Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Çalışmayan Ev Hanımlarına Hangi Bankalar Kredi Verir?

Normal şartlarda ev, araç ya da konut kredisi almak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Mesela konut kredisi çekmek için eksper eşliğinden almak istenilen evin değerinin belirlemesi işlemleri yapılır. Yada bir arsanın satın alınması için birçok işlem yapılması sonunda ancak kredi çıkabilir. Fakat ihtiyaç kredileri için bu durum söz konusu değildir. Bir kısa mesaj ile dilediğiniz bankadan ihtiyaç kredisi alabiliyorsunuz. İşte tam bu noktada sabit geliri olmayan, çalışmayan ya da öğrenci olan kişilerin de bankalardan kredi alabildiklerini görebiliyoruz.

Ülkemizde 15 milyona yakın ev hanımı bulunmaktadır. Bu ev hanımlarının birçoğu sosyal sigortası olmadan hayatlarını sürdürmektedirler. Bu yüzden ev hanımlarının herhangi bir gelir kaynağı olmadığı veya hayat sigortası gibi birtakım sigortalara da sahip olmadıkları için kredi almaya uygun olmadıkları düşünülür. Peki bu durum cidden böyle midir. Çalışmayan ev hanımları kredi alabilir mi? Çalışmayan ev hanımlarına kredi veren bankalar hangileridir? Bu gibi soruların cevabını almak için sizi aşağıdaki yazıyı okumaya davet ederiz.

Çalışmayan Ev Hanımları Kredi Alır Mı?

Ülkemizde çalışmayan ev hanımları oranı son yıllara oranla her ne kadar azalmış olsa da yine de bu oran hayli fazladır. Fakat ev hanımlarının çalışmıyor oluşu şöyle algılanmalıdır. Ev hanımları evlerinde zaten çalışmaktadırlar. Bu iş durumu oldukça kutsal ve saygı duyulmalıdır. Fakat evde yapılan şeylerin herhangi bir maddi gelir getirmediği sürece bankacılık sektöründe ”gelir belgesi olmayan tüketiciler” kapsamında değerlendirilir. Bu kapsama sadece ev hanımları girmez. Öğrenciler, yaşlı ve engelli durumundan dolayı çalışamaz olan kişiler ya da bir süredir işsiz olan kişiler de bu kapsamdadır. Hali ile bankaların tüm bu kişiler ile çalışmayan ev hanımlarına da bu kapsamda muamele edeceği bilinmelidir. Çalışmayan yani maddi gelir sağlayamayan ev hanımları bankalara kredi başvurularından bulunabilmektedirler. Bu başvurular ”ihtiyaç kredisi” kapsamında değerlendirilmektedir. İhtiyaç kredileri diğer kredi türlerine göre daha az olmakla beraber her bankaya göre değişmektedir. Bazı bankalarda en düşük 3.000 TL den başlayıp 60.000 TL’ye kadar çıkan ihtiyaç kredileri bulunmaktadır. Çalışmayan ev hanımlarının kredi alabilmeleri için bazı şartlar bulunmaktadır. Gelin şimdi bunları inceleyelim.

Çalışmayan Ev Hanımları Kredi Alma Şartları

Çalışmayan yani maddi gelir sağlayamayan ev hanımları da kredi alabilirler. Fakat bazı şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Bu şartların oluşması ile ev hanımları kolayca kredi alabilirler. İlk olarak ev hanımlarının kredi notu yüksek olmalıdır. Bir bankaya kredi için başvurduğunuzda kredinizin olumlu sonuçlamasında ki en önemli etmen kredi notudur. Eğer kredi notunuz 1500 ve üzeri ise bu durumda kredi alabilmeniz olasıdır. Bu notun yüksek oluşu sizin kredi taksitlerinizi kolayca ödeyebileceği göstergesidir. Aynı zamanda kişilere güvenilmesi konusunda da bir işaret niteliğindedir. Kredi notunuz düşük olsa da bu durumda da yapabileceğiniz bazı şeyler bulunur. Kredi alabilmek için bir ek gelir gösterebilirsiniz. Örneğin evde bazı yemekleri yapıp satarak ya da çeyizlik eşya yapıp satarak elde ettiğiniz geliri bankaya sunabilirsiniz. Ya da bir yakınınızın çocuğuna baktığını için ya da temizlik işlerinde yardım ettiğiniz için aldığınız miktar da ek gelir kapsamındadır. Bu ek geliri bankaya sunabilirsiniz. Eğer bu ek gelir sizlerin alacağınız kredinin taksitlerini ödeyebilecek yeterlilikte ise bu durumda kredi alabilirsiniz.

Bir diğer durum ipotek ve kefildir. Eğer ipotek altına alabileceğiniz bir taşınmaz varlığınız varsa bunu ipotek altına alarak kredi alabilirsiniz. Kedi notu yüksek ve düzenli bir gelir sahip olan kefil sahibiyseniz bu durumda da bankadan istediğiniz kredi miktarını ihtiyaç kredisi olarak alabilirsiniz.

Ayrıca bazı ev hanımlar vefat etmiş anne veya babalarından emekli maaşı almaktadırlar. Bu maaşın düzenli olarak alındığının beyanı bankaya yapıldıktan sonra çalışmayan ev hanımları kredi alabilmektedirler.

Son olarak da herhangi bir bankada bulunan bir hesabınız varsa ve bu hesap mevduat hesabı kapsamında sürekli artan bir para birimi barındırıyorsa işiniz kolaylaşır. Sahip olduğunuz hayat sigortası veya birikim hesabı da bankalara beyan edildiğinde sizlere kredi verilmesi daha olası bir hale gelecektir.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Hangi Bankalar Kredi Verir?

Çalışmayan ev hanımlarına kredi veren bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar sizlere yazının başında anlattığımız şartlara sahip oldukları sürece istedikleri kredi miktarına sahip olabilirler.

Finansbank bünyesine oluşmuş ”Enpara” bir internet şubesidir. Finansbank aracılığı ile ihtiyaç kredisi başvurularınızı internet üzerinden yapabilirsiniz. Enpara uygulaması ile 5.000 TL tutarında masrafsız kredi alabilirsiniz.

TEB dijital bankacılık ürünü olan CEPTETEB ile kredi taleplerinizi internet ortamında hallede biliyorsunuz. 1.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredi başvurusu yapabilmektedir.

İş Bankası da diğer iki banka gibi Anında Kredi ile internet üzerinden direkt kredi veren bankalardan biridir.  Kefilsiz masrafsız kredi veren bankaları başında gelmektedir.

Garanti Bankası ev hanımları için özel olarak yapılandırdığı ihtiyaç kredisi kampanyası ile hizmet vermektedir. İnternet üzerinden kredi için başvuru yapabilirsiniz.

Denizbank; “Ev Hanımlarına Mevduat Biriken Hesap” ve “Ev Hanımlarına Özel Altın Günleri” sloganlı paket ve kampanyalarıyla hem ev hanımlarını iş hayatına teşvik etmekte hem de ekonomik destek sağlamaktadır.

Scroll to Top