Ev Kredisine Hayat Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Ev Kredisine Hayat Sigortası Yaptırmamak

İnsanların temel hakları bulunmaktadır. Bu haklardan en önemlisi barınma hakkıdır. Bizlerin güvenli bir şekilde barınabilmesi ise en önemli unsurdur. Bu yüzden yapılan evler apartmanlar bu amaca hizmet etmektedir. Bazımız bu evlerde kirada yaşar iken bazımız ise istediğimiz bir evi satın alabiliyoruz. Yurt dışında çok bilinen ve bizim de son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir terim olan ev kredisi; ev sahibi olamayanlar için büyük fırsattır. Kira öder gibi ev sahibi olmanın yolunu açan ev kredisi bankalar ve bazı kuruluşlar aracılığı ile verilmektedir. Elde edilen aylık gelire bağlı olarak ev kredisi miktarı da artıp azalmaktadır. Tabi ki bankalar ev kredisi vermeden önce kişilerde bazı şartlar aramaktadırlar. Bu şartlar göz önüne alınarak kişiye ne kadar ev kredisi ödeneceği belirlenmektedir. Bankaların aradığı şartlardan biri de ev kredisi çekecek kişinin hayat sigortasının olup olmadığıdır. Bu durum birçok banka tarafından kredilendirmelerde büyük önem verilen bir konudur. Peki hayat sigortası nedir ve neden bu durum bu kadar önemlidir. Hayat sigortası; sigorta şirketlerinin belirli bir prime karşılık olarak sigortalının sözleşmesinde belirtilen süre içerisinde ve sözleşmede belirtilmiş olan haller dahilinde hayat kaybı ya da sözleşmede belirtilen süreden daha uzun hayatta kalması durumunda size ya da belirlemiş olduğunuz kişilere sigorta bedelini ödediği sigorta türüdür. Hayat sigortaları başınıza beklenmedik bir olay gelmesi durumunda, sizi ve sevdiklerinizi güvenceye almasının yanı sıra tasarruf yapmanıza da olanak sağlar. Bankaların da hayat sigortası şartı koşmalarının altında yatan neden aslında; ev kredisi alan kişinin başına bir hal gelmesi durumunda kredinin düzenli olarak ödenip ödenmeyeceğinden emin olmaktır. Düşünün ki ev kredisi çektiniz ve kredi bitmeden vefat ettiniz bu durumda krediyi ödeyecek bir kişi bulunmadığı takdirde banka mağdur olmaktadır. Bu yüzden bankalar bu mağduriyeti önlemek maksadı ile kişilerin hayat sigortası olup olmadığına göre ev kredisi vermektedir. Peki ev kredisi alırken hayat sigortası yapmak zorunlu mudur? Ev kredisine hayat sigortası yaptırmazsam ne olur? Bu ve bunun gibi soruların cevabını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ev Kredisine Hayat Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Hayat sigortasını bireysel anlamda yapmak tamamen kişinin tercihine bağlıdır. Ülkemizden bazı alanlarda sigorta yapılması zorunludur. Örneğin zorunlu trafik sigortası veya zorunlu deprem sigortası gibi. Fakat bunun dışında kalan sigortalar tamamen vatandaşların isteğine bırakılmış olup, diledikleri takdirde yapılabilmektedir. Tabi bazı bankalar verdikleri krediyi garanti altına almak maksadı ile hayat sigortası isteyebilirler. Bankalar bazen de ev kredisi verirken kişilerden alanlarına göre bazı sigorta poliçelerini yaptırmalarını isteyebilirler. Bu sayede bir sorun ile karşılaşıldığında verilen ev kredisinin geri ödemesini garanti altına almaktır. Bu amaçla ev kredisi almak için bankalara giden kişilerden en çok istenen iki sigorta türü DASK yani zorunlu deprem sigortası ve hayat sigortasıdır. Tabi bu durum her banka için geçerli değildir. Bazı bankalar bu tür sigortaların yapılmaması durumunda bile ev kredisi verebilmektedir. Yine de yasal olarak bankalar kredi politikası gereğince hayat sigortanız yok ise size ev kredisi vermemenin önü açıktır.

Ev Kredisi Çekilirken Yapılan Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Bankalar farklı farklı alanlarda kredi vermektedirler. Örneğin ihtiyaç kredisi türünde teminat olmaksızın bazı nakit krediler verilirken, krediyi çeken kişiye bir zarar gelmesi durumunda bankanın alacağı taksitler kişinin mirasçılarına aktarılmaktadır. Fakat bazı durumlarda kişinin mirasçıları olmadığı gibi, mirasçıların reddi hak talep etmesi ile bankalar zor durumda kalmaktadırlar. Şayet hayat sigortası olsa, bir vefat durumu olduğunda bankanın verdiği borcu devreye girecek tazminat üzerinden tahsil etmesine imkan vermektedir. Bu yüzden bankalar genel olarak hayat sigortası olmadan kredi vermeye çok gönüllü değillerdir. Bankalar kesinlikle hayat sigortası olmadan ev kredisi vermez diye bir algı oluşmasın kafanızda. Ama genel olarak hayat sigortası bulunması tercih edilmektedir. Hatta bazı bankalar ev kredisi başvurusunda birde hayat sigortası başvurusu yapılmasını istemektedirler. İlk olarak bilmeniz gereken şey bankaların hayat sigortası yaptırma gibi bir vasfı yoktur. Ayrıca sizin de o anda krediyi alabilmek için hayat sigortası yaptırma zorunluluğunuz yoktur. Gittiğiniz bankadan ev kredisi durumunu görüştükten sonra bir hayat sigorta poliçe için de bu konuda yetkili şirket veya sigorta acenteleri ile görüşüp teklif alabilir ve size ne uygun hayat sigortasını yaptırabilirsiniz. Eğer ilgili banka size daha krediyi vermeden hayat sigortasını yaptırmanızı şart koşarsa hatta kendisinin anlaşmalı olduğu sigorta şirketi ile hayat sigortası poliçesi almanızı ister ise bu durumu kabul etmeyiniz. Hatta bu durum, rekabet kanununa aykırı bir konu olduğundan dolayı bankayı yetkili birimlere şikayet edebilirsiniz. Sizler bu durumu dilekçe ile şikayet edebilir, bundan da sonuç alamaması durumunda ise Tüketici Hakları Hakem Heyetine şikayet edebilirsiniz.

Ev Kredisi Çekilirken Zorunlu Olan Başka Sigortalar Var Mıdır?

Ev kredisi almak için hayat sigortası zorunlu değildir. Fakat zorunlu olan bir sigorta bulunmaktadır. Ev kredilerinde  DASK yani zorunlu deprem sigortasının yapılması zorunludur. Bu sigorta devlet bünyesinden zorunlu kılınmıştır.  Tabi sizler istediğiniz sigorta şirketi aracılığı ile DASK sigortasını yapabilirsiniz. DASK sigortası evinizi yalnızca deprem durumunda koruma altına alır. Bazı hallerde de konut sigortası yapılmaktadır. Konut sigortası ise evlerimizi yıldırım, infilak, yangın gibi durumların yanı sıra ek teminatlarla ferdi kaza, sel, cam kırılması, hırsızlık DASK limitinin aşılması halinde deprem ve daha birçok farklı alanda meydana gelebilecek zararlar karşısında güvence altına almaktadır. Fakat konut sigortası da isteğe bağlı olarak yapılmaktadır.

Ev Kredisi Çekilirken Yapılan Hayat Sigortası İptal Edilir Mi?

Ev kredisi çekerken yaptırdığımız hayat sigortası zorunlu olmamakla beraber cüzi miktarlarda ücretler ödeyerek sahip olunabilen bir poliçedir. Bankaların hayat sigortasını talep etmesinin en büyük nedeni borçlunun vefat edebilme ihtimaline karşın borcun geriye kalanı ödeyecek bir muhatabın bulunmasını istemektir.  Tabi ev kredisinin miktarı ve hayat sigortasını da aylık taksitleri derken bazen miktar ödenemez boyuta gelebilmektedir. Bu durumda hayat sigortasını iptal ettirme hakkına sahipsiniz. Bu amaçla ilk olarak hayat sigortası prim ödemelerini gösteren belgeleri edinmelisiniz. Daha sonra hayat poliçesini yaptığınız sigorta şirketine başvurmanız gerekmektedir. Ardından yaptığınız hayat sigortasındaki hükümlere dayanarak imzaladığınız poliçede yer alan şartlara göre hayat sigortanız iptal edilmektedir. Ayrıca eğer hayat sigortası sizin dışınızda yapılmış ise bunu da iptal ettirmek mümkündür. Hayat sigortasını iptal ettirmek isterseniz bu durumda bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Bu dilekçede konu ile ilgili durumunuzu beyan etmelisiniz. Daha sonra Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na dilekçeyi iletmeniz gerekmektedir. Fakat bu iptal talebini gerçekleştirmek hayat sigortanızın sizin isteğiniz dışında yapılmış ve toplam borcunuza yansıtılmış olması gerekmektedir. Ancak bu durum söz konusu olur ise hayat sigortasının iptalini Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığından talep edebilirsiniz.

Scroll to Top