Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Kredi Kartının Bloke Olma Sebepleri

Günümüzde bankacılık ürün ve hizmetlerinden tam zamanlı yararlanmaktayız. Sadece ülkemizde yerli ve yabancı sermayeli olmak üzere 50’den fazla banka bulunmaktadır. Her bankanın bağlı olduğu şirket bünyesinde verdiği bankacılık hizmetleri ise farklıdır. Ülkemizde bankaların hizmetlerinden birçok farklı yer ve kaynak ile yararlanmaktayız. Bankalar şubeleri, ATM’leri, ortak ATM’leri, mobil uygulamaları, İnternet Bankacılığı ve müşteri hizmetleri ile hizmet sağlamaktadır. Bankalardan çoğunlukla kullandığımız ürünler kredi kartlarıdır. Her bankanın kredi kartı hizmetleri bulunmaktadır. Kredi kartları ile yanınızda nakit bulunmasa bile dilediğiniz ürünü alabilir, çok pahalı olan ürünleri almak için yeterli paranız olmadığında ve toplu olarak bu parayı ödeyemediğinizde kredi kartlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca kredi kartları ile çeşitli puanlar kazanabilir, bazı restoranlarda indirimli yemek yiyebilir, otobüs, uçak, tren biletlerini indirimli alabilir, bazı sinema ve tiyatro biletlerini ücretsiz alabilirsiniz. Kredi kartlarının tüm bu olumlu özelliklerinin yanında dikkatli kullanılması gerekmektedir. Aksi halde kredi kartlarınızı çaldırabili ya da yanlış kullanım sonucunda kartınızın iptal edildiğini veya bloke olduğunu görebilirsiniz. Peki kredi kartı neden bloke olur? Şimdi sizlere bu sorunun cevabını vermeye çalışalım.

Kredi Kartı Bloke Olma Sebepleri

Kredi kartlarını nakit paraya nazaran daha çok yanımızda bulunduruyoruz. Nakit paranın çalınması, yırtılması yahut hemen harcanması gibi durumları söz konusu olduğunda kredi kartı taşıma daha doğru bir seçim gibi gelebilmektedir. Tabi ki birçok faydası bulunan kredi kartlarının bazı güvenlik tabanlı oluşan sıkıntıları da vardır. Bu sıkıntılardan en önemlisi kredi kartlarının bloke oluşudur.

Kredi kartları bazı güvenlik sorunları nedeniyle bazen de banka tarafından kart sahibinin işlem yapmaması için bloke edilebilir. Örneğin siz kredi kartı ile işlem yaparken kart bilgilerinizin çalındığından şüphelendiniz. Bu durumda bankayı arayarak bu konuda bilgi alın. Eğer kartınızı kullanma girişiminde bulunulmamış ise geçici olarak kartı bloke edebilirsiniz. Eğer kart ile işlem yapılmış ise bu durumda da iptal edebilirsiniz.

Bir diğer durum ise kredi kartınızı çaldırdığınızda ya da kaybettiğinizde ortaya çıkar. Bu durumda yanlış kişilerin eline geçerek işlem yapılmasını engellemek için katınızı bloke ettirebilirsiniz. Bu durumda bankayı arayarak işlemin gerçekleştirilmesi yönünde talimat verebilirsiniz. Dilerseniz de kartı tamamen iptal ederek yeni kart alabilirsiniz.

Bir başka durum ise kredi kartı borçlarınızı ödemediğiniz takdirde banka size bir süre mühlet tanıyacaktır. Bu süre zarfından borçlar ödenmezse, banka tarafından kredi kartı ve hesabınız bloke olabilir. Kredi kart borçları ödenmediğinde 90 gün sonunda yasal işlem başlatılır. Bu kişiye ait bankada bulunan tüm hesaplar ve kartlar bloke edilir. Bu durumda kişi hesabına ve kartlarına erişemez. Borcunu ödediği zaman hesabında işlem yapabilir. İleri durumlarda kişilere haciz işlemi Uygulabilir ya da yargı sonucunda kişi hapishaneye atılabilir. Ayrıca bu tür kişiler kara listeye girerek 5 yıl bankacılık hizmetlerinden yararlanamama durumunda kalırlar.

Bir diğeri ise, eğer bir aile üyeniz veya yakınınızın ek kartını kullanıyorsanız bu durumda o kişinin isteği ile kartınıza bloke konabilir. Bu durumda kişi bankaya talimat verir ve kartını kullanıma kapatır. O kişinin bankaya beyanı değişmediği sürece kartınızı kullanamazsınız.

Son olarak kredi kartınızın şifresini bankamatiklerde 3 defa yanlış girdiğiniz takdirde sistem sizi tehlike olarak algılayacağı için kartınızı bloke olacaktır. Bu durumda ilgili bankanın şubesine giderek durumu açıklayıp kartın blokesi kaldırılır. Ardından yeni şifre alınarak kart kullanılır.

Bloke Olan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı kredi kartınızı bloke olduysa her şartta banka ile birebir görüşme sonucunda bloke kaldırma işlemleri yapılmaktadır. Eğer kartınızı çalıntı veya kayıp olduğundan dolayı bloke ettirdiyseniz bu durumda 24 saat içinde kart iptal olacaktır. Eğer kartınızı geri alır yahut bulursanız bu durumda 24 geçmeden bankayı arayarak durumu bildirin ve blokeyi kaldırın. Aksi takdirde 24 saat sonunda kartınız otomatik iptal olacaktır. Bu durumda Yen’i kart gelene kadar beklersiniz.

Eğer banka tarafından kredi kartı bloke edilmiş ise  bu durumda banka ile görüşülür. Bazı bankalar kredi kartının borçlarının birkaç taksiti ödendikten sonra blokeyi kaldırmaktadır. Bu yüzden bankanın kredi kartı bloke politikasına göre hareket ederek kredi kartı blokesi kaldırabilirsiniz.

Scroll to Top