Dükkan Açmak İçin Kredi Veren Bankalar

000999988

Yeni bir işe başlamak, bir dükkan açıp işleri yoluna koymak düşünüldüğü kadar kolay değildir. İş ciddiyete bindiği zaman yeni bir işe atılmanın zorlukları ortaya çıkacaktır. Herkes bir işyeri sahibi olmak ister fakat bunun için yeterli imkanları sağlayamadıkları için bu hayallerinden vazgeçerler. Bir işyeri açmanın ilk ve en önemli koşulu sermayedir. Kişinin sermayesi olmadan yeni bir işyeri açma şansı neredeyse yok denilecek kadar azdır. Bu noktada bazı bankalar işyeri açmak isteyen kişilere kredi sağlamaktadırlar. Bu krediler de “İş yeri Açma Kredisi” olarak adlandırılmaktadır. Bu türde bir kredi alacaksanız kesinlik şartlarını iyi araştırmalısınız. Vade seçenekleri ve faiz oranları önemli etkenlerdir. Krediyi baştan iyi araştırmazsanız işyeri açmak için kendinize destek olması amacıyla aldığınız bir kredi sizi daha da zora sokabilir. Öncelikle yapılacak bir fizibilite çalışması işin geleceği için çok önemlidir. İşyeri açtığınızda sağlayabileceğiniz ortalama gelirleri hesaplayıp, kredinizin geri ödeme seçeneklerini bu çizgide değerlendirebilirsiniz. Biz de bu yazımızda dükkan açmak için kredi veren bankaları işleyeceğiz.

İşyeri açma kredisi veren birçok bankayı düzenli bir şekilde araştırıp kararınızı öyle vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Bilmeniz gereken bir diğer konu ise devlet desteğidir. KOSGEB herhangi bir sektörde yeni bir işyeri açmak isteyen herkese 50 bin TL hibe, 100 bin TL faizsiz kredi vermektedir. Bu kredi ve hibeden yararlanmak için ise belirli koşulları yerine getirmek gerekiyor. KOSGEB’ten bu krediyi almak için öncelikle KOSGEB tarafından yapılan 32 saatlik eğitimlere katılmanız gerekiyor. Bu eğitimler bittikten sonra alacağınız sertifika ile krediye başvuru yapabiliyorsunuz. KOSGEB’in her ilde iletişim merkezi bulunmaktadır. Detaylı bilgileri almak için iletişim merkezini ziyaret edebilirsiniz. İletişim merkezinde işyeri açma kredisiyle ilgili tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

İşyeri Açma Kredisi Nedir?

İşyeri açma kredisi kendi işyerini açmak isteyen kişilere bankalar tarafından sağlanan kredi türüdür. Her kredide olduğu gibi işyeri açma kredisi de 18 yaşını doldurmuş kişilerce başvurulabilen kredidir. İşyeri açma kredisi diğer kredilere göre oldukça avantajlı bir kredidir. Avantajlı olmasının sebebi ise uzun vadeli ve düşük faiz oranlı olmasıdır. İşyeri açma kredisinin sağladığı bu koşullar işyeri kurma hayali kuranlar için önemli bir fırsattır. İşyeri açmak istiyorsanız ve yeterli sermayeye sahip değilseniz, işyeri açma kredisine başvuruda bulunabilirsiniz.

İş Yeri Açma Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Kimlik Belgesi: Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport (TC Kimlik No yazılı)

Gelir Belgesi:

  • Özel sektör çalışanları için Bordro veya üzerinde haciz bulunmadığı ibaresi içeren güncel onaylı gelir belgesi, Şirket imza sirküleri, SGK hizmet dökümünü.
  • Çiftçiler için Çiftçilik Belgesi, Müstahsil Makbuzları, Arazi Tapu Fotokopileri.
  • Emekliler için SGK Emekli Belgesi, Emekli Maaş Hesap Cüzdanı, Emekli olduğu halde ücretli çalıştığını beyan edenlerden, işyeri destek prim bildirgesi.
  • Kamu çalışanları içinse Bordro.
  • Serbest meslek sahipleri için Güncel Vergi Levhası, Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi, Güncel İşletme Hesap Özeti, Ticaret Sicil Gazetesi.

Bu belgeler işyeri kredisi çekmek için başvuru sürecinde bankalar tarafından istenilen belgelerdir. Bu belgeleri gerekli kurumlardan toplayıp başvuru için bankaya teslim etmeniz gerekir. Unutmamanız gereken bir konu ise bankalar açılmamış bir işyerine kredi vermezler. İşyerinin açılmış olması ve devlet destekli kredileri almaya uygun olmaları gerekir.

Dükkan Açmak İçin İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar

TEB İşyeri Açma Kredisi

TEB imalat, hizmet ve ticaret sektörlerinde iş yeri açmak isteyen kişilere fırsatlar işyeri açma kredisi veren bankalar arasında yer alıyor. TEB’in işyeri açma kredisi miktarı kredi özelliklerine göre değişmektedir. 50.000 TL ile 100.000 TL arasında iş yeri açma kredisi alabilirsiniz. 50.000 TL olan kredinin geri ödeme sistemi oldukça avantajlı işyerinizin nakit akışına göre esnek taksitlendirme seçenekleri bulunmaktadır. Banka size 3-6-9-12 ay geri ödemesiz ardından taksitlendirme imkanı veriyor. Toplam 36 aya kadar da vade şansınız bulunmaktadır. Eğer TEB işyeri açma kredisini tercih edecekseniz internet üzerinden veya TEB şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İş Bankası İşyeri Açma Kredisi

İş Bankası KOSGEB devlet destekli sıfır faiz işyeri açma kredisi imkanı sağlamaktadır. İş Bankası kredi üst limitini 50.000 TL olarak belirlemiştir. Kredi toplam 36 vadelidir. Kredi ilk 12 ay ödemesiz geri kalan tutar 3 aylık eşit taksitler halinde ödenmektedir. İş Bankasından işyeri aşma kredisi almak için KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve KOBİ Beyannamesine sahip olmanız gerekmektedir. İş Bankasında başvurularda farklı prosedür uygulanmaktadır. Öncelikle internet üzerinden başvuru yapılmakta ardından bu başvurunun onaylanması halinde İş Bankası şubesine giderek işyeri açma kredisini alabilirsiniz.

Akbank İşyeri Açma Kredisi

Akbank işyeri açma kredisini “Girişimci Destek Paketi “ olarak adlandırmaktadır. Akbank yeni bir işyeri açıp, ticari faaliyette bulunmak isteyen kişilere diğer bankalara göre farklı avantajlar sağlamaktadır. Axess Business Girişimci, Ticari Artı Para Kredisi, Çek Karnesi gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca üç ay boyunca ücretsiz olarak Akbank şubelerinden 10 havale, 10 EFT, 10 çek tahsilatı. İnternet Şubesi’nden sınırsız havale ve EFT hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Garanti Bankası İşyeri Açma Kredisi

Garanti Bankası yatırım ve sermaye ihtiyaçları için Esnaf Destek Kredisi’ni vermektedir. Esnaf destek kredisi Garanti Bankası tarafından 24 aya varan vadeler ile verilmektedir. Eğer mevcut olarak bankanın çek karnesi, şirket kredi kartı, POS gibi farklı ürünleri kullanıyorsanız.  Kredi için faiz indiriminden yararlanabilirsiniz. Kullandığınız her ürün için farklı faiz indirimi alarak daha uygun kredi imkanından faydalanabilirsiniz.

VakıfBank İşyeri Açma Kredisi

VakıfBank’da yeni bir işyeri sahibi olmak isteyen kişiler için iş yeri açma kredisi sağlamaktadır. Bu kapsamda KOSGEB anlaşması da bulunan VakıfBank aracılığı ile kredi almak istiyorsanız VakıfBank şubelerine gitmeniz gerekmektedir. İşyeri açma kredisiyle ilgili tüm detayları şubelerden öğrenebilirsiniz.

DenizBank İşteri Açma Kredisi

Esnek vade ve faiz seçeneklerinden faydalanmak isteyen herkesi DenizBank şubelerine bekliyor. İşyeri açmak isteyen fakat yeterli sermayesi bulunmayan kişileri 120 aya varan vade seçenekleriyle iş yeri açma kredisi DenizBank’ta bekliyor. Faiz oranları ve vade seçenekleri için DenizBank internet sayfasını veya en yakın DenizBank şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası İşyeri Açma Kredisi

Yeni bir iş kuracak ve işyerini geliştirmek isteyenler için Yapı Kredi Bankasında birçok fırsat bulunuyor. Kredi üst limiti olmaksızın 36 ay vade seçeneğiyle hizmet vermektedir. Kredinin ödemelerini ayda bir, 3 ayda bir, 6 ayda bir eşit taksitler halinde veya 6 aya kadar ödemesiz olarak seçeneklendirebilirsiniz.

QNB FinansBank İşyeri Açma Kredisi

QNB FinansBank işyeri açmak isteyen kişilere 120 ay vade fırsatlarıyla krediler sunuyor. Krediden yeni işyeri açmak isteyen herkes faydalanabiliyor. Fakat koşul olarak satın alacağınız iş yerinin ekspertiz değerinin %75’inden fazla olamıyor. Daha detaylı bilgi için QNB FinansBank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Scroll to Top