Devlet Destekli Konut Kredileri

devletdesteklikonutkredisi

Devlet Destekli Konut Kredisi Nedir?

Devlet destekli konut kredisi konut sahibi olmak isteyen genç bireyleri ilgilendiren bir çalışmadır. Ülkemizin üzerinde yapmış olduğu çalışmalarında desteği ile 18 yaş altında bile olsanız konut sahibi olmak için harekete geçebilirsiniz. Böylelikle devlet desteği ile gerekli şartları karşıladığınız durumda genç yaşta konut sahibi olursunuz. Tabii ki bu devlet destekli konut kredisinin de bazı dayatmaları mevcut. Devlet destekli konut kredisi için devlet tarafından bankalarla iş birliğine gidilmiştir. Devlet tarafından belirlenen hesaplar sürekli teftiş halindedir. Bireyin öncelikle yapması gereken devlet destekli konut kredisi için sadece devlet tarafından anlaşmalı bankalara giderek devlet destekli krediyi kullanmak istediklerini beyan etmeleri gerekir. Bunun doğrultusunda devletin belirlemiş olduğu düzenlemelere göre bir hesap oluşturulur.

Devlet Destekli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir?

Devlet destekli konut kredisi çekmeyi düşünenlerin ilk düşündükleri şey genellikle bu destekten kimlerin yararlanabileceğidir. Devlet destekli konut kredisi başvurusu yapmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Yani 18 yaş altı kişilerinde aile içi bireylerden biriyle bu kredi için destek hesabı açtırması gerekir. Yani herhangi bir yaş sınırı belirtilmemiştir. Devlet destekli konut kredisi alabilmek için daha önceden üzerinizde herhangi bir mülk ve konutun olmaması gerekir. Çünkü kredinin çıkarılış amacı vatandaşların ilk konutlarına sahip olmasında kolaylık sağlamaktır. Kredinin başvurusu yapıldığında bireyin adli sicili de kontrol edilmektedir. Adli sicilinizin temiz olması kredinin onayı noktasında büyük avantaj sağlayacaktır.

Devlet bu krediyi sadece yurt içinde yaşayan vatandaşlar için çıkarmamıştır. Yurt dışında ikamet eden veya çalışmak için yurt dışında bulunan vatandaşlarımızda dilerse devlet destekli konut kredisine başvurabilecek. T.C. vatandaşlığından izinle resmi bir şekilde ayrılmış olanlar ve mavi kartlı kişiler bu destekten yararlanamazlar. Bu başvuruda bulunabilmeniz için herhangi bir gelir belgesi istenmemektedir. Yani aylık düzenli yatırımın yapılması durumunda nerede çalışıldığının veya çalışılmadığının bir önemi yoktur. Başvurular için aile içinde bir kısıtlama yoktur. Yani örnek verecek olursak yeni evli bir çiftimiz ayrı ayrı bu krediye baş vurabilme imkanına sahip olacak. Bu durumda alınacak destek ikiye katlanarak konut kredisinde kolaylık sağlanmış olacak.

Devlet Destekli Konut Kredisine Nasıl Başvurulacak?

Devlet destekli konut kredisi şartlarını karşıladığınız durum da devlet ile iş birliği yapan bankalara giderek devlet destekli konut kredisi hesabı oluşturulmalıdır. Bu bankalar arasında öncelik kamu bankalarında olmak üzere toplum tarafından çok bilinen bankalarda bulunur. Bu bankalar Türkiye Vakıflar Bankası, Halk Bankası ve T.C. Ziraat Bankasıdır. Tabii ki bu bankalar gün geçtikçe arta bilir.

Geçtiğimiz günlerde hükumet yetkililerinin konut kredilerinin düşürülmesi konusunda yaptığı çağrılarla T.C. Ziraat Bankası yaptığı faiz indirimi ile piyasada rekabeti kızıştırdı. Böyle bir durumda rekabetin eşit olarak yayılması için diğer bankalarda faiz konusunda kendi içlerinde yapılanmaya gittiler. Bu yapılanmaların piyasa ile orantılı olması gerektiği için bankalar çok sıkı çalışarak faiz oranlarını düşürdüler. Şuan da eğilimin hangi yöne doğru gittiğini faiz oranları ve talep yoğunluğu belirlemektedir. Ancak T.C. Ziraat Bankasının bu rekabete öncülük ettiğini söyleyebiliriz. Başvuru için anlaşmalı bir bankaya giderek devlet destekli konut kredisi hesabı açmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Hesap kesinlikle Türk Lirası cinsinden açılmalıdır. Gerekli şartların sağlanması durumunda süreç işlemeye başlıyor. Kredi alacak kişinin şahsen gidip bankalarla görüşmesi en sağlıklı olanıdır. Bankaların dikkat ettiği bir hususta alınacak konutun sahibinin birincil dereceden akraba olmamasıdır. Böyle bir tespit durumunda krediniz yanabilir ve ödenekleriniz geri iade edilir.

Devlet Destekli Konut Kredisinde Destek Aralığı ve Finansal Değerler Nelerdir?

Devlet destekli konut kredisi için anlaşmalı bankalardan açtırdığınız hesaba düzenli olarak her ay veya 3 aylık toplu olarak ödeme yapılması gerekmektedir. Çünkü kredi mantığı kumbara mantığı ile çalışır ne kadar birikirse destek o kadar artacaktır. Destek aralığı aylık veya 3 aylık olarak yatırılan miktara göre değişiklik gösterir. Daha öncede belirttiğimiz gibi bu sisteme eşlilik durumu açıktır. Yani siz katılım yaptığınızda eşinizin de bu sistemden yararlanma hakkı vardır. Bu durumda ödeme durumu ikiye katlanır. Sistem şartlarından biride hesaba belirlenen tutarı ara vermeden 3 sene boyunca ödeme yapmaktır. Sistem düzeninden sapan ve ödemelerde gecikme yaşanması durumunda kullanıcı sistem dışı edilecek ve hesabında birikmiş olan para geri ödenecektir. Vatandaşlar tarafında en belirleyici husus sistemden en az 3 yıl sapmama ve düzenli ödeme yapılması durumudur.

Devlet desteği için vatandaşlar açtıkları kredi hesaplarına yatırılması gerek taban miktar aylık 250 TL veya 3 aylık olarak hesaplanırsa aylık 750 TL ödenmesi gereklidir. Bu en az ödenmeleri gereken tutardır. Sistemden daha fazla yararlanmak isteyenler için tavan sınır aylık olarak 2.500 TL veya 3 ayda toplu ödeme için 7.500 TL olarak hesaplanmıştır. Bu ödemeler kişiden kişiye ve gelir düzeyine göre farklılık gösterir. Devletin bu ödemeler karşısında sunduğu tolerans ise %15’tir. Ancak bu %15 için de bir tavan rakam koyulmuştur. %15 için sunulan miktar en fazla 15.000 TL’dir. Tabii ki bu miktar sistemde kalma yıllına göre farklılık gösterir. Örnek vermek gerekirse 3 yıl sistemde kalan %15 devlet desteği alırken 4 veya 5 yıl sisteme sürekli para yatıran birinin alacağı devlet desteği %’lik olarak artar. Bu uzunluk süresinde de yatırılan paranın miktarı da değişiklik gösterebilir. Örnek verecek olursak 3 yıl ay bazında 36 ay yapacağı için aylık ortalama 1.200 TL yatıran bir vatandaşın 3 yıl sonra hesabında en az 43.200 TL birikmiş olacaktır. Böylelikle 3 yıl sonra bir konut almak istediğinizde paranızı hesabınızdan çekerken devlet tarafından ek bir katkı uygulanacak. Bu katkı miktarı %15 üzerinden hesaplandığında 6.480 TL etmektedir yani 3 yıl sonra paranızı çekmek istediğiniz de devlet desteği ile toplam 49.680 TL paranız olur.

Devlet Destekli Konut Kredisinin Amacı Nedir?

Devlet destekli konut kredisinin amacı her ne kadar konut sahibi olunması adı altında geçse de, günümüz piyasa durumuna baktığımızda bahsedilen konut destekleri ve birikimlerle konut sahibi olmak imkansız. Burada ki amaç vatandaşın kredi çekimlerinde ortaya koymak zorunda olduğu %20 peşinat parasının hazırlanmasıdır. İstanbul’u ele alarak 2016 yılı konut fiyatları ortalama olarak oldukça yüksek. Hazırda parası olmayan için doğal olarak finansal destek bankalardan geçiyor. Bu durumda kredi çekmek için vatandaşın bir peşinat ortaya koyması gerekiyor. Bu şekilde vatandaş yakın zamanda kendisine birikim yapıyor. Bilindiği gibi kredi hesaplamalarında ne kadar çok peşinat ortaya koyulursa uzun vadede ödenecek borç o derece azalacaktır. Böylelikle vatandaş daha rahat bir konuma gelecek. Devlet destekli konut kredisi sadece yurt içinde ki konutlar için geçerlidir. Devremülk tarzında yapılar için destek sağlanmaz.

Scroll to Top