Çalışmayan Biri Kredi Nasıl Alır?

Çalışmayan Biri Kredi Alabilir Mi?

Ülkemizde bulunan bankalar müşterilerine her alanda destek vermek üzere hizmet sunmaktadırlar. Bu bankalar müşterilere mali konularda hizmet ve danışmanlık da vermektedirler. Bankaları para yatırmak, fatura ödemek, bazı taksit ve vergi borçlarını ödemek, mali danışmalık gibi konularda çokça ziyaret ederiz. Bankaların hizmetinden tüm vatandaşlar olarak yararlanabiliriz. Bankalar çalışan çalışmayan herkese bankacılık hizmeti vermektedirler. Bankaların ayrıca müşterilerine kredi hizmeti de sunduğu bilinmektedir. Bankalarda kişilere kredi kapsamında nakit desteği vermektedir. Bu krediler birçok alanda verilmektedir. Bu alanların başında konut, araç ve ihtiyaç kredisi verilmektedir. Bankalar kredileri uygun buldukları müşterilerine vermek istemektedirler. Bu müşterilerin de belli kriterlere sahip olması gerekmektedir. Müşterilerin belli kriterlere sahip olması gerektiği bankalar tarafından önemsenmektedir.

Bankaların kredi veya kredi kartı almak isteyen kişilerin düzenli gelir sahibi olması, bir hayat sigortasının olması, kefil – ipotek gibi etmenlere sahip olmasını isterler. Bu sayede kişilere kredi verirken kendilerini garantiye almış olurlar. Peki bu nasıl olur? Bildiğiniz gibi krediler bankaların verdiği nakit paralardır. Haliyle bankalarda verdikleri bu paranın vade süresi dolmadan ödenmesini isterler. Bu yüzden kişilerde arayacakları ilk özellik düzenli gelirdir. Örneğin bir araç kredisi çekmek kredi başvurusunda bulundunuz. Bu kredinin limiti de 50.000 TL olarak belirlendi. Peki düzenli bir gelire dahi sahip değilseniz bu durumda da kredi alabilir misiniz? Çalışmayan biri kredi alabilir mi? Şimdiki yazıda size bu sorunun cevabını verelim.

Çalışmayan Biri Kredi Alabilir Mi?

Ülkemizde çalışmayan ya da düzenli sigortası bulunmayan 8 milyona yakın insan bulunmaktadır. Bu sayının fazla oluşunun yanında bu tür insanlarda birtakım sosyal haklardan yararlanabiliyor. Bu haklardan biri de kredi çekme özgürlüğüdür. Eğer çalışmayan biriyseniz, düzenli bir gelire sahip değilseniz, kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Elbette kredi alabilmeniz için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Ülkemizde geçimini hayvancılık yaparak, tarım ile uğraşarak, çeşitli zanaat kollarından bazılarını yaparak maddi gelir elde eden, çocuk bakıcılığı yapan yahut yaptığı el işlerini internet üzerinden satarak gelir elde eden bir kesim vardır. Bu kesim düzenli gelire sahip olmamakla beraber çoğu sigortasını yatırmayan kişilerdir. Bazı ev hanımları , hastalık yüzünden çalışamayan, yaşlılık veya engellilik durumundan dolayı çalışamayan kişiler de bulunmaktadır. Bu kişilerin de kredi başvuru yapma yolu açıktır.

Normalde çalışmıyor olmak kredi başvurusu yapmaya engel değildir. Birçok banka çalışmayan bireyin de kredi başvurularını dikkate almaktadır. Bu kişilere kredi verilmesi değerlendirilirken en önemli etken kredi notudur. Kişilerin çalışmıyor olmaması bir kredi notuna sahip olmaması anlamına gelmemektedir. Kredi notu kişilerin mali geçmişlerinin inceleyerek ödeme durumlarının düzenliğine göre not verilmesi işlemidir. Bizlerin bankalardan aldığımız kredi kartlarının taksitlerinin nasıl ödendiği ya da kredilerin aylık taksitlerinin ödenip ödenmediği gibi birçok konuda kıstas alınarak puanlama yapılır. Buna göre kişi çalışmasa bile bir bankada bulunan kredi kartı kullanımından doğan kredi notu derecesine bakılır. Bu durumda kişinin kredi notu yüksek ise kişiye kredi verilmesi için işlemler daha kolaylaşacaktır. Kredi notu 0 ile 1900 arasında bir puan aralığına sahiptir. Çalışmayan biriyseniz ve kredi notunuz en az 1500 veya üzerinde ise kredi alabilme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Çünkü bu kredi notuna sahip olan kişiler aldıkları kredileri düzenli olarak ödeyecekleri konusunda bankanın güvenini kazanmış olurlar. Diyelim ki kredi notu yüksek olmayan bir kişisiniz. Bu durumda da kredi alabilirsiniz. Tabi bu ilkine göre daha zor bir ihtimaldir. Bunun için bazı şartların sağlanması gereklidir. Bunlardan ilki ek gelirdir. Ek gelir derken kastedilen şey örneğin çalışmıyor olmanıza rağmen bir yerden kira alıyor ya da evde çalışarak gelir sahibi olmanızdır. Bu gelirin sizin alacağınız kredinin aylık taksitlerini ödeyecek miktarda olması yeterlidir. Bu durumda bu ek geliri bankaya beyan etmeniz halinde kredi almaya şansınız artacaktır.

Diğer bir durumda ipotek edecek bir mal varlığına sahip olmaktır. Şayet ev, arsa, dükkan gibi birtakım taşınmaz varlığınızı ipotek ederek kredi alabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Son olarak da düzenli gelire sahip birini kefil olarak gösterirseniz bu durumda da kredi talebiniz değerlendirilecektir.

Çalışmayana Kredi Veren Bankalar?

Çalışmayan kişilere kredi veren bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar diğer kredi türlerinde kredi veren bankalar göre pek fazla olmamak ile beraber yinede sayıları azımsanmayacak kadardır.

Akbank çalışmayana kredi; için bankanın tüm şubelerinden işlem yapabilirsiniz. Aynı zamanda Sms veya ATM’lerden de başvuru yapabilirsiniz. Akbank çalışmayan kişilere 20.000 TL’ye kadar kredi desteği vermektedir. Bunun için SMS atmanız yeterlidir. Bu yüzden cep telefonlarına Kredi yazarak boşluk bırakın, Vatandaşlık Numaranızı yazın, 4425’e gönderin. Akbank tarafından yapılan inceleme sonucunda kredi yanıtınız cebinize gelecektir.

İş Bankası çalışmaya kredi; için 7/24 evraksız, senetsiz ve gelir belgesiz başvuru yapabilirsiniz.

ING Bank; çalışmayan kişilere 3.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi vermektedir. Mini kredi adı ile verdiği 1,99 faiz oranı ile en çok istenen kredilerdendir. Çiftçiler için gelir belgesi yerine, çiftçilik belgesi, esnaflar için ise, iş yeri vergi levhası ile kredi başvurusu yapılır.

Denizbank bünyesinde çalışmayanlara verilen krediler  55.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.  Bu başvurularda evrak, kefil veya gelir belgesi olmaksızın 36 aya varan vade seçenekleri ile kredi başvurusu yapılır. Bunun için cep telefonunuzdan KREDİM yazıp, T. C. No ile birlikte 3280‘e gönderin. Başvuru sonucu beş dakika içinde cebiniz iletilir. Bu sayede gerekli işlemler için bilgi alabilirsiniz.

Akbank Sitesinden Kredi İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

İş Bankası Sitesinden Kredi İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Ing Bank  Sitesinden Kredi İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Denizbank  Sitesinden Kredi İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top