Devletin Verdiği Hibe Krediler En Kolay Nasıl Alınır?

338950

Günümüzde birçok girişimcinin projelerini desteklemek ve hayata geçirmek adına devlet kolu ile birçok çalışma yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir. Bu çalışmalarda hiç kuşkusuz en büyük pay Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB)’na aittir. Bakanlık kurduğu alt kuruluşlar ile birlikte her gün daha sıkı çalışmakta, destekleme çalışmalarını çok daha verimli hale getirmeye başlamıştır. Devlet bu konuya daha çok özen göstermektedir. Çünkü artan işsizlikle mücadele etmek ve istihdamın genişletilmesi temel amaçlardandır. Yeni bir işletme kurmak isteyen girişimci, projesini hayata geçirmek için sermayeye ihtiyaç duymaktadır. Bu sermaye ihtiyacının giderilmesinde devlet destek elini uzatarak, birçok girişimciyi iş sahibi yapmıştır. Devletin uzattığı bu destek eli, girişimcileri destekleme adına görevli olan ve ÇSGB’ye bağlı faaliyet gösteren kurum KOSGEB’tir. KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı’dır. KOSGEB tarafından verilen “hibe kredi” girişimciler tarafında merak edilen konuların başında gelmektedir. Bizler de bu yazımızda merak ettiğiniz konu olan hibe kredi nedir, devletin verdiği hibe krediler en kolay nasıl alınır gibi konularda gerekli bilgilendirmeyi yapacağız.

Hibe Kredi Nedir?

Hibe, sözlük anlamı itibarı ile karşılıksız vermek anlamına gelmektedir. Hibe kredi ise, adından anlaşılacağı üzere geri ödemesi olmayan bir finans desteğidir. Bu destek KOSGEB tarafından verilmektedir.

Kendi işinizi kurmak ve hayalinizi gerçekleştirmek için devlet destekli hibe krediye başvurmalısınız. Bir girişimci veya işletmeci/esnaf olarak talepleriniz doğrultusunda var olan ihtiyaçlarınızı karşılamak, üretim yapmanıza yardımcı olmak, yeni ürünler geliştirmenizi sağlamak, yeni bir iş kurmak veya var olan işletmenizi büyütmek ve ülkede başarılı işletmelerin yaşayabilmesi için devlet veya bazı özel kuruluşlar hibe ve kredi desteği sağlamaktadır.

Hibe ve kredi destekleri şöyledir:

  • Girişimcinin desteklemek, yaygınlaştırmak ve başarılı işletmeleri kurmak için 50.000 TL hibe ile 100.000 TL kredi verilmektedir.
  • Esnaf ve Sanatkarları desteklemek, yeni yatırımları oluşturmak, istihdam artırmak amacı ile esnek destekleme sistemine ihtiyaç duyulması nedeniyle ilgili kurumlar tarafından 150.000 TL’ye kadar verilen hibe ve kredi destekleri verilmektedir.

Hibe Krediye Nasıl Başvurulur?

Hibe krediden yararlanmak isteyen bireylerden bazı şartları yerine getirmeleri istenmektedir. Bu şartlar şu şekildedir:

  • Maliyeye kaydını yaptırmış olmak,
  • Girişimcilik eğitimi almış olmak (KOSGEB tarafından verilir.)
  • Desteklenen sektörlerden birini seçmek,
  • KOSGEB veritabanına kayıt yaptırmaktır.

KOSGEB tarafından verilen hibe krediye başvurmak için ilk olarak resmi web sitesine girerek veritabanına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kayıt işleminizden sonra KOBİ beyannamesi doldurulacaktır. Bu adımlardan sonra verdiğiniz bilgi ve hususların doğru olup olmadıkları KOSGEB görevlileri tarafından değerlendirilerek sizlere sonucu bildirilecektir. Başvurunuz olumlu değerlendirilip onaylandığı taktirde, hibe kredi almaya hak kazanmış olacaksınız.

Hibe Krediye Başvuru için Kolay Adımlar Nelerdir?

Hibe kredi almak için dikkat etmeniz gereken hususlar olduğu bilinmelidir. Öncelikle bu kredi desteğinin gerçekten işiniz için kullanmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Farklı amaçlarla kullanıma izin verilmeyeceği de akıllardan çıkarılmamalıdır. Hibe kredi denilen destek direkt olarak sizlere ödenmeyeceği bilinmelidir, işinizle ilgili kabul edilen projenizde belirttiğiniz hususlara göre yaptığınız harcamalarınızdan faturalandırabildiğiniz harcamalar sizlere ödenecektir. Hibe kredi maksimum 50 bin TL olmakta ve bu rakam işyerinizin faaliyetlerine göre değişkenlik gösterdiğini belirtmemizde fayda vardır. KOSGEB hibe kredi almak istiyorsanız amacınız sadece işinizi geliştirmek olmalıdır, eğer ki nakit ihtiyacınızı karşılamak ise bu krediyi baştan alamayacağınız bilinmelidir. İşinizi geliştirmek, büyütmek adına samimi bir şekilde ciddi bir proje hazırlayıp, bu projeyi KOSGEB yetkililerine uygun bir şekilde sunarak, yaptığınız harcamaları ise faturalı olarak usulüne uygun bir şekilde yaparak hibe kredisinden yararlanabilirsiniz. KOSGEB projelerini hazırlarken içeriğin güzel ve akıcı bir şekilde hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Projeyi sunarken ise sözlü olarak en ince ayrıntısına kadar anlatılarak karşıdaki yetkililerin kafalarında soru bırakmadan sunumunuzu bitirmeniz çok önemlidir. Projeyi sunan kişinin büyük bir rolü vardır. Çünkü projeyi sunan kişi iki kelimeyi bir araya getirmede zorlanıyor ise karşıdaki yetkililer tatmin olmayacak ve kredi başvurunuzu onaylamayacaktır. Bu nedenle sunumdan önce güzel bir şekilde hazırlanmalı, kendine güvenli bir şekilde sunumunuz gerçekleştirmelidir. Yukarıda bahsettiğimiz hususlardan herhangi birisinin olmaması ya da eksik olması halinde başvurunuz onaylanmayacak ve böylece hibe krediden yararlanamayacağınzı unutmamalısınız.

Hibe Kredi Alımında Desteklenen Sektörleri Görmek İçin TIKLAYINIZ!

KOSGEB Resmi Web Sitesine Erişim İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top