Borç Kapatma Kredisi Nedir Ve Nasıl Alınır?

Borç Kapatma Kredisi

20. yüzyılın ortalarındayken her alanda gelişmeleri ve değişimleri görüyoruz. Özellikle bankacılık sektörünün yıllardır sürekli değişiminden bizde faydalanmaktayız. Geçmişten bu yana tüm mali işlerimizde bankalardan faydalanırken artık bankaların sadece bizim paramız üzerinden işlem yapmak haricinde bir de kişilere nakit desteği verdiğini de görmekteyiz. Krediler bankaların çeşitli alanlarda müşterilerine uygun vade ve faiz seçenekleri ile verdiği nakit desteğidir. Tabi ki insanların sahip olmak istedikleri varlıklara nakit desteği ile kolayca sahip olması fikri oldukça cazip gelmektedir. Her ne kadar iyi bir durum gibi görünse de bu durum her daim kişilere fayda sağlamamaktadır. Bilinçsizce alınmış krediler veya işlerin bozulması durumunda ödenemeyen kredi taksitleri kişilerin hayatını zora sokmaktadır. Birçok banka asgari ücrete sahip olan olmayan ya da düzenli bir işi olmayan kişilere bile kredi ve kredi kartı vermektedir. Kişiler de bu kartları bilinçsiz bir şekilde kullandıktan sonra ödenmesi güç borç birikintisi oluşmaktadır. Bu borçlar ödenmedikçe bankalar tarafından faiz uygulanmaktadır. Var olan borç katlanmaktadır. Daha ötesinde ise borçların tahsili için bankalar dava açmaktadır. Ve kişilerin ev, araç, gayrimenkul ya da maaşlarına el konulmaktadır. Tüm bu durumların sonucunda kişiler mağdur olmaktadır. Yıllardır bu tür durumlara maruz kalan kişilerin ve bankaların mağduriyetini önleme amacı ile bir kredi türü ortaya çıkarıldı. Borç kapatma kredisi adı verilen bu kredi ile kişilerin borçlarının kapatılması ve bankaların da rahatlaması amaçlanmıştır. Şimdi bu konu hakkında daha fazla bilgi vermek üzere “Borç kapatma kredisi nedir ve nasıl alınır?” sorusunu daha detaylı bir şekilde ele alalım.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Birçok bankadan aldığınız krediler veya artan kredi kartı borçları ile oldukça zor duruma düştüğünüzde sizin yardımınıza ”borç kapatma kredisi” koşabilir. Bu kredi kişilerin farklı bankalara olan borçlarını ödeyerek, borçlarını tek bir banka çatısı altında birleştirmesini amaçlamaktadır. Bu sayede farklı bankalara borcunuz ödenecek ve sadece borç kapatma kredisi aldığınız bankaya kredi ödemesi yapacaksınız. Bu kredi ile hem kişiler borç öderken bir nebze rahatlamakta hem de bankalar ödenmeyen borçlar için mahkeme davaları ile uğraşmamaktadır. Borç kapatma kredisine kredi ya da kedi kartı borç transferi de denilmektedir. Kişi bankaya ödeyemediği borcu üzerine faiz eklenmesiyle artık yeni bankaya ödeyeceği için borç kapatma kredisi almak istediğinizde en uygun bankayı seçmeniz önemlidir. Birçok banka müşterilerine borç kapatma kredisi vermektedir. Fakat her bankanın kendi bütçesine göre belirlemiş olduğu faiz oranları ve vade seçenekleri bulunmaktadır. Bankalar arasından yapılan değerlendirmelerde borç kapatma kredisi için belirlenmiş en düşük faiz aylık %1,15 dır. Bu oran çekmek istediğiniz borç kapatma kredisi neticesinde bankalara göre değişecektir.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır?

Borç kapatma kredisi başvuruları şahsen yapılmalıdır. Çünkü bankalar borç kapama kredisi vermek istedikleri kişinin durumuna göre çeşitli değerlendirmeler yapacaktır. Ayrıca her borç kapatma kredisi talebi kabul edilmemektedir. Bu kredinin alınması için kişinin kapatmak istediği borç; ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya kredi kartı borcu olmak zorundadır. Bu yüzden kişiler bu tür borçlara sahipse borç kapatma kredisine başvurmalıdır. Başvuru kabul edilince borç kapatma kredisi için bazı evrakların bankaya verilmesi gerekmektedir. Bu evraklar ise; Noter tasdikli sureti ya da Nüfus cüzdanı, düzenli bir gelirin olduğunu ispatlayan gelir belgesi, adres bilgisi veya sabit elektrik, telefon, su, doğal gaz, cep telefonu hattı faturalarından biri şeklindedir. Bu belgelerin bankaya verilmesi gerekmektedir. Verilecek olan borç kapatma kredisi bazı özelliklere sahiptir. Örneğin borç kapatma kredisi diğer bankalardaki borçların kapanması için EFT yolu ile transferi yapılır. Borcun tamamı banka tarafından ilgili bankaya transfer edilir. Bu borçtan daha azının transfer edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yapılan bütün borç ödeme transfer işlemleri yada EFT’ler tamamen ücretsiz yapılmaktadır. Son olarak bankaya diğer bankalardaki borçlar ile ilgili bilgileri doğru verilmesi gereklidir. Çünkü borç ödeme işlemleri  kredi kartı numarası aracılığıyla yapıldığı için hata olmaması gerekmektedir. Ayrıca borç kapatma işleminde sonra borçlu kişi diğer bankayı arayarak işlemin yapıldığını kontrol etmelidir.

Borç Transferi Nedir?

Borç transferi bir ya da birden fazla bankada bulunan ve ödenemeyen borçların tek bir bankada toplanmasıdır. Bu borçlar tek bir bankada toplanır ve bu bankadan alınan borç kapatma kredisi ile borçların ödemesi yapılır. Borç transferi genellikle kredi ile kredi kartı borçları için uygulanmaktadır.

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi yapılandırma ya da yeniden yapılandırma; Aynı bankada bulunan ödeme güçlüğü çekilen bir kredi ya da kredi kartı borcu için ilgili banka ile görüşerek yeni ve kolay bir ödeme planının hazırlanması demektir. Kredi yapılandırma işlemleri genellikle konut kredisi borçlarında yapılmaktadır.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Birçok bankada bulunan borçların tek bir bankada toplanması sağlayan borç kapatma kredisini hemen hemen ülkemizde tüm bankalar vermektedir. Bunların başında; Finansbank, Akbank, Deniz Bank, Odeabank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası ve Türkiye İş Bankası gelmektedir.

Finans bank Borç Kapatma Kredisi: ”Kredi kolay” adı verilen kampanya ile müşterilerine 36 aya varan vade ve düşük faiz oranları ile borç kapatma kredisi vermektedir.

Odeabank Borç Kapatma Kredisi: 0 TL dosya masrafı, 60 aya kadar vade seçenekleri ile borç kapatma kredisi vermektedir. Üstelik borç kapatma kredisi için belirlemiş olduğu %1,23’lük sabit faiz oranı ile birçok kişi tarafından en çok tercih edilen bankadır.

Türkiye İş Bankası Borç Kapatma Kredisi: Diğer bankalar göre biraz daha sıkı kuralları bulunan İş Bankası borç kapatma kredisine özel kampanyaları bulunan bankalardandır.

Akbank Borç Kapatma Kredisi: Sadece konut kredileri ile ilgili borçların kapatılmasında kullanılmaktadır. Borç kapatma kredisi kapsamında maksimum 100.000 TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz. Ayrıca borç kapatma kredisi için yıllık maliyet oranı ise % 12,96 olarak belirlenmiş olup 120 ay vade seçeneği sunulmuştur.

Deniz Bank Borç Kapatma Kredisi: 36 aya varan vade ve % 1,47 faiz oranı ile borç kapatma kredisi verilmektedir. Borç kapatma kredisi 36 ay vadeyi aşınca faiz oranı % 1,62 olmaktadır.

Ziraat Bankası Borç Kapatma Kredisi: 60 aya varan vade seçeneği bulunmaktadır. Borç kapatma kredisinde aylık sadece % 1.5 faiz oranı ile daha rahat bir ödeme portföyüne sahip olursunuz.

 

Finansbank Borç Kapatma Kredisi İle İlgili İşlem Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Odeabank Borç Kapatma Kredisi İle İlgili İşlem Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Türkiye İş Bankası Borç Kapatma Kredisi İle İlgili İşlem Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Akbank Borç Kapatma Kredisi İle İlgili İşlem Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Denizbank Borç Kapatma Kredisi İle İlgili İşlem Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası Borç Kapatma Kredisi İle İlgili İşlem Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top