Faizsiz Kredi Veren Bankalar

sıf

Ülkemizde kredi çekme oranları ne kadar fazla olsa da genel olarak kredi kullanmaktan çekinme söz konusudur. Bu çekinmenin en temel sebebi ise bankaların kredilere faiz uygulaması yapmasıdır. Kişiler bazen ihtiyaçları olmasına rağmen bankaların faiz uygulamasından dolayı kredi alamamaktadır. Bazı kişiler ise faizli krediye geleneksel olarak yanlış bakmaktadır. Bu problemlerin ortadan kalkmasını sağlayacak uygulamalar bankalar tarafından hizmete sunulmuştur. Artık herkes bankalardan faizsiz kredi sahibi olabilmektedir. Faizsiz kredi veren bankalara ve faizsiz krediyle ilgili detaylı bilgilere yazımızın devamında yer vereceğiz.

Öncelikle faizli ve faizsiz kredinin ayrımını yapmak adına bu iki temel kavramın tanımını yapmakta fayda vardır.

Faizli kredi, kredi sisteminde bankalar kişilere belirledikleri miktarlarda veya kişilerin istedikleri miktarlarda kredi imkanı sağlarlar. Banka bu parayı verirken karşılıksız olarak vermez. Krediyi çeken kişiye ana paraya ek olarak faiz uygulanır. Faizli kredinin geri ödemesi yapılırken de bu faiz oranı üzerine eklenir. Bu sebeple de birçok kişi faizli krediye sıcak bakmaz.

Faizsiz kredi, bankalar faizsiz kredilerde, krediyi çeken kişiden hiçbir şekilde ek geri ödeme talep etmezler. Faizsiz kredide sadece krediyi çekerken gereken masraflar ödenir. Bankadan almış olduğunuz ana parayı direk olarak geri ödersiniz. Banka üzerine herhangi bir ek faiz oranı eklemez. Aldığınız borç parayı olduğu gibi geri ödeyebilirsiniz. Bu sebeple faizsiz kredinin tercih edilmesi olasıdır. Faizsiz krediyi genellikle taşıt kredilerinde görmek mümkündür. Bunun haricinde katılım bankası olarak nitelendirilen bankalar da faizsiz kredi hizmet vermektedir.

Faizsiz krediler eskiden genel olarak katılım bankaları tarafından sağlanmaktaydı. Fakat günümüzde bu sistem değişikliğe uğramıştır. Artık bankalar da faizsiz kredi hizmeti sunabilir hale gelmiştir. Faizsiz krediler yüksek miktarlarda olmasa da ihtiyaç gidermek için yeterli olabilecek bir kredi türüdür. Bankalar yüksek miktarlarda faizsiz kredi vermek için bir takım güvenceler aramaktadır. Örneğin emekli olan vatandaşlar imkan sağlayan bankalardan faizsiz kredi alabilirler. Bunun sebebi ise maaşlarının banka üzerinden geçmesidir. Emeklilerin gelirleri bellidir ve banka ödenmemesi durumunda buradan kolaylıkla krediyi tahsis edebilir. Yüksek miktarlarda faizsiz krediler de bulunmaktadır. Bu kredileri ise KOSGEB desteklemektedir. Bankalar KOSGEB ile ortak olarak bu sistemi yürütürler. Kişiler belirli miktarlara kadar KOSGEB anlaşmalı bankalardan kredi alırlar. Aldıkları kredinin faiz oranını KOSGEB öder. Anlaşma böyle olduğu için çektiğiniz kredi tamamen faizsiz olarak elinize geçer. KOSGEB destekli kredilerden faydalanmak için de birçok ön koşul bulunmaktadır. Bu koşulları tamamladıktan sonra kolaylıkla faizsiz kredi sahibi olabilirsiniz.

Faizsiz kredi almadan önce detaylı bir inceleme yapmanızı öneririz. Kredi faizsiz de olsa bankaların sunduğu bazı şartlar bulunur. Faizsiz kredi veren tüm bankaları ve şartlarını incelemeden bir kredi başvurusu yapmayınız.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Halk Bank

Faizsiz kredi veren bankalardan birisi Halk Bankası’dır. Halk Bankası’nın faizsiz kredi hizmeti herkes için geçerli değildir. Belirli şartlar göz önünde bulundurularak faizsiz kredi verilmektedir. Halk Bankası’ndan “Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenler”, “Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İşyeri Kuran Girişimci Esnaf ve Sanatkarlar”, “Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlar” faizsiz kredi alabilmektedir. Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlar için olan faizsiz kredi de verilecek kredi miktarı 100.000 TL’ye kadar sınırlandırılmıştır. Halk Bankası faizsiz kredileri için internet sayfasını veya Halk Bank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Deniz Bank

Faizsiz kredi veren bankalardan bir diğeri de Deniz Bank’tır. Deniz Bank kredi almak isteyen herkese 1.000 TL faizsiz ve masrafsız kredi imkanı sunuyor. Bu krediden faydalanmak için Deniz Bank üzerinden en az 2 adet fatura ödeme talimatı vermeniz gerekiyor. Ödeme talimatını verdikten sonra 12 ay vadeli faizsiz 1.000 TL krediyi hemen alabilirsiniz. Kredinin detayları şu şekildedir; 1.000 TL, 12 ay vade, aylık taksit tutarı 83,33 TL, faiz ve masraf oranları ise yoktur. Deniz Bank faizsiz ve masrafsız kredisine telefon veya internet ile başvuru yapabilirsiniz. Dilerseniz Deniz Bank şubelerinden de başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti Bankası

Garanti Bankası düşük faizli kredi almak isteyenlere faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır. 3.000 TL’ye kadar faizsiz kredi alabilirsiniz. Ayrıca Garanti Bankası “KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi” de vermektedir. Kredinin detayları, kredi üst limiti 50.000 TL, 36 ay vade, ilk 12 ay ödemesiz, geri kalanı 3 ayda 1 eşit taksitler halinde ödemeli, tahsis ücretsiz ve faizsizdir. Bu kredide faizi KOSGEB karşılamaktadır.

ING Bank

ING Bank Bonus Card kullanıcıları faizsiz ve masrafsız kredi alabiliyorlar. Kredinin miktarı 1.000 TL’dir. Fakat bu krediden sadece yeni kart başvurusunda bulunanlar faydalanabilmektedir. 1.000 TL 9 ay vade imkanıyla faizsiz olarak verilmektedir. ING Bank internet sayfası üzerinden hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

TEB

Teknoloji ihtiyaçlarını kolayca karşılamak isteyen herkes için TEB faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. TEB, “Sıfır Faizli Teknoloji Kredisi” ile 12 ay vadeye kadar esnek vade ve faizsiz kredi hizmeti vermektedir. Bu krediden faydalanmak için teknoloji ihtiyaçlarınızı Arena Bilgisayar bayilerinden karşılamanız gerekmektedir.

Vakıf Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası kar payı oranı ile faizsiz kredi vermektedir. Fakat kar payı oranları kredi çeşidine göre farklılık göstermektedir. Konut finansmanında 0.82 ile 0.99 arasında kar oranı, taşıt finansmanında 1.28 ile 1.32 arasında kar oranı, arsa finansmanında 1.28 ile 1.34 arası kar oranı, işyeri finansmanında 1.28 ile 1.34 arasında kar oranı, tüketici finansmanında 1.62 kar oranı bulunmaktadır. Kar oranları vade farklarına göre değişmektedir. Detaylı bilgilerin tümünü Vakıf Katılım Bankası web sitesinde bulabilirsiniz.

Vakıf Katılım Bankası haricinde aşağıdaki tüm katılım bankalarından kar payı ile faizsiz kredi alabilirsiniz.

  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
Scroll to Top