Taşıt Kredileri İçin Kurumsal Başvuru Nasıl Yapılır?

2 el tasit kredisi a 489f30e9b30634ae3961

Günümüz dünyasında veya Türkiye’sinde hızlı akan ve hızla akması gereken zamana ayak uydurmanın yolu yaya olmaktan ya da eski bir araç kullanmaktan geçmiyor. Hıza ayak uydurmak için hıza sahip olmamız lazım. Fakat elinizdeki bir aracı değiştirmek isterken ya da sıfırdan bir araç sahibi olmak isterken ihtiyaç duyduğunuz nakip paraya sahip olamayabilirsiniz. Taşıt kredileri, 0-5 yaş arası olan araçlarınız için kullanılabilir bir hizmet vermektedir. Taşıt kredisi, başka adları ile oto kredisi, araç kredisi, otomobil kredisi  0 km araçlar ve ikinci el 5 yaşa kadar olan araçlar için kullanılabilen kredi çeşididir. Bu yazımızda taşıt kredileri için kurumsal başvurunun nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

Farklı vade ve faiz oranlarıyla alınabilen kredinin içeriğindeki anlaşma bankadan bankaya değişmektedir. Bankadaki kredi notunuza göre de hesaplanıp koşullara uygunluğunuza göre belirlenecek olan vade ve faiz oranları taşıt kredisi almak için başvurduğunuz banka tarafından belirlenir. Aracınız için alınacak kasko kredi alınacak banka tarafından yaptırılması durumunda müşteri, faiz oranı ve masraf indiriminden yararlanabilir. Acentaların dönem dönem bankalarla yaptığı anlaşmalarla tüketicilere, özel faiz oranı seçenekleri de sunulmaktadır. Bu oranlar ve kredi kapsamındaki şartlar, kredi kapsamında yararlanmak istediğiniz hizmete dayalı olarak da değişkenlik gösterir. Yani; 0 km araçlar için alıyorsanız; araç rehin alınır ve kefil istenmez, en fazla vade 60 ay olarak belirlenir ve araç teslim bedelinin %70-90’ına kadar kredi kullanılabilir. 2. el araçlar için alıyorsanız; sizden kefil istenir. Burada ise en yüksek vade 60 aydır ve kişi araç kasko bedelinin  %60-80’ine kadar kredi kullanılabilir.

Bankadan bankaya farklılık gösteren kredi özellikleri içinde kesin ve değişmez olan bazı kurallar vardır. Hayal ettiğiniz otomobile ulaşma sürenizi kısa yoldan nakit elde ederek ulaşma fırsatını bu özellikler sayesinde elde edebilirsiniz. İhtiyaca ve maddi duruma göre iki farklı kredi seçeneği sunulur: 0 km taşıt kredisi ve 2. El taşıt kredisi.

0 km taşıt kredisi, nihai fatura değeri 50.000.TL’yi aşan otomobillerde, bedelin 50.000.-TL kadar olan kısmı için %70; 50.000 TL’nin üstünde olan kısım için %50’sine kadar kredi kullandırımı yapılır. Yine diğer tüm krediler gibi belirli ve düzenli kazancı olan ve olumlu istihbarata sahip olan herkes edinebilir ve 48 aya varan vade seçeneği mevcut. Araç rehni, teminat olarak alınır. Bankaca gerekli görülmesi halinde buna ek olarak; kefalet, gayrimenkul ipoteği ya da nakit-mevduat-döviz tevdiat rehni talep edilebilir.

2. El taşıt kredisi, otomobil yaşı, 03-36 ay vadede kredi kullanımlarında en fazla 8, 37-48 ay vadede kredi kullanımlarında, en fazla 5 olabilecek şekilde sınırlandırılır. Bu kredinin de aradığı bazı özellikler şöyledir:

  • 48 aya kadar bir vade ile aylık, 3 aylık  olmak üzere dönemlik veya değişken taksitlerle geri ödeme seçenekleri sunulmaktadır.
  • Kasko Sigortası yaptırılır.
  • Düzenli bir geliri olan ve istihbaratı olumlu olan gerçek kişilere kredi kullandırılır.
  • Krediyi kullanmakta olan kişiye hayat sigortası da yapılmaktadır.
  • Söz konusu olan otomobil yaşı, 03-36 ay vadede kredi kullanımlarında en fazla 8, 37-48 ay vadede kredi kullanımlarında, en fazla 5 ay olabilir.
  • Kasko değeri 50.000.TL’yi aşan araçlarda, bedelin 50.000.-TL kadar olan kısmı için %70; 50.000.-TL’nin üstünde olan kısım için %50’sine kadar kredi kullanımı yapılabilmektedir.
  • Araç rehini, kişiden teminat olarak alınır. Bankaca gerekli görülmesi halinde buna ek olarak; kefalet, gayrimenkul ipoteği ya da nakit-mevduat-döviz tevdiat rehini talep edilebilir, ayrıca bu krediye başvurmak için bankaya gittiğinizde bazı zorunlu evrakları yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. 

Hangi Bankalar Taşıt Kredisi Vermektedir?

Türkiye’de çok sayıda hizmet veren özel ve kamu bankalarının buluştuğu bir ortak nokta vardır. O da şudur ki; müşterilerinin hayalleri, istekleri ve ihtiyaçlarına hitap etmek ve onları gidermek. Bu amaçla taşıt kredisi hizmeti veren bankalar; Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi, Ak Bank, QNB Finans Bank, ING Bank, Deniz Bank, BankPozitif, HSBC Bank, Fiba Banka, Burgan Bank, Odeabank, TEB, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Halk Bank, Kuveyt Türk, Şekerbank, Anadolubank, ICBC Bank’tır.
otomobil kredisi sartlari

Taşıt Kredileri İçin Kurumsal Başvuru Nasıl Yapılır?

Taşıt kredileri istek ve ihtiyaç sahiplerinin bireysel olarak başvurabileceği bir hizmet olmanın yanı sıra kurumların da başvurabileceği bir kredi seçeneğidir. Kurumsal anlamda taşıt kredisi almanın bireysel anlamda taşıt kredisi almaya göre daha farklı ön koşulları vardır. Kurumsal anlamda taşıt kredisi almanın devlet ile alakalı farklı işlemleri vardır. Mesela öncelikle birlikte Türkiye Sicil Gazetesi’nin getirilmesi şarttır. Bunun yanı sıra noter onaylı son yıla ait imza sirküleri ve son üç yıla ait şirket bilançosu ve gelir tablosunun da taşıt kredisine başvuracak kurumsal başvuru sahibinin sağlaması gereken koşuldur . Tabii kurumsal kredi başvurusu sırasında bireysel ihtiyaç kredisi dahilinde istenen evrakların ardı sıra farklı şartlar ve evraklar istendiği gibi, benzer şartlar ve evraklar da istenmektedir. Fakat bunlar bankadan bankaya değişen belge ve evraklardır. Yine de her bankanın aşağı yukarı aynı çizdiği bir kurumsal imajı olduğu için ortak belge ve evraklardan söz edilebilir. Mesela bu krediye başvurabilmesi uygun olan müşteri profili, bir gelir belgesine, bankaya sunacağı maddi güvenceye sahip kişidir. Bunun aksine, gelir belgesi sunmayan kişinin başvuru kağıdını doldurmasına izin verilmez ve doldursa dahi başvurusu banka tarafından kabul edilmez. Taşıt kredisi başvurusu için firmalarda ise ortakların ve eğer ki varsa kefillerin nüfus cüzdanı fotokopisi istenir. Son olarak da son yıla ait güncel vergi levhasının da hazırlanıp kurumsal başvuru için tamamlanması şarttır.

Scroll to Top