CİTİBANK KREDİLERİ

Birey olarak bazen hepimizin finansal desteğe ihtiyacı olabilir. Finansal desteğe ihtiyacımız olduğunda genellikle banka kredilerine başvurur ve nakit gereksinimimizi gidermiş oluruz. Aynı bireylerde olduğu gibi kurum, kuruluş ve işletmelerde de nakit ihtiyacı olabilir. Kimi zaman yatırım yapmak, kimi zaman kötü giden ekonomik durumu düzeltmek ve kimi zamanda firmalar arasında köprü bağı kurdurmak isteyen işletmeler bazı kurumsal bankaların kredilerine müracaat eder. Bunlardan biri Citibank kredileridir. Bu yazımızda size kurumsal destek veren Citibank kredisi hakkında detaylı olarak bilgi vereceğiz. Bu kredilerin amacı müşterilerinin finansal ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaktır. Eğer bu Citibank hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Citibank Kredileri Nelerdir ?

Citibank kredileri dört ana başlıkta incelenirler. Bunlar; kısa vadeli krediler, uzun vadeli krediler, varlığa dayalı finansman ve kurumsal finanstır.

Kısa Vadeli Krediler Nelerdir?

Kısa vadeli krediler de kendi içinde açık krediler, spot krediler, forward anlaşmaları ve döviz endeksli TL krediler olarak dörde ayrılırlar.

  • Açık krediler: Bu kredi çeşidi finansman ihtiyacının günlük değiştiği zamanlarda kullanılır. Müşteri krediyi istediği zaman kullanabilir ve kapatabilir. Biriken faizler ve vergiler çeyrek yıl sonlarında ödenir.
  • Spot krediler: Faiz oranı sabit olan bu kredilerin ödemesi vadenin sonunda tek seferde yapılır.
  • Forward anlaşmaları: Citibank forward anlaşmalarının miktarı, kullanım tarihi, vadesi ve faiz oranı önceden belirlenmiştir. Müşteriler vade dolduğu zaman anapara ve faizi beraber öder.
  • Döviz endeksli TL krediler: Herhangi bir döviz oranına göre Türk lirası olarak kullanılabilen kredi çeşididir. Dövizdeki artış veya azalıştan etkilenmezler.

Uzun Vadeli Krediler Nelerdir?

Bütün şirket faaliyetlerini finanse etmek için kullanılan kredilerdir. Citibank kredilerinin bu desteğinin vadeleri 12-60 ay arası değişmektedir.

Varlığa Dayalı Finansman Nelerdir?

İşletmelerin varlıklarına göre alınabilecek kredi türüdür. Bu kredi türünce ticari alcaklar, işletme sermayesi, ekipman ve sabit kıymet alımı, bilanço ve vergi yönetimi baz alınır.

Kurumsal Finans Nedir?

Citibank kredilerinin sağlamış olduğu kurumsal finans desteği seküritizasyon, sendikasyon kredileri, uzun dönemli dış ticaret finansmanı ve proje finansmanı olarak dört grupta incelenir.

  • Seküritizasyon: Citibank kredileri bu konuda Türkiye’nin öncüsüdür. İleriye dönük alacakların güvenliği için oluşturulan bir sistemdir.
  • Sendikasyon kredileri: Citibank bu konuda gerçekten çok tecrübeli bir bankadır. Birkaç banka bir araya gelerek yüksek miktarda kredi verebilmek için grup oluştururlar. Citibank da bu grupta yer alır.
  • Uzun dönemli dış ticaret finansmanı: Citibank kredileri bu başlık altında dış ticaretle uğraşan firmalara destek vermektedir.
  • Proje finansmanı: Citibank kredisi proje finansmanı desteği ile enerji ve telekomünikasyon sektörlerini kalkındırmayı amaçlamaktadır. Citibank bu güne kadar üç enerji sanrali için, bir petrol boru hattı ve bir GSM operatörü için finansman sağlamıştır.

Citibank Kredileri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz