptir.

Niteliğine Göre Krediler

Nakdi Krediler

Bir nevi ödünç para verilen kredi türüdür. Vade sonunda faiziyle beraber alınan kredidir.

Mal Şeklinde Krediler

Kredinin bedeli sonradan tahsil edilmek üzere mal şeklinde verilmesidir. Daha açıklayıcı olması için bir örnek ile açıklayacak olursak taksit ile satın aldığımız ürünler ile aynı anlama gelmektedir.

Maddi Olmayan Krediler

Krediyi alan kişinin imzası karşılığında hiç bir nakit ya da mal olmadan verilen kredi türüdür.

Kurumsal Krediler

Rötatif Döviz Kredisi

Faiz oranının piyasaya göre değiştiği, istenildiği zaman kapatılan kredi türüdür.

Spot Krediler

Piyasa koşullarındaki gelişmeler göz önüne alınarak kısa ve orta vadeli ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilen kredi türüdür.

Scroll to Top