Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenlerin Hataları

Kredi Kartı Borcunun Ödeme Zamanı Geçerse Ne Olur

Kredi kartları şüphesizdir ki bankaların en çok tercih edilen hizmetleri arasında yer alır. Günümüzde neredeyse herkesin bir hatta birden fazla kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartlarının kullanımının bu kadar artmasından dolayı bu durum beraberinde bir takım problemler de getirmiştir. Ortaya çıkan en büyük problem kredi kartı borcunu ödeyememedir. Kredi kartı kullanıcıları yaptıkları birçok hata sebebiyle borçlarını ödeyemez hale geliyorlar. Kredi kartı borcunu ödeyememek büyük sıkıntılar doğuracak bir problemdir. Mahkemelik olup, evinize haciz gelmeye kadar ilerleyebilir. Uzmanların da özellikle belirttiği gibi kredi kartı kullanırken kişilerin çok dikkat etmesi gerekmektedir. Psikolojik olarak kişiler kart ile ödemeye yaparken nakit olarak ödeme yapmadıkları için nakit para ödeme psikolojisinden farklı bir psikoloji yaşarlar. Durum böyle olunca da yaptıkları alışverişler bazen kontrolden çıkabilmektedir. Yapılan bu hatalar sebebiyle birçok kart kullanıcısının bankalar milyarlarca borcu bulunur. Kredi kartının kazandırdığı avantajlar tabii ki de inkar edilemez. Yapılması gereken kullanırken dikkat etmektir.

Yazımızın devamında kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin hatalarından bahsedeceğiz. Borçlarınız ödeyemeyeceğiniz miktarlara ulaşmadan bu hataları göz önünde bulundurursanız kredi kartı kullanırken hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Üstelik kredi kartı kullanımı sizin için faydalı bir alternatif olabilir.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenlerin Yaptığı 10 Hata

1. Asgari Tutarı Ödemek

Herkesin de bildiği üzere kredi kartının ödeme zamanı geldiğinde ödeme seçenekleri içerisinde asgari tutar ödemesi yer alır. Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin yaptığı en önemli hatalar arasında asgari tutar ödemesi vardır. Asgari tutar anlık olarak ödemeyi kolaylaştırabilir fakat diğer ödeme üzerine faiz eklenir. Bu durum rutine bağladığı zaman kredi kartı borcu sürekli devam edebilir. Mümkün olduğunca ödemelerinizi asgari tutar ödemesi ile yapmamanızı tavsiye ederiz.

2. Eksik Borç Ödemek

Eksik borç ödemek kredi kartı borcu ödeyemeyenlerin yaptığı en kritik hatadır. Borcun eksik ödenmesi ilerleyen süreçte büyük problem yaratacak bir durumdur. Borcunuzu eksik yatırırsanız borç miktarınızın üzerine ek olarak faiz uygulanır. Durum bu şekilde devam ettikçe borç ve faiz oranında artış olur. En sonunda kredi kartı borcu ödenemez bir hale gelirsiniz. Borcunuzu öderken borç miktarının tamamını ödemeniz yararınıza olacaktır.

3. Kartta Borç Bırakmak

Kredi kartınızı sürekli kullanmıyor olabilirsiniz. Bu problem teşkil eden bir durum değildir. Fakat son ödemenizde bıraktığınız ufak miktar bir borç siz farkında olmadan birikebilir. Borç biriktikçe ödenmez duruma gelebilir. Böyle bir problem ile karşılaşmak istemiyorsanız. Kartınızın borcunu tamamen kapatıp, kartı iptal edebilirsiniz veya kartta borç kalmış mı kontrol edebilirsiniz.

4. Faiz Oranlarına Dikkat Etmemek

Kredi kartınızı ilk aldığınız zaman size belirtilen faiz oranlarına dikkat etmeniz gerekir. Bu kredi kartı kullanıcıları tarafından en çok yapılan hatadır. Kredi kartı alırken kullanıcılar faiz oranlarına dikkat etmezler, ilerleyen zamanlarda faizin çok olmasından dolayı oluşan borç ödeyememe problemiyle karşı karşıya kalırlar. Faiz oranına kredi kartını alırken dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde borcunuz ödeyemeyeceğiniz miktarlara ulaşabilir.

5. Kredi Kartı Ödemesini Geciktirmek

Kredi kartının ödemesini geciktirmek eksik ve asgari tutar ödemekten de tehlikelidir. Çünkü bankalar kredi kartı ödemesini geciktiren kişilere gecikme faizi uygularlar. Gecikme faizi uygulandığı için borç üzerine sürekli bir miktar ekleme yapılır. Ayrıca banka tarafından borcunuzu geciktirdiğiniz tespit edildiği zaman bankanın sunduğu diğer hizmetlerden faydalanmanız zorlaşacaktır. Örneğin; bankalar kredi verirken müşterilerinin borçlarını düzenli ödeyip ödemediklerine dikkat etmektedir. Kredi kartı borcunuzun ödenemeyecek miktarlara gelmemesi için ödeme geciktirme hatasına sakın düşmeyin!

6. Kredi Kartı Limitini Sürekli Yükseltmek

Kredi kartının limitini yükseltmek bazen önemsiz gibi görünse de önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi kartı kullanıcılarının çoğunun kredi kartı limitleri ödeyemeyecekleri miktardadır. Durum böyle olunca kullanıcılar farkına varmadan limitlerine ulaşmaktadır. Limit üst limiti de ödeyemeyecekleri bir miktar olduğu için ödemede zorluk çekerler. Zorluk çekmeleri de kredi kartı borçlarını ödeyememelerine işaret eder. Kredi kartı limitinizi gelirinize bağlı olarak yükseltmeli ve bütçenizi geçmemelisiniz.

7. Gereksiz Kredi Kartı Almak

Fazla kredi kartı almak, fazla nakit imkanı olarak görülmemelidir. Mümkün olduğunca az kredi kartı ile ihtiyaçlarınızı karşılarsanız yararınıza olacaktır. Kişiler ihtiyaçları olmamasına rağmen farklı bankalardan birçok kredi kartı kullanırlar. Harcamalar dağınık ve takip etmesi zor olunca da tüm kredi kartı borcu ödemelerine yetişememe ve borç ödeyememe gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için gereksiz kredi kartı almamalısınız.

8. Kredi Kartından Avans Kullanmak

Kredi kartı kullanıcıları tarafından kredi kartından nakit avans kullanmak çok avantajlı bir durum gibi görünür. Avans kullanmak kredi kartı borcu ödeyemeyen kişilerin en büyük şikayetleri ve pişmanlıkları arasında yer alır. Avan almak ihtiyaç anında yararlı gibi görünür ve geri ödemeyi kolayca yapabilirim diye bir düşünce meydana gelir. Fakat avans kullanımlarında bankalar neredeyse miktarın iki katı faiz oranı uygularlar. Anlık olarak ihtiyacınızı karşılayacağınız avans ilerleyen zamanlarda size ödeyemeyeceğiniz bir borç olarak geri dönebilir.

9. Kredi Kartı Hesabını Kontrol Etmemek

Kredi kartı hesabını ve ekstrelerini kontrol etmemek demek borçlardan habersiz olmak demektir. Hesaptan habersiz olan kişiler genel olarak borçlarını ödeyememekten şikayetçilerdir. Borcun ne kadar kaldığı dönemlik olarak ne kadar ödeme olduğunu düzenli olarak kontrol etmek gerekir. Kredi kartı hesabı hafife alınacak bir şey değildir. Uzun vadede ödeyemeyeceğiniz kredi kartı borcunuz olabilir. Bu sebeple kredi kartı hesabınızı düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

10. Sürekli Taksit Yapmak

Taksit seçeneği kredi kartı kullanıcıların sürekli tercih ettiği bir özelliktir. Ödeme konusunda kullanıcılara kolaylık sağladığı kesinlikle doğrudur. Fakat sürekli olarak her yaptığınız alışverişi taksit seçeneği ile öderseniz. Bir müddet sonra ödeyemeyeceğiniz bir kredi kartı borcu ile karşılaşabilirsiniz. Taksit yapmadan önce bir kere daha düşünün!

Scroll to Top