Burgan Bank Bireysel Emeklilik

77777

Günümüzde emeklilik kolları olarak bilinen SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı artık 4A, 4B ve 4C şeklinde kullanılıyor. Bu kolların yanı sıra son zamanlarda ortaya çıkan GSS yani Genel Sağlık Sigortası da sigorta başlıkları altında yer alıyor. Çoğu kişi emeklilik maaşlarından memnun değil. Bu sebeple de ikinci bir gelir istiyorlar. İşte Bireysel Emeklilik Sistemi de tam da bu anda devreye giriyor. Bu sisteme dahil olacak olan kişilerin on yıl boyunca sisteme dahil olmaları ve ödeme yapmaları halinde emekli olmaya hak kazanmaları ve yaşını beklemeleri yeterli oluyor. Birazdan sizlere detaylı bir şekilde anlatacak olduğumuz bireysel emeklilik sistemi ve bu konuya dair detaylara ilave olarak bugünkü konumuz olan Burgan Bank Bireysel Emeklilik sistemi ve bu sisteme dahil edilmiş olan planlar hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

BES olarak da bilinen Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde emeklilik hayali kuran kişiler emekli oldukları zaman elde edecekleri hayat standartlarını bir kademe daha yukarı taşıyabilecek ve bu sistem ile kazanacakları emeklilik kazançları ile birlikte, düzenli bir şekilde yapılan ödemelerin karşılığına ilave olarak devlet tarafından yapılacak olan belirli bir orandaki destek ile birlikte çok daha tasarruflu ve kazançlı olacaktır. Günümüz zorlu ekonomi şartları sebebiyle insanlar geleceklerini çok daha fazla düşünür hale geldikleri için ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve sağlıklarını riske atacak bir durumda paraya ulaşabilmek gibi sebeplerden dolayı Bireysel Emeklilik Sistemine başvuruda yapıyor. Biraz önce de bahsettiğimiz üzere Bireysel Emeklilik Sistemi hali hazırda var olan sigorta kollarına ilave olarak dahil olabileceğiniz bir destek sistemi. Bu sistem sayesinde birikimlerinizi bir kademe daha yukarı taşırken devlet desteği ile birlikte bu birikim biraz daha artmış oluyor. SPK yani Sermaye Piyasası Kurulu, Hazine Müsteşarlığı ve EGM yani Emeklilik GÖzetim Merkezi tarafından kontrol edilen bu sistem bankalar ve özel sigorta şirketleri aracılığı ile düzenleniyor.

Bu sistemden isteğe bağlı bir şekilde faydalanmak mümkün. Bu sisteme yapılacak olan ödemeler, herkes tarafından bilinmekte olan sigorta kollarına kıyasla daha erken bitiyor olsa da her halükarda yaşı beklemeniz gerekiyor. %25’e varan devlet katkısı sayesinde ek ödenek kazanabileceğiniz bu sistem sayesinde örneğin ayda 600 TL değerinde prim ödemesi yaptıysanız ve bu ödemeyi aksatmadan ya da bir başka koşulu ihlal etmeden devam ettirdiyseniz devlet sizlere 600 TL’nin %25’i olan 150 TL değerinde katkı verecek ve böylelikle 750 TL tutarında sisteme yüklemiş olacaksınız. Bu sistemden faydalanmak isteyen kişilerin en az 18 yaşında olması gerekiyor.

Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireyin kişisel kararına kalmış olan bir sistem olup 18 yaşını geçmiş olan herhangi birinin bu sisteme katılması mümkün olur. Sisteme dahil olan kişilerin tek yapması gereken şey prim ödemelerini düzenli bir şekilde yapmak olur. Zira prim ödemelerini zamanında yapmayan kişiler sistemden atılır. Toplamda en az on yıl boyunca yapılması gereken bu ödemelerin karşılığını hemen almanız mümkün olmaz, bunun için yaşı beklemeniz gerekir. Fakat vakti geldiği zaman dilerseniz tamamen dilerseniz aylık maaş şeklinde paranızı almanız mümkün. Bu sisteme dahil olmak isteyen kişilerin herhangi bir sosyal güvence ya da sigorta koluna dahil olup olmaması ise herhangi bir sorun teşkil etmiyor!

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Faydalanabilirim?

Bireysel Emeklilik sistemine dahil olmak istiyorsanız öncelikle başvurmak istediğiniz bankanın da sunmuş olduğu şartları yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Bireysel Emeklilik Sisteminin sunmuş olduğu şartları yerine getiren kişilerin banka tercihini yapması ve bu banka tarafından sunulmuş olan bireysel emeklilik planlarından birine başvurması gerekiyor. Burgan Bank Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında sunulmuş olan iki plandan biraz sonra bahsedeceğiz. Bu sisteme dahil olan kişiler diledikleri takdirde iki farklı banka üzerinden de sisteme dahil olabilirler. Böylelikle iki farklı banka üzerinden katıldığınız sistem sizlere çok daha iyi sonuçlar verir. Bu fırsat ile birlikte hali hazırda dahil olduğunuz bireysel emeklilik sistemi planını iptal etmeniz gerekmez. Bireysel Emeklilik Sistemine ön yıl boyunca düzenli bir şekilde ödeme yaptıktan sonra tek yapmanız gereken şey 56 yaşını beklemek olur.

1. Pozitif Plan

Pozitif plan ile birlikte düzenli bir şekilde düşük katkı payı üzerinden birikim yaparak bireysel emeklilik sisteminin meyvelerinden faydalanmanız mümkün. Standartlarının bozulmasını istemeyen kişiler bu sistem ile birlikte emekli olduktan sonra dahi yaşam standartlarını koruyabilir, ayda 150 TL’den başlayan prim ödemelerini yaparak emekliliklerine katkıda bulunabilir, katkı paylarını istedikleri bireysel emeklilik sistemi yatırım fonu üzerinden değerlendirebilir ve emeklilik hayatı geldiği zaman kendilerine düzenli bir gelir garantisi sağlamış olabilirsiniz.

2. Emeklilik Plus Plan

Bireysel Emeklilik sistemine yüksek bir kapital ile giriş yapmak isteyen ya da yüksek tutarda prim ödemesi yaparak birikim yapmak isteyen kişiler tarafından kullanılabilecek olan bu bireysel emeklilik planında ne yönetim gideri ne de giriş aidatı kesintisi bulunmuyor! Bu fırsatlardan faydalanarak kolay ve esnek bir şekilde bireysel emeklilik sisteminde faydalanabilir, katkı paylarını seçmiş olduğunuz bireysel emeklilik sistemi yatırım fonu üzerinden kullanabilir, düzenli bir gelir elde ederek alışık olduğunuz yaşam standartlarını korumaya devam edin.

Her iki plan içinde genel şartlar ve ürün detaylarına ulaşmak için aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Bu bireysel emeklilik sistemi fırsatları sizlere Metlife Emeklilik ve Hayat Anonim Şirketi tarafından sunulmuş bulunuyor.

Burgan Bank Ürün ve Hizmet Ücretleri İçin TIKLAYINIZ!

3. Alternatif Güvence Planı

Yatırımlarınızı faizsiz emeklilik yatırım fonunda değerlendirmek için tercih edebileceğiniz bu bireysel emeklilik sistemine dahil olarak asgari bir şekilde 150 TL tutarında prim ödemesi yapıp sisteme dahil olabilirsiniz.

Burgan Bank Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu sistemden faydalanmak ya da sistem hakkında detaylı bilgilere sahip olmak isteyen kişilerin her şeyden önce Burgan Bank şubelerini kullanması mümkün. Bunun için Burgan Bank resmi internet sitesinde yer alan en yakın banka şubesi bulma özelliğini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte bu sisteme İnternet Şubesi üzerinden başvuruda bulunarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca son olarak Burgan Bank Müşteri Hizmetleri numarası olan 0 850 222 8 222 telefon numarasını arayabilir ve sistem hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Planından Vazgeçme

Bireysel Emeklilik Sisteminden faydalanmak isteyen kişilerin on yıl boyunca bu sistemde kalması gerektiğinden daha önce bahsetmiştik. Zira düzenli bir şekilde ödeme yapmayan kişiler sistemden atılır. Bu sistem üzerinden emekli olan kişiler ise devlet desteği ve birikim fonu faizleri ile birlikte çok daha fazla gelir sahibi olmuş olur. Bireysel Emeklilik Sistemi prim ödemeleri üzerinden yapılacak olan %5 oranındaki stopaj vergisi, bu sistemden erken bir şekilde ayrılan kişilerde %15 oranında olur. Bu sistemde on yıl boyunca kalan fakat 56 yaşına gelmeden önce sistemden çıkan bir kişiden ise %10 oranında kesinti yapılır.

Scroll to Top