Citibank Bireysel Emeklilik

Günümüzde emeklilik yaşı kanuni açıdan giderek ileriye doğru çekilmektedir. Yaşanan finansal zorluklara bir çözüm olması adına bireylerin kullanabilecekleri bir diğer yöntem olan bireysel emeklilik sistemi ortaya çıkmıştır.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin iş hayatında geçirdiği dönem içerisindeki hayat standartlarını emekli oldukları dönemde de devam ettirebilmelerini sağlamak için henüz çalışmaya başladığı anlardan itibaren aktif olan ve emekli olunacak olan güne dek devam eden ve bu şekilde düzenli bir birikimin kapılarını sağlayan ve ayrıca devlet tarafından belirli oranda katkı sağlanmakta olan bir tür yatırım ve tasarruf sistemidir. Bu sistem ile birlikte bireyler zorlu ekonomik sıkıntıların üstesinden daha kolay gelebilmekte ve ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılayabilmektedir. Bireysel emeklilik sistemi normal emekliliğe ilave olarak bir destek niteliği taşımaktadır. Bireyler bu sistem ile birlikte hem emeklilik hem de şahsi birikimlerine ek olarak bir gelir elde ederler. Sermaye Piyasası Kurulu, Emeklilik Gözetim Merkezi ve Hazine Müsteşarlığı gibi kuruluşlar tarafından denetlenmekte olan bu sistem, emeklilik ve özel sigorta şirketleri tarafından yürütülmektedir. İsteğe bağlı ola bu sistem normal emekliliğe göre daha kısa bir süre içerisinde sona ermekte ve bunun ardından yalnızca yaş beklenmektedir. Bu sistemde devlet %25 oranında ek ödenek sağlar. Örneğin bireysel emeklilik sistemine giren bir birey 500 TL tutarında prim ödemesi yapıyor ise devletin bu ücrete ilave olarak 125 TL ekleyeceği ve bu birikimin aylık 625 TL olacağı bilinmektedir. Bu sisteme 18 yaşını geçen herkes katılabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi kişinin kendi isteğine bağlı olarak yapılmaktadır. 18 yaşını dolduran ve sisteme katılmak isteyen herkes bu sistemden faydalanabilecektir. Yaş kriteri gerek kurum gerek ise bankalar için aynıdır. Bireylerin tek yapması gereken şey prim ödemelerini düzenli bir şekilde yapmak olacaktır. Prim ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılmaması halinde bireysel emeklilik iptal edilecektir. Bununla birlikte 10 yıl boyunca ödeme yapılmasının ardından bireyler ödemelerinin karşılığını hemen alamayacaktır. Bunun için bireylerin emekli olacağı yaşı beklemeleri gerekmektedir. Bu süre zarfı içinde paranızı almanız mümkün olmayacaktır. Herhangi bir sosyal güvenceniz olsun ya da olmasın bu sistemden faydalanmanız mümkündür.

Citibank Bireysel Emeklilik Başvurusu

Bireysel ve kurumsal bankacılık hizmeti sunmakta olan Citibank, Türkiye’de 1975 yılında faaliyete geçmiş olup, Citigroup bünyesinde yer almakta olan bir özel finans kuruluşudur. Bu bankanın hisselerinin %20’sine 2007 yılında Akbank ortak olmuştur. Citibank bireysel emeklilik fırsatlarından yararlanmak isteyen kişilerin T. C. vatandaşı olması ve 18 yaşını doldurması gerekmektedir. Daha sonra ise banka tarafından bireylerin maaş durumuna göre belirlenecek olan bir prim ödemesi olacaktır. Bireyler ödeme gücü olduğu kadar prim ödemesinde bulunabilecektir. Bu primlerin düzenli bir şekilde yatırılmaması halinde iptal olacak olan bu sistemde düzenli bir şekilde prim ödemesinde bulunan kişilerin en az 10 yıl boyunca ödeme yapması halinde Citibank Bireysel Emeklilik sistemi üzerinden emekli olmaları mümkün olacaktır.

Citibank Bireysel Emeklilik sisteminden faydalanmak isteyen kişilerin kendilerine en yakın Citibank şubesine gitmesi ve burada bireysel emeklilik sistemine başvuruda bulunmak istediğini belirtmesi gerekmektedir. Citibank yetkili çalışanları tarafından sizlere yardımcı olunacaktır. Citibank tarafından bireysel emeklilik sistemi kapsamında talep edilen belgeleri bir araya getirmeniz ve bankaya takdim etmenizin ardından sisteme katılmak için herhangi bir sorununuz olmadığı takdirde her ay ödeyeceğiniz aylık prim ödemeleri belirlenecektir. Böylelikle Citibank bireysel emeklilik kaydınız oluşacak ve emeklilik yaşı geldiği zaman bu sistemden kolay bir şekilde faydalanabileceksiniz.

Scroll to Top